2020 Tokyo Olimpiyatları ve Türkiye: Hangi Branşta Kimler Yarışıyor?

Bu yıl 32.’si düzenlenen Tokyo Olimpiyatları 23 Temmuz 2021’de tüm hızıyla başladı! 2020 yılında yapılması planlanan olimpiyat oyunları malum sebeplerden dolayı ertelenmiş, bu durum da biz spor severleri bir hayli üzmüştü. Gel gelelim son sürat başlayan 2020 olimpiyat macerasında adlarından daha nice başarılarla bahsedeceğimizden emin olduğumuz millî sporcularımız, beklediğimize değen performanslarla bizi buluşturdu. Oyunların ilk günlerini geride bırakırken A Millî Voleybol Takımımız eski şampiyon Çin’i yenerek büyük başarılara imza atarken, Taekwondo branşında Hakan Reçber ve Hatice Kübra İlgün 3. olarak Türkiye’ye Tokyo Olimpiyatları’ndaki ilk madalyaları kazandırdılar. 

Göğsümüzü kabartacak millîlerimiz 18 ayrı spor dalında 108 kişilik bir kadroyla ülkemizi temsil ediyor. Bize de onları ekranlarımız başından en iyi şekilde desteklemek düşüyor. Öyleyse hem yarışacağımız branşları hem de milli sporcularımızı daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte sizin için hazırladığımız 2020 Tokyo Olimpiyatları rehberi!

Türkiye’nin Tokyo Olimpiyatları’ndaki branş ve sporcuları

5 Temmuz 2021’de tamamlanan iki yıllık kota sürecinden sonra Türkiye, Tokyo Olimpiyatları’na 18 ayrı branşta yarışacak 50 kadın ve 58 erkek toplam 108 sporcu ile katılacağını açıklamıştı. Geride bıraktığımız 23 Temmuz ile de yıllar boyunca yaptıkları sporlara gönül vererek azimle yılmadan çalışan sporcularımız, podyumda İstiklal Marşı’nı okutmak için canla başla yarışmaya başladı. O yüzden biz de lafı daha fazla uzatmadan millîlerimizi en güzel şekilde destekleyebilmek için hazırladığımız branş, sporcu ve yarışma tarihlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Atıcılık

Tokyo Olimpiyatları, atıcılık branşımızın dönüm noktalarından oldu. Bu zamana kadarki en büyük başarıyı elde ettiğimiz 2020 oyunlarında Ömer Akgün 10m Havalı Tüfek finalinde 207,3 puan kazandı ve 3.’lüğü yarım puanla kaçırarak 4. oldu. Gelecek yarışmaları heyecanla beklememize vesile olan bu başarı eminiz ki sizin de coşkunuza coşku kattı.

Sporcularımız:

İsmail Keleş, Ömer Akgün, Özgür Varlık, Yusuf Dikeç

Yarışma Programı:

Ömer Akgün ve Özgür Varlık 1-2 Ağustos 2021 tarihlerinde Olimpiyat mücadelelerine devam ediyorlar.

Atletizm

Tokyo Olimpiyatları’nda en kalabalık ekiple yarıştığımız atletizm branşında hedef; ülkemize birden çok alanda birden fazla madalya kazandırmak!

Sporcularımız:

Abdülselam İmuk, Ayşe Tekdal, Eda Tuğsuz, Emel Dereli, Emre Zafer Barnes, Ersu Şaşma, Ertan Özkan, Eşref Apak, Evin Demir, Jak Ali Harvey, Kaan Kigen Özbilen, Kayhan Özer, Meryem Bekmez, Meryem Erdoğan, Necati Er, Oğuz Uyar, Özkan Baltacı, Polat Kemboi Arıkan, Ramil Guliyev, Şahin Şenoduncu, Salih Korkmaz, Tuğçe Şahutoğlu, Yasemin Can, Yasmani Copello Escobar, Yavuz Ağralı.

Yarışma Programı:

Sporcularımız 30 Temmuz 2021- 7 Ağustos 2021 arasında branşlarında yarışmayı sürdürüyorlar.

Badminton

Asya ülkelerinin popüler sporlarından olan badmintonda Çin, Kore, Malezya ve Endonezya’nın büyük üstünlüğü bulunuyor. Türkiye badmintonda ilk kez Londra 2012’de Neslihan Yiğit ile yarışmış ardından Rio 2016’da Özge Bayrak ile temsil edilmişti. Neslihan Yiğit Tokyo 2020’de ikinci kez ülkemizi olimpiyatlarda temsil etti fakat ne yazık ki son karşılaşmasında elenerek oyunlara veda etti.

Sporcumuz:

Neslihan Yiğit

Bisiklet

Bu yıl olimpiyat oyunlarında büyük mücadele veren iki sporcumuz da yarışlarda maalesef bitiş çizgisini göremeyerek oyunlara veda etmek zorunda kaldı.

Sporcularımız:

Ahmet Örken, Onur Balkan

Boks

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda tam gaz devam eden Team Türkiye ekibimiz boks alanında da oldukça iddialı. Bugüne kadar iki gümüş ve üç bronz ile toplam beş madalya kazandığımız boks branşında yeni madalyalar görmek için sabırsızlanıyoruz! Sporcularımızdan Busenaz Sürmeneli, Polonyalı rakibini mağlup ederek çeyrek finale yükseldi bile.

Sporcularımız:

Batuhan Çiftçi, Bayram Malkan, Buse Naz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli, Esra Yıldız, Necat Ekinci

Yarışma Programı:

Sporcularımız 30 Temmuz 2021- 8 Ağustos 2021 tarihlerinde Türkiye’yi madalya ile kavuşturmak için yarışlarını sürdürüyorlar.

Cimnastik

Tokyo 2020 Türkiye için ilklerin yılı olmaya devam ediyor! Sporcularımız bu yıl ilk defa cimnastik branşında finale yükselerek büyük bir başarıya imza attılar. Oyunların 5. gününde Artistik Cimnastik Genel Tasnif finalinde mücadele eden Adem Asil 15. Oldu. Hafif bir sakatlık yaşayan Ahmet Önder ise atlama masası finalini riske atmamak için yarışı yarıda bıraktı.

Sporcularımız:

Adem Asil, Ahmet Önder, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak, Nazlı Savranbaşı

Yarışma Programı:

Sporcularımız 2-3 Ağustos 2021 arasında Türkiye’yi madalya ile kavuşturmak için yarışlarını sürdürüyorlar.

Eskrim

Eskrim, bir branş olarak ilk defa Atina 1896’da Olimpik Program’da dahil edilmişti. Türkiye ise ilk kez Paris 1924 Olimpiyatları’nda eskrim dalında yer aldı. Giderek daha da gelişen bu branşta ter döken sporcumuz İrem Karamete Flöre Son 64 turunda elenerek organizasyonu 23. sırada tamamladı.

Sporcumuz:

İrem Karamete

Güreş

Olimpiyat tarihinde güreş branşındaki ilk başarımızı 1936 Berlin’de 79 kg ile bronz madalya elde etmemizi sağlayan Mersinli Ahmet Kireççi ile kazandık. Türkiye bu zamana kadar 29 altın, 18 gümüş ve 16 bronz ile toplamda 63 madalyaya kavuştu. Haliyle güreş, olimpiyat oyunlarında da en iddialı olduğumuz branşlardan sayılıyor. 

Sporcularımız:

Cenk İldem, Evin Demirhan, Kerem Kamal, Osman Göçen, Rıza Kayaalp, Süleyman Atlı, Süleyman Karadeniz, Taha Akgül, Yasemin Adar

Yarışma Programı:

Güreşçilerimiz 1-6 Ağustos 2021 tarihlerinde iddialı mücadelelerine devam ediyorlar.

Halter

Türkiye halter kategorisinde ilk defa Paris 1924 Olimpiyatları’nda yer aldı. Dünyanın en iyi haltercisi olarak anılan Cemal Erçman, 1988’de Seul’de art arda 6 dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı, Barselona 1992 ve Atlanta 1996’da da şampiyonluklarını sürdürdü. Bu sayede de olimpiyat tarihimizin en önemli başarıları arasında yerini aldı. Günümüzde de sporcularımız bu bayrağı taşımayı sürdürüyorlar.

Bu sporculardan olan Muhammed Furkan Özbek 25 Temmuz 2021 tarihinde 67 kg kategorisinde yarışsa da ne yazık ki başarılı olamadı. Nuray Levent de 27 Temmuz 2021 tarihinde 64 kg Grup A’da mücadele verdi ve yarışı 9. sırada yer alarak tamamladı.

Sporcularımız:

Muhammed Furkan Özbek, Nuray Levent

Judo

Türkiye’nin bu zamana kadar judo kategorisinde iki madalyası bulunuyor. İlk altın madalya 2000 yılında Sydney’de gerçekleşen oyunlarda Hüseyin Özkan’a aitken, kazanılan ilk madalya ise 1992 Barcelona oyunlarında Hülya Şenyurt’un bronzu oldu. Ne dersiniz 21 yıl sonra kazanılacak yeni madalyalardan oldukça ümitliyiz değil mi?

Sporcularımız:

Bilal Çiloğlu, Gülkader Şentürk, Kayra Sait, Mihael Zgank, Mihraç Akkuş, Vedat Albayrak

Yarışma Programı:

Judocumuz Kayra Sait, 30 Temmuz 2021’de madalya için rakipleriyle karşılaşıyor.

Karate

Ülke olarak olimpiyatlarda ilk kez yarışacağımız bir branş daha. En iddialı olduğumuz branşlardan biri olan karatede ter dökecek sporcularımızın pek çok Avrupa ve Dünya dereceleri bulunuyor.

Sporcularımız:

Ali Sofuoğlu, Dilara Bozan, Eray Şamdan, Meltem Hocaoğlu Akyol, Merve Çoban, Serap Özçelik Arapoğlu, Uğur Aktaş

Yarışma Programı:

Millî karatecilerimiz 5-7 Ağustos 2021’de Olimpiyat oyunlarında yarışmayı sürdürüyorlar.

Kürek

Türkiye, oyunlarda kürek branşına ilk defa 2016 Rio Olimpiyatları’nda katıldı. Onat Kazaklı son mücadelesinde 4. olarak oyunları noktaladı. 

Sporcumuz:

Onat Kazaklı

Modern Pentatlon

Atıcılık, epe eskrim, serbest stil yüzme, binicilik ve 3 km’lik koşudan oluşan bu büyük mücadelede yarışan sporcumuz İlke Özyüksel, 2016 Rio’da da bu dalda Türkiye’yi temsil eden ilk sporcu olmuştu.

Sporcumuz:

İlke Özyüksel

Yarışma Programı:

Sporcumuz 5-6 Ağustos 2021’de yarışıyor.

Okçuluk

Henüz madalyamızın bulunmadığı okçuluk branşında bu yıl tarihe adımızı altın harflerle yazdıracağımız başarılara imza atacağımızdan oldukça ümitliyiz. Bireyselde rakiplerini yenen sporcularımız ilk 16’ya kaldılar.

Sporcularımız:

Mete Gazoz, Yasemin Ecem Anagöz

Yarışma Programı:

Millî okçularımız 30-31 Temmuz 2021 tarihlerinde bu sefer Türkiye’ye madalya ile dönmek için mücadele veriyor.

Taekwondo

2020 Tokyo Olimpiyatları Türkiye için oldukça hızlı başladı. Taekwondo branşında yarışan sporcularımızdan Hakan Reçber rakiplerini yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Ardından Hatice Kübra İlgün de 57 kg mücadelesinde Türkiye’ye bronz madalya kazandırdı. Böylelikle Türkiye oyunlardaki ilk madalyalarını kazanmış oldu.

Sporcularımız:

Hakan Reçber, Hatice Kübra İlgün, Nafia Kuş, Nur Tatar, Rukiye Yıldırım

Voleybol

Olimpiyatlara ilk defa 1964’te dahil edilen bu branşta ilk millî mücadele 2012 Paris Olimpiyatları’nda oldu. Bu yıl Tokyo Olimpiyatları’na harika bir başlangıç yapan Filenin Sultanları var gücüyle madalya için çalışmaya devam ediyor.

 Sporcularımız:

A Millî Kadın Voleybol Takımı

Yarışma Programı:

Filenin Sultanları 31 Temmuz 2021- 8 Ağustos 2021 tarihlerinde büyük zafer için maçlara devam ediyor.

Yelken

Henüz bir madalyamızın bulunmadığı yelken kategorisinde ilk olarak 1936 Berlin Olimpiyatları’nda yarışmıştık.

Sporcularımız:

Alican Kaynar, Beste Kaynakçı- Okyanus Arıkan, Deniz Çınar- Ateş Çınar, Dilara Uralp, Ecem Güzel

Onur Cavit Biriz

Yarışma Programı:

Sporcularımız, 30 Temmuz 2021- 4 Ağustos 2021 tarihlerinde Türkiye’yi temsil ediyor.

Yüzme

Daha önceleri madalya ile buluşamadığımız yüzme branşında Derya Büyükuncu 6 defa ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmişti. Bu yıldan ise ümitlerimiz oldukça yüksek! Bu ümidi körükleyen sporcularımızdan Defne Taçyıldız 200 metre kelebekte yarı finale çıktı.😊

Sporcularımız:

Baturalp Ünlü, Beril Böcekler, Berkay Ömer Öğretir, Berke Saka, Defne Taçyıldız, Deniz Ertan, Emre Sakçı, Merve Tuncel, Ümit Can Güreş, Victoria Zeynep Güneş, Yiğit Aslan

Yarışma Programı:

Yüzücülerimiz 31 Temmuz 2021’de Türkiye’yi genel puan tablosunda yukarılara taşımak için yüzüyorlar.

Sizin için hazırladığımız Tokyo Olimpiyatları rehberimizin burada sonuna geliyoruz. Tadım ailesi olarak tüm sporcularımıza başarılar diliyoruz! Ekran başındaki sizlerin heyecanına ise Tadım Kavrulmuş Kuruyemiş lezzetleriyle ortak olabilmeyi umuyoruz. 😊