Zil Çaldı: En İyi Okula Dönüş Filmleri

Eğitim öğretimde yeni bir yılın başlamasına sayılı zaman kaldı. Yüz yüze eğitimin yeniden yürürlüğe gireceği haberiyle birçok öğrenci büyük bir heyecana kapıldı. Hazırlıkların tam gaz devam ettiği bu dönemde hem heyecanı azaltmak hem de kafalardaki soru işaretlerini az da olsa unutmak adına sizin için birbirinden güzel okula dönüş filmlerini listeledik. Listemizdeki filmlerle okula dönüş yapmak iddia ediyoruz ki bir başka olacak!

Monster University (2013) (Sevimli Canavarlar Üniversitesi)

IMDb: 7.2

Sevimli Canavarlar filminden hatırladığımız Mike ve Sully’i bu kez üniversiteli gençler olarak ‘Sevimli Canavarlar Üniversitesi’ filminde izliyoruz. Pixar’ın unutulmazları arasında yer alan animasyon serisinin yönetmen koltuğunda bu sefer Dan Scanlon oturuyor. Bu son derece eğlenceli filmde Mike ve Sully’nin arkadaşlıklarının nasıl başladığını zorlu bir okul hayatıyla beraber izliyoruz. Birbirinden oldukça farklı olan ikilinin ileride ne kadar sağlam bir dostluğa sahip olacaklarını bilerek filmi izlemenin keyfi ise bir başka!

Dead Poets Society (1989) (Ölü Ozanlar Derneği)

IMDb: 8.1

Sadece okula dönüş için değil tüm zamanlarda tekrar tekrar izlenebilecek eşsiz bir film Ölü Ozanlar Derneği. Son derece disiplinli ve biraz da baskıcı bir yapıya sahip olan Welton Akademisi, sıra dışı öğretim tarzıyla okula yeni gelen İngilizce öğretmeni John Keating ile sarsılır. Bu sarsılışın en büyük nedeni Keating’in okul yönetiminin aksine öğrencilere hayattan zevk almalarını, kalıplara göre şekil almamalarını, düşüncelerinde özgür olmalarını öğretmesidir. Okul yönetimi John Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında ise adeta gözlerini açtığı öğrencileri onu korumak için ellerinden geleni yaparlar. Keating üzerinden hayat ve eğitim hakkında yerinde ve oldukça çarpıcı eleştiriler yapan film, kesinlikle favorileriniz arasına girecektir.

Harry Potter and The Sorcerer’s Stone (2001) (Harry Potter ve Felsefe Taşı)

IMDb: 7.6

Henüz bebekken anne ve babasını kaybeden Harry, teyzesiyle beraber yaşamaktadır. Oldukça sıradan bir hayat süren Harry’nin yaşamı bir gün büyücü olduğunu öğrenmesiyle tamamen değişir. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na giden Harry burada hayatı boyunca beraber olacağı arkadaşları Ron ve Hermione ile tanışır. Hayatının tamamen değiştiğini ve daha fazlası olamayacağını düşünen Harry için esas macera şimdi başlayacaktır! Yıllardır hem kitaplarını okumaya hem de filmlerini izlemeye doyamadığımız bu seri, okula dönüş için en ‘büyülü’ tercihlerden olacaktır.

Freedom Writers (2007) (Özgürlük Yazarları)

IMDb: 7.6

Hayattan beklentisi kalmamış bir grup öğrenciye öğretmenlik yapmak Erin’i oldukça zorluyordur. Ancak yine de pes etmeden onlara ulaşmaya çalışmaktadır. Hayatlarını anlatmaları için yazmayı bir araç olarak gösteren Erin, öğrencilerde derin bir iz bırakacaktır. Yazmanın iyileştirici etkisini, hayat ve eğitim problemlerini güzel bir tonda işleyen film okula dönüş yapmanıza anlam kazandıracaktır.

Good Will Hunting (1997) (Can Dostum)

IMDb: 8.3

Good Will Hunting ya da bildiğimiz adıyla ‘Can Dostum’ ne zaman izlerseniz izleyin size yine yeniden harika öğütler sunan eşsiz bir yapım. MIT gibi seçkin bir üniversitede temizlik işleriyle ilgilenen Will Hunting, kimsenin farkında olmadığı üstün bir zekâya sahiptir. Bu gizli cevher Will’in bir gün sınıf tahtasında gördüğü ‘çözülmesi imkânsız’ olarak tabir edilen bir matematik problemini kolayca çözmesiyle keşfedilir. Ancak hayatın Will için tatsız planları vardır ve bu süreçleri en iyi şekilde atlatabilmek için ‘çözülmesi imkânsız’ soruyu yazan profesörle iş birliği yapması gerekmektedir.

Nadide Hayat (2015)

IMDb: 6.4

Hayat arkadaşını kaybettikten sonra büyük bir boşluğa düşen Nadide kendini okula dönüş yaparken bulur. Hem üniversite sıralarına hem de öğrencilere ayak uydurmaya çalışan Nadide, yeni başlangıçlar yapacaktır. Nadide’nin gözünden günümüz öğrencilerinin ve eğitim hayatının problemlerini gördüğümüz Nadide Hayat listemizde kendine sağlam bir yer ediniyor.

The School of Rock (2003) (Hababam Rock)

IMDb: 7.1

Tüm hayatını müziğe adayan Dewey Finn, bir gün canından çok sevdiği grubundan atılır. Hayat ve borçlar derken birden kendini müzik öğretmenliği yaparken bulur. Küçük öğrencilerinden cesareti yeniden öğrenecek olan Dewey’i izlemenin keyfi, filme ustaca yerleştirilmiş ölümsüz parçaları dinlerken bambaşka bir boyut kazanıyor. Hem komediye hem de müziğe doymak isteyenler için ‘Hababam Rock’ ideal olacaktır.

School Ties (1992) (Okul Bağları)

IMDb: 6.9

David Green futbolda çok başarılı olan bir öğrencidir. 1950’li yıllardaysa tek kusuru işçi sınıfından olmasıdır. Ancak futboldaki üstün başarısı ve uyumlu birisi olması ona özel okulun kapılarını aralayacaktır. Brendan Fraser, David Greene, Matt Damon, Chris O’Donnell gibi usta oyuncuların yer aldığı School Ties kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden.

21 Jump Street (2012) (Liseli Polisler)

IMDb: 7.2

Listemizde yer alan komedilerden birisi de 21 Jump Street. Polis akademisinden yeni mezun olmuş olan Schmidt ve Jenko stajlarını yapmak üzere gizli bir göreve atanırlar. Bu görevde ikili kılık değiştirerek ortama uyum sağlamalı ve gençlerin karışabileceği her suçu engellemelilerdir. Ancak ikili işin uyum sağlama kısmına kendilerini fazla kaptırırlar ve komik olaylar silsilesinin başlamasına neden olurlar. ‘Liseli Polisler’ okula dönmeden önce biraz gülmek isteyen herkesin izleyebileceği güzel bir seçenektir.

Heathers (1988)

IMDb: 7.2

‘Heathers’ adını taşıyan ve okulun en popüler üç kızıyla arkadaşlık kurmak isteyen Veronica’nın öyküsünü izlediğimiz film, toplumdaki sınıfsallaşmanın lise sıralarında başladığını vurguluyor.Veronica, en başlarda bu üst sınıf popüler kızların arasına girmeye çalışsa da zamanla yaşadığı dışlanmadan sıkılmaya başlar. Veronica’nın yolu bir gün ‘asi’ kelimesinin tanımı olan J.D ile kesişir ve ikili lisedeki hiyerarşiyi sarsacak bir plan yapmaya karar verirler.

Sizin için hazırladığımız okula dönüş filmleri listemizin burada sonuna geliyoruz. Hem okula dönüşü hem de filmleri daha keyifli kılan Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği’ni yanınıza almayı unutmayın! 😊