Sosyal Medya 101: TikTok Dünyasında Öne Çıkmanın 5 Yolu!

Her şey Facebook’ta yakınlarımızı; lise ya da ortaokul arkadaşlarımızı bulma hevesiyle başladı… Yaz aylarında büyük bir hevesle oluşturulan “Summer 2015, 2016…” fotoğraf albümlerinden, doğum günü kutlamalarında ‘’kim kutladı, kim kutlamadı?’’ raporuna kadar uzanan bir yolculukla devam etti. Sonrası hepimizin bildiği gibi. Twitter, Instagram, YouTube ile devam eden bu serüven, sesli ve görüntülü içeriklerin başını çektiği bir noktaya doğru evrildi. İşte video üretme ve paylaşma uygulaması TikTok da bu noktada devreye girerek milyonlarca kullanıcıyı çok hızlı bir şekilde kendi dünyasına dahil etti. Uygulamayı daha önce hiç duymadıysanız ya da ismine aşina olup indirmediyseniz, buraya tıklayarak  cep telefonlarınıza App Store ya da Google Play üzerinden indirebilir ve bu uçsuz bucaksız dünyaya giriş yapabilirsiniz. 🙂 Uygulamayı cep telefonlarınıza indirdikten sonra, kendinize bir hesap oluşturdunuz ve şimdi artık video çekmeye hazırsınız! Ancak herhangi bir video çekmeden önce ilgi alanlarınıza göre hem TikTok’un size sunduğu kategorilere hem de hâlihazırda duyduğunuz, bildiğiniz TikTok’erların videolarına göz atmanız size çekmek istediğiniz videolar için ilham verecektir. “Ben artık hazırım, videomu çektim, efektimi yazımı, müziğimi ekledim.” diyorsanız, birlikte ilk sosyal medya dersimize Tadım Barlar eşliğinde giriş yapabiliriz. Sosyal Medya 101: TikTok’ta Sizi Öne Çıkaracak 5 İpucu!

TikTok’ta mutlaka challenge videoları çekin!

TikTok’ta sizi en hızlı öne çıkaracak olan şey akımlara dâhil olmanız. Peki, bu akımlardan kastımız ne? Aslında diğer TikTok kullanıcılarına meydan okumak. 🙂 Başlatılan bir “challenge”a siz de vereceğimiz ufak teknik bilgilerle dâhil olabilir, böylelikle hızlı bir şekilde izlenmenizi artırabilirsiniz. Örneğin, Burcu Esmersoy challenge videoları konusunda oldukça başarılı. Bu videosunda olduğu gibi challenge’lara dâhil olmayı çok seviyor.

Peki, TikTok’ta challenge videosu nasıl çekilir?

  • TikTok’u açın. Uygulamanın tam ortasında, aşağıda bulunan artı (+) sembolüne basın.
  • İşte challenge videolarında önemli olan kısma geldik: Sağ tarafta bulunan “Zamanlayıcı/ Timer” seçeneği, adım adım yapacağınız tüm hareketleri saniye saniye bölmenize yardımcı olacak. Örneğin; Burcu Esmersoy’un yukarıdaki videosuna benzer bir video çekmek istediğinizi düşünelim. Bunun için öncelikli olarak bir yatakta kendinizi aşağı doğru bırakmanız gerekiyor. İlk hareketin yaklaşık 3-4 saniye süreceğini düşünürsek, kayıt limitini zamanlayıcıda 3 saniye sınırına getirmeniz gerekiyor. Sonrasında geri sayımı başlatıp ilk hareketinizi tamamlıyorsunuz. Tabii, bu challenge videosunda sizi bir başkasının çektiğini farz ediyoruz. 🙂
  • Aslında zamanlayıcı aracılığıyla toplam süreyi parçalara bölerek bir nevi “kayıt/ durdur” mantığını kullanmış oluyorsunuz. Böylelikle anlık kıyafet değiştirme, sihirli dokunuş challenge’ları gibi diğer videoları da çekebilirsiniz.
  • Eğer seyrettiğiniz ve hoşunuza giden bir videodaki arka plan müziğini kullanmak istiyorsanız, o videonun sağ altında dönen yuvarlak müzik sembolüne ve “Bu sesi kullan” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak arka fona başka müzik eklemek istiyorsanız, en son tüm kaydı bitirdikten sonra “İleri/ Next” demeden ve paylaşmadan önce “Sesler” kısmından istediğiniz parçayı seçebilirsiniz. Sonrasında hemen seslerin yanında yer alan sekmelerden üzerine yazı, görüntü efektleri de ekleyebilirsiniz.
  • Ve böylelikle hayırlı olsun, ilk challenge videonuz hazır! 🙂

Her gün en az 2-3 video yükleyin!

Başta kulağa çok çılgın gelebilir. Nasıl YouTube’da izlenme oranlarını yükseltebilmek için sık sık video çekmek öneriliyorsa TikTok’ta da aynı mantıkla ne kadar sık video çekip yüklerseniz o kadar çok öne çıkmanız mümkün. Ancak unutmadan hatırlatmakta fayda var. “Aman canım ne çekersem çekeyim, yeter ki video olsun” yanılgısına asla kapılmayın. Unutmayın ki altın kuralımız, çektiğiniz videonun ilgi çekici olması. Bu arada, unutmadan söyleyelim. TikTok dünyasına girdiğinizde, bu dünyaya öyle hızlı adapte olacaksınız ki arada mola vermeye de ihtiyacınız olacak. Böyle kısa molalar için Tadım Bar’ı tercih edebilirsiniz. 🙂

Çektiğiniz videonun kısa olmasına özen gösterin.

TikTok’ta vermek istediğiniz mesajı kısa bir zaman diliminde iletmeniz gerektiğini hiçbir zaman unutmayın. Genelde 10-15 saniye süreden oluşan videolar TikTok için oldukça ideal. Eğer bu mecrada ünlü, tanınan biri değilseniz ya da çektiğiniz video baştan sona yaratıcı, ilgi çekici değilse, uzun videoların keşfedilme oranı kısa videolara göre her zaman daha düşüktür. Öte yandan, çektiğiniz videoların kategorisi pratik ve işe yarar bilgiler altına giriyorsa, bu süre 25-30 saniyeye kadar uzayabilir.  

Videonuzun açıklama kısmını dikkat çekici bir şekilde oluşturun.

TikTok videolarının altında tıpkı Instagram’da olduğu gibi bir “caption’’ yani paylaşım- açıklama metni kısmı bulunuyor. Burada videonuza dair yazdıklarınız, videoyu ilk görenlerin ilgisini çekmek için çok önemli. Bu sebeple bol bol emoji kullanmak, kısa ve öz bir cümle ile videonuza dair açıklama yapmak sizi öne çıkaracaktır.

TikTok’ta kullanılan etiketler önemli mi?

Hem izleyici hem de içerik üreten kişi olarak size büyük kolaylık sağlayacak şey videolarda kullanılan etiketlerdir. Yani, nam-ı değer ‘”hashtag’’ler. 🙂 Bu etiketler sayesinde diğer sosyal medya uygulamalarında da olduğu gibi videonuzun çok daha kolay bir şekilde keşfedilmesini sağlarsınız hem de bir kullanıcı olarak tüm akımlara hâkim olabilirsiniz. Örneğin; “Oh Nana Challenge’’ adındaki akıma dâhil olarak siz de bu içeriklerden ürettiniz diyelim. O halde mutlaka açıklama kısmında #ohnanachallenge #dance gibi etiketler kullanın.

Diğer videolara mutlaka yorum, beğeni bırakın.

Bu madde aslında tüm sosyal medya platformlarında etkili olan bir ipucu. Çünkü hiçbir zaman hesabınızı yalnızca kendi içeriklerinizi üretmek ve onlara etkileşim almak için kullanmak size avantaj sağlamaz. Etkileşime girmek, diğer hesapları takip etmek, yorum bırakmak, beğenmek ve paylaşmak diğer bir altın kuralımız. Bu yüzden çekingen davranmayın ve elinizi korkak alıştırmayın. 🙂

İlk sosyal medya dersimizin sonuna geldik! Şimdi, keyifli bir TikTok yolculuğundan sonra Tadım Barlardan birini seçerek dinlenebilirsiniz. 🙂 Afiyet olsun!