Önce Doğa: Sürdürülebilir Ürünlerle Piknik Önerileri

Bu mis gibi havalarda sevdiklerimizle çimlere yayılıp piknik keyfi yapmak gibisi yoktur. Hafifçe esip saçlarımızı okşayan rüzgâr, kulağımızda en sevdiğimiz şarkılar, harika atıştırmalıklar ve yanımızda sevdiklerimiz… Ne kadar güzel bir senaryo öyle değil mi? İşte bu senaryonun devamlılığını sağlayabilmek için öncelikle bize bu güzel olanakları sunan doğaya sahip çıkmamız gerekiyor. Bu noktada da sürdürülebilirlik prensibi ve sürdürülebilir ürünlerin önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Sürdürülebilirlik en kısa tanımıyla; sosyal, ekonomik ve çevresel alanlarda yenilenebilir kaynaklardan insan sağlığına ve doğaya saygılı olacak şekilde maksimum faydayı sağlamak ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlamaktır. Yaptığımız her eylemde küçük-büyük ayırt etmeksizin sürdürülebilirlik ideolojisinde hareket etmeye özen göstermemiz büyük bir önem taşır. Dolayısıyla buna yaptığımız keyifli piknik etkinlikleri de dâhil. Şimdi dilerseniz hep beraber daha iyi bir dünya için sürdürülebilir ürünlerle yapabileceğiniz piknik önerilerimizi inceleyelim. Unutmayın ki küçük önerilerin bile büyük etkileri olabilir!

Organik pamuklarla yapılmış piknik örtüsü

Sanıyoruz ki bir piknik denilince aklımızda beliren senaryonun baş kahramanlarından bir tanesi pötikareli piknik örtüleri. Her ne kadar çoğu pamuktan yapılıyor olsa da biz yine de naylondan ya da doğada çözünemeyen herhangi bir maddeden yapılan örtüleri tercih etmemenizin daha iyi olacağı konusunda bir uyarıda bulunalım.

Organik pamuklarla yapılmış örtüler ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen örtüler sürdürülebilir pikniğiniz için ideal olacaktır. Çimlere kendinizi teslim ettiğiniz anlarda altınızda hem sizi hem de doğayı gözeten bir örtünün serili olduğunu bilmek eminiz ki keyfinize keyif katacaktır.

Plastik pipet ve bardak yerine dönüştürülmüş ürünler

Pikniklerde karşılaştığımız en sık senaryo tek kullanımlık plastik çatal, kaşık, tabak, pipet ve bardakların kullanılmasıdır. “Bir kereye mahsus bu ürünleri kullansak ne olacak ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bir defa bu ürünlerin kullanımının yaratacağı tahribatla düzenli olarak yenilenebilir ürünlerin kullanılması arasındaki fark hiç de göz ardı edilebilecek türden değil.

Piknik keyfinizi en güzel şekilde yaşayabilmek için tercihinize bağlı olarak camdan ya da paslanmaz çelikten yapılan ürünleri kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Hatta evinizde var olan kaşık, çatalları kullanabilir böylelikle tasarruf da yapabilirsiniz. “Plastik pipetin yerini başka ne tutabilir ki?” diye düşünmeyin. Geniş delikli spagetti makarnalarınızı pipet yerine kullanabilirsiniz!

Yerel üreticiden alınan sebze-meyveler

Gelelim pikniğin en keyifli kısmına! Yaza özel hazırlanan içeceklerle onlara eşlik eden yiyecekler sanıyoruz ki keyfinize keyif katmak için bire bir. Pikniğe giderken yanınıza yerel üreticilerden temin edebileceğiniz gibi kendi yetiştirdiğiniz, doğallığından emin olduğunuz meyve ve sebzeleri almanızı tavsiye ederiz.

Sevdiklerinizle yaptığınız sohbete arkada çalan müziğin eşlik etmesi ne kadar hoşsa, özenle hazırladığınız yaz içeceklerinizin yanına doğallığını ve tazeliğini kanıtlamış olan Tadım Karışık Kuruyemiş Klasik’in eşlik etmesi de o kadar hoş olacaktır. Bizden söylemesi! 😊

Saklama kapları kullanmak

Yerel üreticilerden aldığımız sebze ve meyveleri pikniğe giderken muhafaza edebilmek önemlidir. Bunun için en güzel yollardan birisi de cam saklama kapları kullanmaktır. Cam saklama kapları sizin için yiyeceğinizi en iyi şekilde korurken, doğaya atık bırakmanızın da önüne geçecektir.

Çözünebilir çöp torbaları

Pikniğin son kısmı toparlanma aşamasıdır. Keyifle geçen zamanın ardından eşyaları toplamak için kısa bir ritüel gerçekleştirilir. Buradaki en önemli nokta ardımızda doğada çözünemeyecek hiçbir şey bırakmamaktır. Doğanın omuzlarına kaldıramayacağı bir yük daha eklememek adına çözünebilir çöp torbaları, kese kâğıdı ve file çantaları kullanmak ve çöplerinizi ayrıştırmak farkında olmayacağınız kadar güzel etkiler yaratacaktır.

Arkamızda çöp bırakmamak deyince severek tükettiğimiz kuruyemişleri de es geçmeyelim. Çekirdek çıtlatmayı, fıstıkları kabuk kabuk soymayı ya da avuç dolusu Antep fıstığı tüketmeyi çok seviyoruz ama bunların çöpünden de bir o kadar rahatsızız. Tükettiğimiz kuruyemişlerin kabuklarını atmak yerine onları gübre, kompost yapımında kullanabilir hatta minik sanatsal projelerimize dahil edebiliriz.

Bu güzel havaların keyfini piknik ile çıkarırken doğayı da korumayı ihmal etmeyiniz. Unutmayın ki yaşanacak güzel günleri sürdürülebilir önerilerle sağlamlaştırmak bizim elimizde. En güzel hâli doğaya saygılı olan pikniklerinizi Tadım ailesinin birbirinden doğal ürünleriyle taçlandırmanızı da ayrıca tavsiye ederiz. 😊