Yer Çekimine Antigravity Yoga ile Başkaldırın!

Yoganın faydalarının uzunca bir süredir tüm dünyada sağlıklı yaşam tutkunları tarafından bilindiğini, pek çok kişinin yogayı hayatına kattığını söyleyebiliriz. Ancak son dönemde yoganın yepyeni bir türünü daha duymaya başladık: Antigravity yoga! “Hava yogası” veya “hamak yogası” olarak da bilinen antigravity yoga, ipek hamak üzerinde yer çekimine adeta meydan okumanızı sağlıyor. Üstelik kendinizi tıpkı süper kahramanlar gibi hissetmenizi mümkün kılarken, duruş bozukluğu gibi sorunları azaltmanıza da yardımcı oluyor. Antigravity yoganın yararlarını yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız ama bu arada “Hepimizi birer akrobata çeviren bu eğlenceli ve keyifli sporu kim geliştirmiş, nasıl keşfetmiş?” diye merak ediyorsanız, hemen anlatalım!

İlham kaynağı: Brezilya’daki hamaklı gösteri

Dansçı, fitness uzmanı ve akrobat Christopher Calvin Harrison 30’lu yaşlarının ortalarındayken, önceden yapabildiği hareketleri artık eskisi kadar iyi yapamadığını fark ediyor. Esnekliğini yeniden kazanmak üzere önce yogayı hayatına sokuyor, sonrasındaysa Brezilya gezisinde bir gösteri seyrediyor ve bu gösteri ona ilham veriyor. İpek hamaklarla gerçekleştirilen bu görsel şölenin onu çok etkilediğini söyleyen Harrison, hamağın yerde yapılan hareketlerin havada daha kolay yapılmasını sağladığını keşfediyor. Dans, jimnastik, pilates, akrobasi, fitness ve yoga hareketlerini hamakla birleştiren Harrison, zaman içinde bu pratiği belli kurallar çerçevesinde geliştirerek antigravity yoganın temelini oluşturuyor.

Antigravity yoganın faydaları neler?

Deyim yerindeyse 7’den 70’e herkesin deneyimleyebileceği antigravity yogaya başlamak için daha önce spor yapmış olmanız gerekmiyor. Başlangıç seviyesinden yola çıkıp adım adım ilerleyebiliyorsunuz. Bu spora başlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise alanının uzmanı bir eğitmenden ders almak. Gelin, şimdi antigravity yoganın pek çok faydası içinden öne çıkanları birlikte keşfedelim!

Bol bol mutlu ediyor: Antigravity yoganın meşhur hareketlerinden biri olan ters dönme hareketini yaptığınızda, beden sisteminizin kendini yenilemesini sağlayan sinyaller devreye giriyor. Bu esnada beyninize temiz kan ulaşması sayesinde öğrenme yeteneğinizin güçlenmesine katkı sunmuş oluyorsunuz. Ayrıca alışılmışın dışında bir hareketle vücudunuzun adeta ezberini bozuyorsunuz. 🙂 Bu arada “heyecanlanan” vücudunuz bol bol dopamin, endorfin, serotonin ve oksitosin salgılıyor. İşte bu da sizi gülümseyen, mutlu biri yapıyor! 🙂

Kaslarınızı esnetiyor, ağrılarınızı hafifletiyor: Bu sporu düzenli yapmaya başladığınızda kronik ağrılarınız hafifliyor, kaslarınız esneyip rahatlarken bağ dokularınız güçleniyor. Bu sayede vücudunuz daha dayanıklı hale geliyor.

Sıfır baskı etkisiyle daha enerjik ve dinç hissetmenize yardımcı oluyor: Ağırlık kaldırmak, kondisyon çalışmak gibi baskı odaklı sporlar yaptıktan sonra yorgun hissetme olasılığınız artabiliyor. Ancak antigravity yogadaki ters dönme hareketi bedeninizde sıfır baskı etkisi yaratıyor. Sinir sisteminize olumlu yansıyan bu etki daha enerjik ve dinç hissetmenize yardımcı oluyor.

Psikolojik olarak daha rahat hissetmenizi sağlıyor: Bu sporu yaptığınızda salgıladığınız hormonlar, sıfır baskı ve kaslara masaj etkisi gibi nedenler, psikolojik açıdan kendinizi daha iyi hissetmenize de destek oluyor.

Eğer antigravity yogayı denemeyi planlıyorsanız, antrenman öncesi veya sonrasında afiyetle yemek için hem sağlıklı hem de hafif Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyve çeşitlerinden dilediğinizi yanınıza almayı unutmamanızı öneriyoruz! 🙂 Bu arada spor yaparken protein almanın neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, hemen yazımızı okuyabilirsiniz!