Merak Edenler İçin Tüm Püf Noktalarıyla Aşure Yapımı

Yılın o vakti geldi çattı! Çalsın kapılar, kaynaşsın komşular! Aranızda aşureyi sevmeyen yoktur herhalde! 🙂 Seveni çok olsa da şöyle ‘’layığıyla’’ aşure yapan azdır. Yine de endişelenmeyin, aşure yapımı konusunda size son derece pratik öneriler vererek, bu işin altından bir çırpıda kalkmanızı sağlayacağız, hemen not almaya başlayın!

Taze ve kaliteli malzeme kullanın

Aşure malzemeleri mutlaka taze ve kaliteli olmalı, bunu aklınızdan çıkarmayın. Nasıl ki yemek yaparken kullandığınız malzemelerin tazeliğine dikkat ediyorsanız, aşurede de malzemelerin tazeliğinin ve kalitesinin lezzeti doğrudan etkilediğini unutmamalısınız. Kullanacağınız bakliyatların, kuruyemişlerin ve meyvelerin taze olduğundan emin olun.

Bir gün önceden hazırlıklara başlayın

Buğdayın iyi pişmesini istiyorsanız bir gün önceden suda bekletmelisiniz. Suda yumuşayan buğdaylar aşurenin kıvama gelmesini kolaylaştırır. Nohut ve fasulyeleri de bir gece önceden ıslatırsanız, gazlarını almış olursunuz.

Kullanacağınız kuruyemişleri seçin

Tadım kuruyemiş paketlerini tercih ederek hem taze hem de estetik olarak göze hoş görünen kuruyemiş parçalarıyla aşurenizi lezzetlendirebilirsiniz.

Merak Edenler İçin Tüm Püf Noktalarıyla Aşure Yapımı

Haşlama işlemine temiz suyla devam edin

Her bir malzemeyi ayrı tencerede ıslatın. Malzemeler ayrı tencerelerde pişecekleri için farklı tencerelerde bekletilmeleri de önem taşır. Haşlama işlemine geçtiğinizde ise malzemeleri ıslattığınız suyu döküp, temiz su kullanarak haşlamalısınız.

Büyük tencere kullanın

Aşurenin bütün malzemelerinin bir araya geleceği tencerenin olabildiğince büyük olmasına dikkat edin. Ne de olsa aşurenin tüm apartmana, mahalleye yetmesi lazım!:)

Haşlamadan sonra süzün

Berrak bir aşure elde etmeniz için malzemeleri haşladıktan sonra süzmelisiniz. Bu işlem sayesinde malzemeleri tek tek ayırt etmeniz de mümkün.

Kar beyazı bir aşureye kavuşmak için…

Komşularınıza bembeyaz bir aşure sunmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Pişirme esnasında süt veya pirinç ekleyerek aşurenin taze ve beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Sütü ayrıca aşureye kıvam vermek için de kullanabilirsiniz.

Mutlaka kısık ateşte pişirin

Ne demişler, ‘’Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden!’’ 🙂 Bu alıntıdan hareketle diyoruz ki aşureyi ağır ağır, kısık ateşte pişirin! Kısık ateşte yavaş yavaş pişen aşurenin tadı bir başkadır. İkinci bir alıntı yapmamıza (‘’Acele işe şeytan karışır’’ gibi) izin vermeden, konuyu burada kapatmak istedik. 🙂

İnciri son aşamada ekleyin

İncir, aşurenin rengini bir miktar koyulaştırabilir. Bu nedenle inciri son aşamada eklemelisiniz.

Portakalı rendelerken dikkat edin

Portakal aşureye aroma katan bir meyvedir. Bizce mutlaka kullanmalısınız ancak portakalı rendelerken beyaz kısmını rendelememeye dikkat edin. Eğer beyaz kısmı aşurenize karışırsa, acı bir tat bırakacaktır.

Servis ederken dikkat etmeniz gerekenler

  • Aşureleri kâselere döktükten sonra süslemek için hindistan cevizi kullanabilirsiniz.
  • Antep fıstığı tozu veya tarçın çubuklarıyla renk katabilirsiniz.
  • Üzerine nar taneleri ekleyerek hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.
  • Fındık, badem ve ceviz katarak son dokunuşu yapabilirsiniz.

Aşure yapımı için taze ve kaliteli kuruyemişler Tadım paketlerinde! 🙂 Badem, ceviz, fındık, artık neye ihtiyacınız varsa buyurun… Aşureden bu kadar bahsetmişken, bu enfes tatlının geleneklerimiz arasına nasıl girdiğini merak ettiyseniz sizi hemen şöyle alalım!