Sürüş Keyfini Özleyenlere: Doğa Manzaralı 6 Bisiklet Yolu

Havalar ısınmaya başlayınca siz de yeni maceralara atılma ihtiyacı hissediyor musunuz? Böyle havalarda hepimizin içini tatlı bir heyecan kaplıyor. Biz bu heyecanı, doğanın çağrısı olarak görüyoruz. Açan çiçeklerle, sıcacık esen rüzgârıyla doğa bizi, onu keşfetmeye çağırıyor. Keşfetmenin ve gezip görmenin en güzel yolu ise bisiklet rotalarından geçiyor. Pedal severlerin de hak vereceği üzere, bisiklet öyle bir tutkudur ki ona özel gün bile var artık. Bu çevre dostu ve sağlıklı ulaşım yöntemini teşvik etmek için 2020 itibariyle artık 3 Haziran’ı ‘Dünya Bisiklet Günü’ olarak kutluyoruz.

Öyleyse bisikletlerimizi kapıp yollara koyulmanın tam zamanı! Sizler için nefes kesen manzaralara sahip birbirinden güzel bisiklet yollarını araştırdık. İşte esen rüzgârın yüzünüzü okşayacağı, kuş cıvıltılarını şarkı niyetine dinleyeceğiniz, doğayla bir olup sürüş keyfini zirvede yaşayacağınız bisiklet yolu listemiz…

‘Işıklar Ülkesi’ Likya

Fethiye’den Antalya’ya uzanan; tarihin, gizemin ve doğanın sizi kucaklayacağı eşsiz bir rota: Likya. Esas olarak yürüyüş için hazırlanan rotayı, bisikletle tamamlayabilmek de mümkün. Özellikle dağ bisikleti sevenleriniz için bu rota oldukça güzel bir seçenek. Dilerseniz, Likya patikasına paralel alternatif yolları “kullanarak, dilerseniz hem yürüyüş hem de sürüş keyfini yaşayarak rotayı tamamlayabilirsiniz. Biz size şimdiden manzaranın, ışıkların içerisinde hapsolacağınız keyifli yolculuklar diliyoruz.

Eğlenceye yolculuk: Köprülü Kanyon

Kısa rota arayanların çok seveceği bir bisiklet yolu, Köprülü Kanyon. Beşkonak’ta başlayıp yine Beşkonak’ta sonlanan yolculuk 65 kilometrede size mükemmel güzellikler sunuyor. Asfalt ve toprak karışımı yolları olan parkurda, tırmanma sonrası sizi nefes kesen bir kanyon manzarası karşılıyor. Parkurların yanı sıra rafting ve trekking gibi aktiviteleri de deneyimleyebileceğiniz Antalya, kelimenin tam anlamıyla eğlenceye yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Dinginliğin adresi: Marmaris

Evet, Marmaris için dinginliğin adresi diyoruz. Çünkü Marmaris içerisindeki tatlı köylerle, sakin yollarla ve hafızanıza kazınacak deniz manzaralarıyla adeta ruhunuzu dinlendiriyor. Şehir başlı başına bir bisiklet parkuru olsa da bizim esas rotamız Marmaris-Bozburun olacak. Taş ve topraktan oluşan yollarda sizi eski şehir kalıntıları ve güzel mi güzel gün batımları karşılayacak. Köy sakinlerinin misafirperverliğinden hiç bahsetmiyoruz bile!

İğneada’yı keşfedin

Orman manzarası sevenler bu bisiklet yoluna bayılacaktır. Trakya’da sizi çevreleyen bağ bahçelerinin güzelliğiyle başlayan rota, keşfedilmeyi bekleyen İğneada’da son buluyor. Dağ bisikleti için oldukça uygun olan yolda temiz hava adeta ciğerlerinizin bayram etmesini sağlıyor. İğneada’ya uzanan bu 245 kilometrelik bisiklet yolu bolca yokuş içeriyor. O yüzden bisiklet ekipmanlarınızın eksiksiz olduğundan emin olup kaskınızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz. Keyifli yolculuklarının anahtarının güvenlikten geçtiğini unutmamamız gerek.

Bisiklet yolu listelerinin aranan ismi: Artvin

Bisiklet yolu ve manzara dediğimizde Karadeniz’e yer vermeden edemezdik. 230 kilometrelik bir yolda doğanın her tonunu görebileceğiniz eşsiz bir rota: Artvin-Trabzon. Doğayla bütünleşebileceğiniz, yeşilin her tonunun sizi kucaklayacağı, gezilecek ve görülecek yerleriyle Artvin-Trabzon rotası kesinlikle atlanmamalı. Trabzon’dan Rize’ye, oradan Hopa’ya ve en sonunda Artvin’e varan yolun keyfini sürmek için en güzel zamanlardayız.

İpek Yolu’nda tarihi yolculuk

Ülkemizin tarihi zenginliklerinden birisi olan İpek Yolu, geçmişten izlerle dolu. Bize de bu izlerin peşine takılmak düşüyor. Geyve-Ayaş arasında yer alan İpek Yolu koridoru muhteşem gün batımlarına ev sahipliği yaptığı gibi, tarihi eserleriyle de kültürel doyumu zirvede yaşatıyor. Yol boyunca görebileceğiniz bu eserler arasında hamamlar, kervansaraylar, çeşmeler gibi birçok güzellik mevcut. Yolların asfaltla düzeltildiği güzergahta hâlâ türlü zorluklar da bulunuyor. Yani İpek Yolu koridorunda bir parkurda var olmasını isteyeceğiniz her şey fazlasıyla yer alıyor. Biz bisikletlerimizi kapıp yola koyulduk bile!

Yeni maceralara atılmanın heyecanı her zaman eşsizdir. Yapılan bisiklet yolculukları ise bu heyecanı bambaşka bir boyuta taşır. Yolların yorgunluğu üzerinize düştüğünde, enerjinizi tazeleme ihtiyacı hissettiğinizde, yokuşlar için son bir gayret gerektiğinde Tadım ailesinin Kavrulmuş Kuruyemişleri imdadınıza yetişecektir. Sürmenin sizden, enerjinin Tadım ailesinden olduğu bisiklet yolu listemizi denemeye hemen başlayabilirsiniz.