Oyun Bilgisayarı Toplamak İsteyenler İçin Püf Noktaları

Bilenler bilir, oyun bilgisayarı toplamak öyle basite alınacak bir iş değildir! Doğru parçaları bulmak, kullanım amacına göre fiyat performans araştırması yapmak gerekir. Eh tabii biraz da bilgisayarlardan anlamak gerekir. Fakat biz bu işten hiç anlamayan fakat yine de bir oyun bilgisayarı toplamak isteyenlerin yardımına koşmak istedik. 🙂 Siz de bu konunun meraklılarından biriyseniz, kaydırın bakalım!

Önce anakart

Sadece oyun amaçlı değil normal bilgisayar kullanımı için de anakart seçiminiz çok önemli. Anakart, tercih edeceğiniz işlemci ile uyumlu olmalıdır. Örneğin Intel işlemci tercih edecekseniz, Intel uyumlu anakart, AMD işlemci tercih edecekseniz buna uyumlu anakart bakmalısınız. Alacağınız anakartı inceleyerek bu bilgiyi hızlıca görebilirsiniz.

Ardından işlemci

Intel veya AMD fark etmez, yeterli güçte bir işlemci bir oyun bilgisayarı için olmazsa olmaz. Genelde piyasada Intel işlemci daha çok bulunur ama önceliğiniz ekonomik bir fiyat ise AMD işlemci tercih etmelisiniz; Intel’e göre oldukça uygun fiyatlara sahipler.

Intel tercih edecekseniz: Intel Core i5-9600KF (Veya üstü)

AMD tercih edecekseniz: AMD Ryzen 5 3600X

Oyun bilgisayarı için olmazsa olmaz: Ekran kartı

Bu donanım parçası oldukça önemli, hatta ekran kartlarının temel görevinin oyun performansını artırmak olduğunu bile söyleyebiliriz. O yüzden ekran kartını büyük bir titizlikle seçin. Ekran kartında karşınıza iki tane seçenek çıkar: NVidia ve AMD. AMD ekran kartlarının birim işlem gücü daha fazladır ve daha uygun bir fiyatta satışa sunulurlar. NVidia ise çok seçenekli ürünleriyle öne çıkar. Ekran kartını satın almadan önce test sonuçlarını inceleyin, hangi oyunlarda ne kadar FPS verebildiğini görün ve öyle karar verin.

Nvidia tercih edecekseniz: GTX 1070 ve üstü.

AMD tercih edecekseniz: MSI GTX 1660 Ventus XS 6G ve üstü.

RAM

RAM tercihinde dikkat etmeniz gereken nokta, yüksek hız, düşük cl oranıdır.

Clock rate: Diğer adıyla ‘’cr’’. Bir saniyede ne kadar işlem gerçekleştirilebileceğinin hızını ifade eder.

Cl rate: ‘’column access strobe latency’’ olarak geçer. Bir işlemin kaç clock’ta yapıldığı ifade eder.

Bu değerlere bakarak ram seçebilirsiniz. Bu arada RAM seçerken anakartınızın MHz hızına da dikkat edin. Onun hızından yukarıda olan RAM’leri alsanız bile anakartınızın hızının üstüne çıkamazsınız.

Depolama

Depolama için de karşınıza iki seçenek çıkıyor: SSD ve HDD. Eğer HDD alıyorsanız 7200 RPM olmasına dikkat edin. SSD tercih edecekseniz de Nvme PCIe SSD’leri tercih etmenizde yarar var. Çünkü bu tarz SSD’ler normal modellere göre daha hızlıdır.

Güç kaynağı

Oyun bilgisayarı için güç kaynağı kelimenin tam anlamıyla bir ‘’kaynaktır’’! Aldığınız güç kaynağı yetersiz olursa diğer donanımlarınız ne kadar iyi olursa olsun türlü problemlerle karşılaşabilirsiniz. Güç kaynağı alırken watt değeriyle beraber ürünün kalitesine de dikkat etmeniz gerekir. Kaliteli olmayan bir güç kaynağı bilgisayarınızın diğer parçalarına zarar verip kullanılmaz duruma getirebilir. 80+ serisinden 650w değerinde (tek ekran kartlı sistemlerde) kaliteli bir güç kaynağı sizin için yeterli olur.

Soğutma sistemleri

Aslında işlemci fanları çok rahat işinizi görür. Fakat işlemcinizi fazla yoracağınızı düşünüyor veya bilgisayarınızı güvene almak istiyorsanız sıvı soğutucuları tercih edebilirsiniz.

Monitör

Gelelim, tüm bu donanımın bize neyi, nasıl göstereceğine… Eğer bir gamer’sanız monitörün ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Canlı ve akıcı bir görsellik için yenileme hızı 75 hz altı olan monitör modellerini tercih etmeyin, bu modeller uzun vadede gözlerinize de zarar verir. Yenileme hızı en az 144 hz olan monitörler oyun bilgisayarları için idealdir.

Not: Tavsiye edilen ürünler 2020 yılı, fiyat-performans kriterlerine göre sıralanmıştır.

Artık iyi bir oyun bilgisayarı için gereken güçlü parçaları bildiğinize göre, en kısa sürede bilgisayarınızı toplayın ve oyunun tadını çıkarın! Oyun deneyiminize her daim lezzetiyle eşlik eden yardımcı olan Tadım Bar paketlerini de yanınıza almayı unutmayın!