Açlığınızı Bastırmanız İçin Yiyebileceğiniz Sağlıklı Atıştırmalıklar

Bir gün sadece üç ana öğün yemekle bitmiyor. Ana öğün aralarında mutlaka acıkıyoruz ve sağlıklı atıştırmalıklar işte burada devreye girerek günümüzü kurtarıyor. Her insanın gün içindeki doyma eşiği ve acıkma aralıkları değişebiliyor. Ancak atıştırmalıklar herkesin ortak ihtiyacı. Özellikle çalışan ya da gün içinde dışarıda olanlar için ara öğün olarak tercih edilebilecek atıştırmalıklar çok önemlidir. İşte size günü kurtaracak, açlığınızı bastırmak için yiyebileceğiniz sağlıklı yiyecek önerileri!

Sağlıklı atıştırmalıklar arayışınız için ilk tercih: Meyve ve sebzeler

Meyve sebzelerin tamamı âni açlık esnasında yardımınıza yetişebilir. Düşük kalorileri, besleyicilikleri, bolca vitamin, mineral, lif barındırmaları doğanın bizlere sunduğu çok değerli bir hediye. Meyve ve sebzeleri kullanarak yapacağınız bir smoothie ile açlığınızı lezzetli bir yolla bastırabilirsiniz. Küçük bir kâsade yapabileceğiniz meyve salatası da günü kurtaracaktır. Diğer bir önerimiz ise İspanyol kültüründen gelen domates, salatalık, biber gibi her an elinizin altındaki sebzelerden yapılabilen Gazpacho olabilir. Bunların yanında kurutulmuş meyveleri de sağlığınızdan ve kilonuzdan ödün vermeyerek açlığınızı bastıracak alternatif yiyecekler arasında sayabiliriz.

Tahılı kullanın

Düzenli tüketilen tahıl, tokluk hissi sağlarken daha az kalori ile kilo kontrolüne de yardımcı olur. Tahıllı ürünlerden vücudunuza alacağınız lif, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına da katkı sağlar. Örneğin gün içinde sağlıklı atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz patlamış mısır ya da mısır gevreği sizi hem tok tutacak hem de günlük olarak almanız gereken lif ihtiyacınızın bir kısmını karşılayacaktır.

Çikolatanın lezzetini de unutmayın

Çok işleme uğramadığı için antioksidan ve kakao seviyesi yüksek, şeker seviyesi ise oldukça az oranda olan bitter çikolatalar, herhangi bir açlık krizinde çok lezzetli bir atıştırmalık olabilir.

Ve tabii ki kuruyemiş

Kuruyemiş, severek tükettiğimiz bir yiyecek. Cevizinden fındığına, Antep fıstığından kuru kayısısına her türlü kuruyemişler, hem ara öğünlerde hem yemeklerde kullanmak hem de âni gelen açlığı bastırmak için tüketebileceğiniz mucize atıştırmalıklardır. Sağlıklı olmasının yanı sıra lezzetiyle de damaklarınızı şenlendirir.

Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar

Sadece yetişkinler değil çocuklar da gün içinde âni açlık hissi yaşarlar. Özellikle okul çağındaki çocukların sağlıklı yiyeceklerle günlerini geçirmesi çok önemli. Hem yetişkin hem çocuklar için uygun sağlıklı atıştırmalıklar listesine Tadım Gün Kurusu & Ceviz’i de ekleyebilirsiniz.


Atıştırmalık demişken gün içindeki açlığınızı bastırmaya yardımcı oldukça pratik lezzetler için şu yazıya göz atabilirsiniz:

Günün Her Anında Yanınızda: Pratik Atıştırmalık Önerileri