Önlenemez Yükselişiyle Türkçe Rap Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İsyan, sokaklar, adalet ve aşk… Rap müzik denildiğinde belki de akla ilk bu kelimeler gelir. Son yıllarda büyük bir hayran kitlesi olan Türkçe rap müziğinin doğuş öyküsüne şöyle bir göz atmaya ne dersiniz? 90’larda başlayan ve günümüze kadar birden çok değişim geçiren bu müzik türünün bu kadar çok insana seslenebilmesinin bir nedeni var! Rap müzik tarihinin ülkemizdeki hikâyesine hep birlikte göz atalım. 

Türkçe rap nasıl doğdu?

Birçok müzik türü gibi Rap müziğin de Türkiye’ye gelmesi gecikti aslında. Önce Almanya’da yaşayan Türkler tarafından icra edilmeye başlanan bu müziğin ilk eserleri Almanca ve İngilizce yapıldı. İlk Türkçe Rap albümünü Cartel çıkardı. Ardından Sagopa Kajmer, Sirhot, Ceza, Fuchs, Fuat, Yener Çevik, Mode XL, Cashflow, Norm Ender, Ege Çubukçu gibi günümüzde de başarılı olan isimler Türkçe Rap’in birinci neslini oluşturdular. 

Türk rap müziğinin ilk nesil şarkıları genelde siyaset, eğitim, özgürlük, toplumsal eşitlik gibi konuları kapsıyordu. Ancak kullanılan dil oldukça sertti. Kimilerine göre bu dönem Türkçe rap’in en özgür ve zirvede olduğu yıllardı. Ancak şarkılarının dilinin bu kadar sert olması, bu müziğin basında yeterince yer almamasına neden oluyordu.

2000’li Yıllar ve geniş çapta dinlenen rap müzik

1999 yılında Yeraltı Operasyonu albümüyle toplanan Nefret (Ceza & Fuchs), Sagopa Kajmer ve Yener Çevik, 2000’li yıllara damgasını vurmuş ve ülkemizde rap müzik denildiğinde akla gelen ilk isimler olmuşlardı. Ayrıca bu albüm Türkiye’deki ilk bandrollü rap albümü olmuştu. Ardından bireysel çalışmalarla her bir sanatçı kendi efsanesini yarattı. Sagopa Kajmer 2004 yılında çıkardığı Bir Pesimistin Gözyaşları isimli albümüyle büyük yankı uyandırdı. Ceza, art arda yayımladığı Medcezir (2002), Rapstar (2004), Yerli Plaka (2006) albümleriyle binlerce dinleyiciyi rap müzikle tanıştırdı ve son derece popüler oldu. 

2010’lar: Bir durgunluk dönemi

90’ların sonu 2000’lerin ilk yıllarında hızla yükselişe geçen bu müzik, 2010’larda aynı yükselişi koruyamadı. Artık Türkiye’nin belli başlı şehirleri hariç rap konserleri düzenlenemiyor, sadece Sagopa, Ceza gibi tanınmış rapçilerin albümleri satılabiliyor, rap müzik sanatçılarının para kazanmaları oldukça zorlaşıyordu. Bu durum birçok yeni rap müzisyeninin çıkmasına engel olsa da Anıl Piyancı gibi birkaç isim, bu zorlu döneme rağmen parlamaya başlamıştı.

Günümüz ve muhteşem yükseliş

Günümüzdeki çıkışa net bir milat verecek olursak, Ezhel’in Müptezel albümüyle yaptığıyı inanılmaz başarıyı örnek gösterebiliriz. Bu tarihe kadar nispeten küçük sayılarla konserler veren Türkçe rap, 1000 kişi ve üstü kapalı mekânlarda canlı performanslara tanık oldu. Ezhel’in yanı sıra, Şanışer, Ben Ferro gibi isimler, şarkılarında sosyal gerçekliği öne koyarak, bu müzik türünün dünyadaki örneklerini aratmayacak kalitede eserler sundular.

Bugün Türkçe rap denildiğinde, akla birçok isim, birçok şarkı geliyor. 90’lı yıllarda ‘Almacılar’ın sesi olarak başlayan bu müzik türü, günümüzde genç yaşlı demeden herkese hitap etmeyi başardı. Üstelik artık bu şarkılarda hissedilen tek duygu isyan değil! 🙂 Rap müzik eğlenceli şarkılarıyla da meşhur. Hadi en sevdiğiniz rap şarkılarından oluşan bir liste yapın ve Tadım’ın Kavrulmuş Yer Fıstığı Ranch Soslu paketinizi alarak müthiş dinleme deneyimi yaşayın! 🙂

”Kulaklarım Rap’e doysun!” diyenler için bir çalma listesi: