Spor Yaparken Protein Almak Neden Önemli?

Düzenli egzersiz yapanların en temel beslenme kuralı yeterli miktarda protein almaktır. Günlük protein ihtiyacı, sizin egzersiz yoğunluğunuza, yaşınıza ve kilonuza göre belirlenir. Bu ihtiyacı, aynı zamanda egzersiz öncesinde ve sonrasında tüketebileceğiniz çeşitli yan ürünlerle de destekleyebilirsiniz. Tadım Fırınlamış Tuzsuz Yer Fıstığı, bunun için tam aradığınız ürün!

Protein ne işe yarar?

Hücrelerimizin büyümesini sağlar ancak vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan almamız gerekir. Kas dokusunu güçlendiren, vücut direncini artıran bu besin kaynağını, özellikle düzenli spor yapan kişilerin bu besin kaynağını öğünlerine dâhil etmesi önemlidir. Tuzsuz fıstık, tavuk, balık, et yemekleri, yumurta, yer fıstığı, süt ve süt ürünleri protein değeri yüksek besinler arasında yer alır.

Nasıl faydaları var?

Bu besin kaynağının vücudumuza sağladığı en büyük yarar doku onarımlarıdır. Dokular egzersiz sonrasında yorulur ve dinlenme sürecinde proteinle birlikte gelen onarıma ihtiyaç duyarlar. Proteinin faydaları ise bunlarla da kalmıyor aslında. Egzersiz sonrası açılan kasları daha hızlı toplar, kanın vücuda daha fazla pompalanmasını ve böylece fiziksel aktiviteyi maksimum performansla tamamlayabilmenizi sağlar. Bu nedenle düzenli egzersiz yaparken yeterli miktarda alınması oldukça önemlidir.

Spor öncesi ve sonrası için birebir

Spor öncesi beslenme aslında güç toplamak ve kas kaybını önleme amacını taşır. Bu yüzden spor öncesi özellikle bu besin kaynağını ağırlıklı tüketmek önemlidir. Bu nedenle muz, yulaf ezmesi, yer fıstığı ezmesi gibi besinler antrenman öncesi beslenme programlarında sıklıkla yer alır. Spor sonrası beslenme de ise ilk 30 dakika çok önemlidir. İlk 30 dakika içinde bu besin kaynağını almak, yorulan kasların beslenmesine yardımcı olacak, yeni kas gelişimini sağlayacaktır. Antrenman sonrası beslenmede, genelde kilo başına 0,8–1 gram protein tüketmek önerilir. Örneğin 70 kilo olan bir kişinin günlük ihtiyacı ortalama 56–70 gramdır. 100 gram Tadım Fırınlanmış Tuzsuz Yer Fıstıgı’nda 28 gram protein bulunur, artık gerisini siz düşünün! 🙂 


Yer fıstığı ile hazırlayabileceğiniz bu muhteşem tarife de göz atmayı unutmayın:
Ev Yapımı Vegan Fıstık Ezmesi Tarifi


Protein kaynağı Tadım Fırınlamış Tuzsuz Yer Fıstığı
Spor Yaparken Protein Almak Neden Önemli?

Sporcu beslenme programı elbette daha detaylı ve kişiye özel olarak düzenlenir ancak genel olarak protein ağırlıklı beslenmenin temel kural olduğunu söyleyebiliriz. Spor öncesi ve sonrası beslenmede bu ihtiyacınıza destek olacak bir lezzet arıyorsanız Tadım Fırınlamış Tuzsuz Yer Fıstığı tam size göre.