Türkiye’nin Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihi

A Millî Takımımızın Euro 2021 macerası maalesef eleme aşamalarında son buldu. Final etabında yaşanan bu erken vedanın en büyük nedeni olarak Euro tecrübesi az olan genç takım gösterildi. Euro 2021 maçlarının çok güzel bir deneyim olduğunu düşünen takım, gelecek için büyük umutlar besliyor. Biz millî takımımızın gelecekteki Euro karşılaşmalarında nasıl bir tablo çizeceğini çok merak ediyoruz. Umutlarımızı geleceğe saklarken biraz geriye gidelim ve Türkiye’nin Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki geçmişi hakkında bilgi sahibi olalım dedik. Bakalım ileriki yıllarda bizi bekleyen Avrupa Futbol Şampiyonası’nda daha önce neler yaşamışız neler…

1996’dan 2021’e şampiyona gerçekleri

A Millî Takım ilk olarak 1996’da Avrupa Futbol Şampiyonası’na katıldı. Türkiye’nin ilk final heyecanı olmasının yanı sıra 96 turnuvası, Euro kısaltmasının da kullanıldığı ilk şampiyonaydı. Grup aşamasındaki maçlarda D grubu içerisinde yer alan Türkiye; Danimarka, Hırvatistan ve Portekiz ile eşleşti. Karşılaşmalar sonucunda hiç skoru bulunmayan takım, kalesinde toplam 5 gol görerek -5 averajla turnuvaya veda etti.

Dört yıl sonra bu sefer Hollanda ve Belçika’nın ev sahipliğini yaptığı 11. turnuvada Türkiye yeniden şansını denedi. Millî Takım, B Grubu eşleşmelerinde İtalya, Belçika ve İsveç ile karşılaştı. İtalya’ya 2-1 mağlup olan Türkiye, İsveç ile berabere kalırken Belçika’yı 2-0 yenerek galip oldu. Böylelikle grubu, +1 averajla ikinci sırada tamamladı. Ne var ki 2000’lerde de istediğini bulamayan Türkiye, bir sonraki elemelerde Portekiz’e 2 sayı ile yenilerek Euro macerasına veda etti. Takip eden 2004 yılında ise finale çıkmak için oynanan playoff maçlarında Letonya’ya yenilen takımımız, Euro 2004’ü erken kapattı.

Gelelim kimsenin hafızalarımızdan silemeyeceği Euro 2008’e! A Millî Takım olarak bu zamana kadarki en büyük başarımız Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gelen üçüncülüktür. İlk olarak A Grubu karşılaşmalarında Portekiz, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti ile mücadele eden takımımız, 0 averajla ikinci sıraya yerleşerek gruptan çıktı. Çeyrek finallerde yürekleri ağızlara getiren bir maçla bizi buluşturan Türkiye, 1-1 seyreden oyunu penaltılarda kazanarak sonraki aşamaya yükseldi. Şansı yarı finallerde yaver gitmeyen millîler Almanya’ya sadece 1 farkla yenilerek Euro 2008 üçüncüsü oldu. Döneminde her ne kadar üzülmüş olsak da şimdi geriye dönüp baktığımızda bunun aldığımız en iyi sonuç olduğunu görüyoruz.

Muhteşem bir yılın ardından keskin bir düşüş yaşayan takımımız Euro 2012’ye gelindiğinde ise henüz eleme aşamalarında turnuvaya veda etti. Akabinde 2016 yılındaki şampiyona da millîlerimiz için pek yüz güldürücü olmadı. D Grubu’nda Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile karşılaşan Türkiye, grup üçüncüsü oldu ve yurda erkenden döndü.

Bugüne gelirsek… Oldukça çekişmeli, değişimlerle dolu 2021 turnuvalarında ise A Grubu’nda mücadele eden millî takımımız İtalya, Galler ve İsviçre’ye yenilerek Euro 2021 macerasını sonlandırdı. Rakip kalesini sadece bir defa topla buluşturabilen Türkiye, -7 averajda kalarak turnuvaya katıldığı tüm yıllarda almış olduğu en kötü sonuca ulaştı. En büyük eksiklik olarak, henüz çok genç olan millî oyuncularımızın Avrupa çapındaki turnuva için deneyimlerinin olmaması gösterildi. Euro 2021 takımları arasında en genç oyunculara sahip olan Türkiye için bu yorum oldukça yerinde gözüküyor.

A Millî Takım’ın Avrupa Futbol Şampiyonası ‘En’leri

Son olarak UEFA istatistiklerine göre Euro 2021 karşılaşmalarını da dahil ederek bir ‘en’ listesi oluşturmak istedik. Paylaşılan verilere göre millî takımın;

En çok maça çıkan ismi: Rüştü Reçber

En çok gol atan ismi: Semih Şentürk

En yüksek skorlu beraberliği: 2008 Çeyrek Finalleri, Türkiye- Hırvatistan: 1-1

En ağır yenilgisi: 2021 grup maçları, Türkiye- İtalya: 0-3

En büyük galibiyeti: 2016 grup maçları, Türkiye- Çek Cumhuriyeti: 2-0

Eminiz ki gelecek şampiyonalarda millî takımımız hepimizin göğsünü kabartacak sonuçlara imza atacaktır. Siz bu esnada Euro 2021 mücadelelerini takip ediyorsanız, maç heyecanınızı festival havasında yaşamak için Tadım Karışık Kuruyemiş Festival’i, favori takımınızı desteklerken Karışık Kuruyemiş Favori’yi ve en stresli penaltılarda ‘çıt’ sesiyle rahatlamak için Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği’ni yanınızdan eksik etmeyin. 😊