Yazı Doğada Karşılayın: Türkiye’deki Az Bilinen Doğal Güzellikler

Sıcak havalar geldi! Türkiye’de yer alan doğal güzellikler keşfetmeniz için sizi bekliyor! Zengin coğrafyasıyla birçok doğa harikasına ev sahipliği yapan ülkemiz adeta bir cennet. Yürüyüşlerle, bisikletlerle, uzun araba yolculuklarıyla veya dilerseniz kamp yaparak da gezip görebileceğiniz bu doğal güzellikler, iddia ediyoruz ki aklınızı başınızdan alacak.

Nefis manzaralı bisiklet yollarından sonra, Türkiye’de az bilinen doğal güzellikler listemizi de sizin için hazırladık. Haydi yolculuklarınıza keyif katacak yerleri beraber öğrenelim!

Yenice Ormanları – Karabük

Karabük’ün Yenice ilçesinde yer alan orman, ismini bu ilçeden alıyor. ‘Orman denizi’ olarak anılan Yenice Ormanları, el değmemiş geniş bitki örtüsüyle Türkiye’nin en büyük ormanı unvanına da sahip. Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınan ormanın içerisinde doğa severler için yirmiyi aşkın bisiklet parkuru ve yürüyüş yolları bulunuyor. Aynı zamanda anıt ağaçları içeren bir ‘Açık Hava Orman Müzesi’ de mevcut. Oksijen şimdiden ciğerlerimizde bayram etmedi mi?

Karapınar Kumulları – Konya

O meşhur çöl fotoğraflarının çekildiği yer aslında Karapınar Kumulları ve Konya’da yer alıyor desek? Evet, Karapınar Kumulları Türkiye’nin tek çöl bölgesi. Oldukça eski bir oluşum olan kumul aslında daha önce bölgede var olan bir gölün kalıntılarının birikmesi sonucunda meydana gelmiş. Tepede güneşiyle ve sıcak mı sıcak kumlarıyla Karapınar Kumulları, çöl deneyimi yaşamak isteyen herkesin en az bir defa gidip görmesi gereken bir yer.

Nallıhan – Ankara

Harika bir bisiklet rotası olan İpek Yolu Koridoru’nda yer alan Nallıhan, tarihi yola adeta bir taç gibi konumlanmış vaziyette. İpek Yolu ve birçok doğal güzelliğiyle beraber oldukça turistik bir yerde bulunan Nallıhan’ı bir defa görünce hep görmek isteyeceksiniz.

Frig Vadisi- Afyonkarahisar

Trekking sevdalıları için mükemmel bir öneriyle geldik! Frig Vadisi’nin büyük bir bölümü Afyonkarahisar’da diğer iki ucu ise Eskişehir ve Kütahya’da bulunuyor. Bölgede Frigya’ya ait kiliseler, kral mezarları ve daha nice tarihi eser bulunuyor. Geniş bir alana yayılmış olan Frig Vadisi ve çevresinde yürüyüşler yapabilir, araçlar ile keşfe çıkabilirsiniz.

Ihlara Vadisi- Aksaray

Ihlara Vadisi Türkiye’de bulunan ender doğal güzellikler arasında yer alıyor. Vadinin altında akan Melendiz Çayı ve yine vadide kendine yer edinmiş antik kiliseler, doğa ve insan işçiliğinin muhteşem uyumunu gözler önüne seriyor. Günümüzde hâlâ kullanılmakta olan on adet kilise mevcut. Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla oluşan oyuklar ise 10 metreyi buluyor.

Saklıkent Kanyonu – Muğla

Muğla’da bulunan gerçekten de bir çoban tarafından keşfedilene kadar saklı kalmış olan Saklıkent Kanyonu eşsiz bir güzelliğe sahip. Derinliği 300 metreyi, uzunluğu ise 18 kilometreyi bulan kanyon, dünyanın da en derin kanyonları arasında sıralanıyor. Oldukça keyifli fakat bir o kadar da sürprizlerle dolu olan bu kanyon yürüyüş yapmak için seçilebilecek rotalardan birisi. Giderek soğuyan suyun sizi ulaştırdığı varış noktasında küçük bir ada ve serinletici bir şelale bulacaksınız.

Arapapıştı Kanyonu – Aydın

Gelelim bir başka güzel kanyon olan Arapapıştı’ya. Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde yer alan kanyonu, Kemer Barajı’nı besleyen Akçay’ın aşındırma yapmasına borçluyuz. Henüz yeni sayılabilecek bir dönemde turizme açılan kanyon, 360 metre yüksekliği ve 6 kilometre uzunluğu ile görenleri büyülüyor.

Tortum Şelalesi – Erzurum

Büyüsü yüzyıllardır bozulmayan Tortum Şelalesi, Erzurum’da yer alıyor. Şelalenin 1700’lü yıllarda meydana geldiği düşünülüyor. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Tortum, su sporları tutkunları veya sadece gürül gürül akan suyu izlemeyi sevenler için bile vazgeçilmez bir rota olarak karşımıza çıkıyor.

Valla Kanyonu – Kastamonu

Yüksek duvarlara ve uzun mu uzun bir parkura sahip olan Valla Kanyonu, Kastamonu’da bulunuyor. Millî park sınırları içerisinde yer alan kanyon, 1.100 metre derinliği ile dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak biliniyor. Rota, parkur sonundan ayrı olarak giriş çıkışların bulunmaması ve uzunluğuyla yürüyüş parkurlarının ve kanyonların üstadı olduğunu düşünen kişiler için bile tehlikeli olabiliyor. Yine de görüntüsüyle kendine aşık eden kanyon, dünya gözüyle bir defa da olsa görülmeli.

Yenice Ormanları’nda dağ bisikleti sürerken, Frig Vadisi’nde trekking yaparken veya Valla Koyu’nu bitirmeye çalışırken enerji en çok ihtiyacınız olacak olan şey. Biz de Tadım ailesi olarak gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi yeniden kazanmanızı sağlayacak lezzetli mi lezzetli barlarımız ile sizin için keşfetmeyi kolaylaştırıyoruz. Yolculuk boyunca en iyi eşlikçiniz Hurmalı, Antep Fıstıklı, Fındıklı, Yer Fıstıklı ve Sportif Bar seçenekleri ile tadına doyamayacağınız Tadım barları olacaktır.