Plajda Yanınıza Alabileceğiniz Sağlıklı Atıştırmalık Önerileri

Deniz, kum, güneş… Sanıyoruz ki plaj denilince akla gelen ilk üçlü budur. Ancak bunların yanında mis gibi çiçek kokuları, bronz tenler ve suyun etkisiyle bitmek bilmeyen bir açlık hissiyatı da vardır. Sizin de fark edeceğiniz üzere denize veya havuza girdikten sonra aç olduğumuzu hissederiz. Bunun sebebi ise serinlemek için kendimizi attığımız buz gibi sularda bedenimizin vücut ısısını korumaya çalışmasıdır. Soğuk su, girdiğimiz anda vücudumuzdaki ısıyı absorbe etmeye başlar. Bedenimiz ise normal vücut sıcaklığını korumak adına daha öncesinden tükettiğimiz besinleri yakarak ısı üretmeye çalışır. Peki denizden çıktıktan sonra bu açlığı bastırmanın en güzel yolu nedir? İşte bu sorunun cevabı sağlıklı atıştırmalık tüketmekten geçiyor.

Tıpkı günlük beslenme rutinlerimizde olduğu gibi plajlarda da sağlıklı atıştırmalık tüketimi çok önemli. Örneğin plajlarda yoğun bir ısıya maruz kalırız, bu da vücudumuzun her zamankinden daha çok sıvıya ihtiyaç duymasına neden olur. Bunun yanı sıra yüzme aktivitesinde bulunduğumuz için kaslarımız bir hayli yorulur. Bu yüzden de bol bol sıvı takviyesi almakla beraber protein bakımından zengin besinler yiyerek bedenimizi desteklememiz gerekir.

Haydi, plajlarda size enerji verecek, tatil boyunca fit kalmanıza yardımcı olacak birbirinden sağlıklı atıştırmalık önerilerimiz neymiş öğrenelim!

Süt Mısır

Aslında her plajda karşılaştığımız bir atıştırmalık süt mısır. Protein açısından oldukça zengin olan mısır biraz önce bahsetmiş olduğumuz kas yorgunluklarına oldukça iyi gelir. Ayrıca süt mısır tam bir lif deposudur. Tek bir lif kaynağını bulunduran gıdaların aksine mısırda hem çözünebilen hem de çözünemeyen iki tür birden bulunur. Lifli gıdalar sizi uzun süre tok tutar, bağırsaklarınızı düzenler, kan şekerinizi dengeler ve yaşam kalitenizi artırır. Dolayısıyla lifli gıdaların tüketimi sadece plajlarda değil her zaman için önemlidir. Plajlarda gezinen süt mısırcıların bir bildiği varmış desenize!

Hurmalı Bar

İşte tatlı ihtiyacınızı karşılamak için mükemmel bir seçenek; Tadım Hurmalı Bar! Tercih edeceğiniz atıştırmalığın sağlıklı olmasının yanı sıra lezzet kalitesinin de yüksek olmasını bekliyorsanız, Tadım Hurmalı Bar tam size göre. Hurmalı bar; hurma, fındık, leblebi ve tarçından oluşur ve ekstra katkı maddesi ya da ilave şeker içermez. %100 vegan olan bar aynı zamanda kuruyemiş ve hurma sayesinde tam bir lif kaynağı. Plajdayken yiyeceğinizi yanınıza getirmediyseniz, Tadım Hurmalı Bar açlığınızı bastırmak için doğru seçenek olacaktır. Hem karınları doyuran hem de fit kalmanıza yardımcı olan Tadım Hurmalı Bar, çocuklarınız için de ideal bir sağlıklı atıştırmalık seçeneğidir.

Meyve tabağı

Meyveler, genel olarak kolesterol ile kansızlığa iyi gelir ve kas gruplarının gelişiminde rol oynar. Her meyvenin birbirinden farklı özelliği ve faydası vardır. Ancak özellikle karpuz, kiraz, kavun, üzüm, incir ve kayısı gibi yaz meyveleri plajlarda tüketebileceğiniz en keyifli atıştırmalıklardandır. Dilerseniz bu meyvelerden bir salata hazırlayabilir, plaj çantanıza koyabilirsiniz. Fakat uyarmamızda fayda var, salatanızın içine sos gibi şeyler ilave edersiniz güneşe dayanıklılığını azaltabilirsiniz. Bu yüzden meyveleri sostan ayrı bir kapta taşımanız yararınıza olacaktır.

Fırınlanmış Tuzsuz Yer Fıstığı

Buz gibi içeceklerin yanına yakışacak en iyi sağlıklı atıştırmalık bizce Tadım Fırınlanmış Tuzsuz Yer Fıstığı’dır. Yüksek lif kaynağı olan yer fıstığı, yüzme sonrası açlığı gidermede eşsiz bir seçenek olacaktır. Bununla birlikte içerdiği protein sayesinde kasları; Omega 3 ile de saç, tırnak ve cilt sağlığını destekler. Her türlü içecek ile yakışan tuzsuz yer fıstığının bir diğer güzelliği ise fırınlanmış olduğu için daha hafif hissettirmesidir. Böylelikle plaj keyfiniz ‘tatsız’ sürprizlerle bölünmeden devam eder. 😊

Sandviç

“Fit atıştırmalıklar önerirken sandviç de nereden çıktı?” diyebilirsiniz. Ancak burada bahsettiğimiz sandviçler anne usulü hazırlanmış koca beyaz ekmekleri içerenlerden değil. Aksine maksimum 1 adet olacak şekilde tam tahıllı, kinoalı veya çiya tohumlu ekmeklerle hazırlananlardan. Sandviçinizin içerisinde, plajdayken kaybedeceğiniz besin değerlerinizi destekleyecek malzemeler bulunmalı. Mesela tahıllı ekmekten karbonhidrat, peynirden kalsiyum,  füme etlerden  protein ve son olarak da arzu ettiğiniz yeşilliklerden lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hatta dilerseniz karbonhidrat içerikli başka bir besin kullanıp, ekmek yerine marul sandviçler hazırlayabilir sandviçlerin yanına çok yakışan kuruyemişler ile öğününüzü destekleyebilirsiniz. Özellikle Tadım Ceviz İçi sandviçlerinize farklı bir hava katacaktır.

Çiğ Karışık Kuruyemiş Naturel

Plajda sağlık dolu bir paket ile keyfinize keyif katmaya hazır olun. Tadım ailesinin Çiğ Karışık Kuruyemiş Naturel paketinde yok yok! Fındık içi, badem içi, kaju fıstığı, Sultaniye kuru üzümü, cranberry… Tam bir enerji karışımı olan Naturel, çiğ kuruyemiş ve kuru meyveleri sayesinde doymamış yağlar açısından zengindir. Sağlıklı yaşamın, hafif beslenmenin ve fit hissetmenin olmazsa olmazı olan doymamış yağları tüketmenin en güzel yolu Naturel paketi plaj keyfi ile birleştirmek diyebiliriz!

Karışık Kuruyemiş Klasik

Son önerimiz yolu sağlıktan ve klasiklerden şaşmayanlarınız için geliyor. Tadım Karışık Kuruyemiş Klasik, Tadım ailesinin yıllardır değişmeyen ve sizler tarafından çok sevilen lezzetlerini bir arada bulunduruyor. Paketin içinde yer alan badem, yer fıstığı, fındık, çifte kavrulmuş leblebi ve hem siyah hem sarı kuru üzümleri ile besin değeri oldukça yüksek olan Karışık Kuruyemiş Klasik, sadece plajda değil her daim sağlıklı atıştırmalık arayışında olanların gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleri bir seçenek.

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı, vücudumuza saygıdan ve dengeli beslenmekten geçiyor. Havalar ısınmaya başladığında bu sürece adapte olmaya çalışan bedenimiz ağır yiyeceklerin sindirimini gerçekleştirmede zorlanıyor ve yoruluyor. Bu sebeple yaz aylarında sağlıklı atıştırmalık ve hafif yemek tüketimine özen göstermemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra yaz aylarında diğer mevsimlere göre vücudumuz daha çok sıvı kaybediyor. O yüzden bol bol sıvı takviyesi almayı da ihmal etmemeliyiz. Hem sağlıklı hem lezzetli birbirinden güzel alternatifleri ile Tadım ailesi ürünleri, bu yaz plajda en büyük destekçimiz olmaya aday!