Masraf Yok, Keyif Çok: Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde sıkça vakit geçirdiğimiz şu zamanlarda filmleri, dizileri ve normalde evde otururken yapmaktan keyif aldığımız tüm aktiviteleri tükettik. Bu yüzden de “Evde yapılabilecek hobiler neler olabilir?” diye sorar olduk. Dolayısıyla biz de bu yazımızda sizin için evinize yeni birer soluk getirecek hobilere yer verdik. Önereceğimiz hobilerle minimum seviyede masraf yapıp maksimum seviyede keyif alabileceksiniz. Haydi evde yapılabilecek hobiler nelermiş beraber göz atalım.

Eskilerden gelen bir esinti: Kanaviçe işçiliği

Son dönemlerde giydiğimiz kıyafetlerden ev dekorasyonuna kadar her yerde kanaviçe işçiliği ile karşılaşıyoruz. Kısacası kanaviçe sadece çeyizleri değil hayatımızı da süslemeye başladı. Kanaviçe kumaşı üzerine renkli ipliklerle işlenen desenlerin oluşturduğu kanaviçede üretmenin keyfi sizi esir alacak. Zor gibi gözüken bu hobide basit desenlerle başlayarak el alışkanlığı kazanabilir sonrasında yaratıcılığınızı desenlerle buluşturabilirsiniz. Kanaviçe kullanarak takı, kıyafet ve ev dekorasyon ürünleri yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey ise bir adet kumaş ve kanaviçe çerçevesi!

Ek olarak örgüye ve tığ işlerine merakınız varsa Amigurumi yapmayı da deneyebilirsiniz. Amigurumi, içi doldurulmuş ve üzeri tığ işlemesiyle kaplanmış el yapımı oyuncaklara denir. Hem çocukları hem de hep çocuk kalanları mutlu etmek için en güzel hobilerden. Üstelik evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz bu hobi neredeyse masrafsız.

Yaşamı sanata dönüştürün: Teraryumlar oluşturun

Doğa meraklıları bu tavsiyemiz sizin için geliyor! Toprakla, çiçeklerle ilgilenmek her daim ruhumuzu tazeler ve negatif enerjiyi bedenimizden uzaklaştırır. Evde vakit geçiriyor olmamız ise doğanın bize sunduğu nimetlerden yararlanamayacağımız anlamına gelmiyor.

Teraryum, evde uğraştığımız bahçecilik işini bir üst düzeye taşıma şansı tanıyor. Bu güzel hobide kapalı bir fanus içerisinde küçük bir yaşam alanı oluşturuyorsunuz. Yaparken insana büyük bir keyif veren teraryumlar kumdan, taşlardan, çakıllardan, kısacası size doğayı anımsatan her maddeden oluşturulabiliyor. Toprak, nefes alabileceği malzemelerle birleşince buharlaşma, yoğuşma ve çökeltme gibi su olaylarını inceleme fırsatı da sunuyor. Bu güzel sanatla ruhunuzu tazelerken evinizin istediğiniz köşesini süsleyebilir, sevdiklerinize hediye olarak verebilirsiniz. Kim bilir belki de bir gün evinizin orta yerine kocaman bir teraryum yaparsınız.

Bilinmeyenlere yolculuk yapın

Kendini geliştirmenin yaşı ve zamanı yoktur. Günümüzde her türlü bilgiye erişebilmek de mümkün olunca sizi tutana aşk olsun! Online kurslar bizlere istediğimiz konular hakkında mekân kısıtlaması olmaksızın kendimizi geliştirebilme imkânı sunuyor.

Evde daha çok zaman geçirdiğimiz bu süreçte dünyaca ünlü üniversitelerin online kurslarından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Tabii bu üniversitelerin yanı sıra pek çok farklı platformda da ücretsiz kurslar mevcut. Dünya ile iletişimimizin arttığı günümüzde dil bilmek de işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. İleride gezmek istediğiniz hatta yaşamak istediğiniz ülkelerin dillerini internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Dil öğrenmek için de ücretli, ücretsiz programlar ve uygulamalar mevcut. Azimliyseniz YouTube videolarından bile dil öğrenebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı konuşturun

Son yılların bize öğrettiği bir şey varsa o da evimizin konforlu ve zevkimize hitap etmesi gerektiğidir. Evinizi yeniden dekore etmek her ne kadar kulağa pahalı gelse de aslında durum hiç de öyle değil.

Evinizi dekore etmek veya eşyalarınızın görünüşünü değiştirmek için illa yenisini almanız gerekmiyor. DIY (kendin yap) videoları sayesinde eskiyen ya da görünüşü hoşunuza gitmeyen her türlü mobilyanızı dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunu keşfettiğinizde siz bile şaşıracaksınız. Mobilyalarınızı yeniden boyayabilir, kumaşla kaplayabilir, kanaviçeler ile süsleyebilir hatta kullanmadığınız birkaç parçayı harmanlayarak yeni bir dekorasyon ürünü bile elde edebilirsiniz. Ortaya çıkmayı bekleyen içinizdeki iç mimara kulak verin deriz.

Farklı dünyaları keşfe çıkın: Yazı yazmak

Okumak bize nasıl dış dünyanın kapılarını açıyorsa yazmak da iç dünyamızın kapılarını aralıyor. Bu zamana kadar günlük tutmadıysanız şimdi denemenin tam sırası.

Günlük tutuyor ancak yeni bir soluk arıyorsanız Bullet Journal deneyebilirsiniz. Türkçe karşılığı tam olarak bulunmayan Bullet Journal beyin fırtınası yapmanıza olanak sağlayan, gününüzü planlamanızda size yardımcı olan ve her türlü organizasyonel görevi yazabildiğiniz bir defter. Bu günlüklerin en güzel kısmı ise yaratıcılıkta sınır tanımıyor olmaları. Her türlü süslemeyi yapabileceğiniz defteriniz için kaligrafi öğrenerek iki hobi birden edinebilirsiniz. Bunların yanı sıra merakınız olan konuları seçip o konu hakkında araştırma yaparak yazı yazabilirsiniz. Dilerseniz bu yazılarınızı bir blog aracılığıyla da depolayabilirsiniz. Yazdıkça öğreneceğiniz, öğrendikçe de keyif alacağınız bu hobi size hiç farkında olmadığınız yönlerinizin var olduğunu gösterecektir.

Kokularla dans edin

Söz konusunu koku olunca oldukça hassas olabiliyoruz. Egzotik kokulardan bize küçüklüğümüzü hatırlatan beyaz sabunların kokusuna kadar çok geniş bir yelpaze mevcut. Evde mum, sabun gibi kokulu ürünler yapmak ise hem oldukça basit hem de maliyeti düşündüğünüzden çok daha az. Bir kere yapınca önünü alamayacağınız bu hobi son zamanlarda da oldukça popüler. Dilediğiniz şekli verebileceğiniz mum ve sabunlara hoşunuza giden kokuları hapsedebilirsiniz. Taşları da bu denkleme dahil ederek küçük bir paket bile oluşturabilirsiniz.

Mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar çok güzel hediyelik eşyalar olabileceği gibi internet üzerinden de satışını yapabileceğiniz ürünler. Hem hobi hem de iş edinmek oldukça cazip gözüküyor.

Maket sanatına şans verin

Bir hobi için uzun saatler ve bolca emek harcamaktan hoşlanıyorsanız maket yapmak tam size göre. Elde edilen sonuçtan her seferinde memnun kalacağınız ve kendi kendinize “Bunu ben mi yaptım?” gibi sorular yöneltmenize sebep olacak bu hobi sayesinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Yeni başlayanlar için oldukça uygun olan maket kitleriyle el alışkanlığınızı artırabilir ilerisi için deneyim kazanabilirsiniz. Yaptığınız maketleri biriktirerek koleksiyon oluşturabilir, bu sayede yine iki hobi birden edinerek can sıkıntınıza son verebilirsiniz.

Resim ve müzik ile tazelenin

Evde yapılabilecek hobiler dendiğinde neredeyse başı çeken resim ve müzik bizim de listemizde olmazsa olmazlardan. Resme yeteneğiniz varsa kendi tarzınızı yaratmak için oldukça uygun bir dönemde yer alıyoruz. Boyama kitapları ve mandala çizimleriyle dünyanızı renklendirebilir, online kurslar sayesinde resim yapmakta ilerleyebilirsiniz.

Herhangi bir enstrümanı çalmak isteyip işten güçten vakit bulamayanlar için de bir daha gelmeyecek fırsatlarla karşı karşıyayız. Kendimize vakit ayırabildiğimiz bu zamanlarda hayalinizdeki enstrümanı çalmayı öğrenebilirsiniz. Online kurslarla ukulele, gitar, piyano gibi pek çok müzik aletini tanımayı deneyebilirsiniz.

Evde yapılabilecek hobiler, hayatımızı güzelleştirmenin en kolay yollarından. Yaparken zamanın nasıl geçtiğini fark edemediğiniz hobilerinizle uğraşırken enerjinizi kaybetmediğinizden emin olmak için yanınızda Tadım kuruyemişlerinden bulundurmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.