Marvel Filmleri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Marvel sinematik evreni, Marvel çizgi romanlarında yer alan süper kahramanların hikâyelerinin paylaşıldığı, kurgusal bir evrendir. MCU (MSE) olarak da sık sık karşımıza çıkan bu evreni, 2008’i takip eden 10 yıllık süreçte yayınlanan Marvel filmleri oluşturuyor.

2008’de Iron Man ile başlayan sinematik evrende Hulk, Kaptan Amerika, Thor, Hawkeye ve Black Widow gibi kahramanlar yer alıyor. Kahramanların tanıtımları, 2008 ile 2012 yılları arasında yayınlanan Marvel filmleri ile tamamlanıyor. İlk evrenin final yapımı olan ‘Avengers’ ile tüm kahramanlar tek bir evrende birleştiriliyor. Araya ‘Galaksinin Koruyucuları’nın da girdiği dünya, 2019’da yayınlanan ‘Avengers: Endgame’ ile son buldu. Sonradan ‘The Infinity Saga’ olarak adlandırılan seri, üç evreden geçti ve 23 yapıma sahip.

10 yıl boyunca büyük heyecanla takip edilen Marvel filmleri, izleyenleri hem güldüren hem de ağlatabilen başarılı tonlara sahip. Biz de sizler için ‘Avengers: Endgame’ sonrası Marvel sinematik evrenine katılacak filmleri ve dizileri derledik. Haydi bizi gelecekte nelerin beklediğini beraber öğrenelim!

Disney+’da Marvel Rüzgârı

12 Eylül 2019’da Hollanda’da denemesi yapılan Disney+, akabinde Hollanda, ABD ve Kanada’da yayın hayatına başlamıştı. Çok yakında Türkiye’de de erişime açılacak olan platform, 10 Aralık 2020’de bir canlı yayın yapmış ve yayınlanması planlanan birçok Marvel dizisi açıklamıştı. İşte o dizilerden bazıları:

WandaVision

IMDb: 8.1

15 Ocak 2021’de izleyiciyle buluşan WandaVision, dokuz bölümden oluşan bir mini dizi. ‘The Vision and The Scarlet Witch’, ‘House of M’ ve ‘The Vision’ gibi birçok Marvel çizgi romanı, dizinin temelini oluşturuyor. Dizi, ‘Avengers: Endgame’in hemen sonrasında, yani 2023 yılında geçiyor. Sitcom havasında ilerleyen yapımda reklam araları dahi es geçilmiyor! Her bir reklam, Marvel sinematik evreninden ve haliyle Wanda’nın geçmişinden ipuçları taşıyor. Vision ile mutlu mesut bir aile hayatı geçiren Wanda Maximoff’un, Scarlet Witch’e dönüşmesini izlediğimiz bu yapım, Dr. Strange’in ikinci filmine de göz kırpıyor.

The Falcon and the Winter Soldier

IMDb: 7.5

WandaVision’ın bitmesinin ardından Disney+, ‘The Falcon and The Winter Soldier’ın ilk bölümünü 19 Mart 2021’de yayınladı. Hikâyede yer alan kahramanlarımız ‘Falcon’ olarak bilinen Sam Wilson ve ‘Winter Soldier’ diye hitap edilen Bucky Barnes. Dizide iç savaş sonrası kanun kaçağı ilan edilen Falcon’un affedildiğini ve Bucky’e de ikinci bir şans verildiğini görüyoruz. Endgame filminde yaşananlardan sonra hayata uyum sağlamaya çalışırken izlediğimiz ikili, global bir macerada bir araya geliyor. Falcon’un üniformasındaki renklerde yapılan kırmızı-beyaz değişiklik ise Marvel çizgi romanlarına tatlı bir göndermede bulunuyor.

Loki

IMDb: …

İçten içe hepimizin sempati beslediği ve Endgame’in açılış sahnesinden itibaren izleme fırsatı yakalayamadığımız Loki, bir mini diziyle aramıza dönüyor. Marvel kahramanları arasındaki en sevilen kötü olan Loki’yi konu alan bu dizi, Marvel’ın yapımını üstlendiği ilk kötü kahraman merkezli proje olma özelliğini de taşıyor. Loki’nin zaman taşını çalmasından sonra başına gelenleri izleyeceğimiz yapım, Doctor Strange’in ikinci filmi için bir köprü görevi üstleniyor. Tom Hiddelston’ın “Çarşamba, yeni Cuma oldu!” söylemini içeren bir video yayınlayan Disney+, Loki’nin 9 Haziran 2021’de yayınlanacağını duyurdu. Biz de elimizde Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği ile beklemeye başladık bile!

Kemerlerinizi Bağlayın: Yeni Marvel Filmleri

Marvel, ‘Avengers: Endgame’ sonrası birçok kahramanın origin (başlangıç) hikâyesini izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Pandemi dolayısıyla ertelenen yapımların da yer aldığı güncel Marvel filmleri listemizde bu yıl yayınlanacak olan yapımlar şöyle:

Black Widow

IMDb: …

Natasha Romanov’un origin’ini izleyeceğimiz yapım, ‘İç Savaş’ ve ‘Sonsuzluk Savaşı’ arasında yer alan zaman diliminde geçecek. Film, Black Widow’un geçmişiyle yüzleşmek için memleketine gitmesini konu alıyor. Marvel sinematik evreninin dördüncü aşamasındaki ilk proje olma özelliğini taşıyan yapım, 9 Temmuz 2021’de izleyici ile buluşacak.

Shang-Chi ve 10 Yüzük Efsanesi

IMDb: …

Babası ölümsüz bir büyücü olan Shang-Chi, suikastçı olmak üzere yetiştirilir. Zaman içerisinde babasının kötü hükümdarlığına son verme düşüncesini benimseyen kahramanımız, simya ve doğaüstü güçler yardımıyla dövüş sanatlarında ustalaşır. Babasının tahtını devirmek uğruna “Düşmanımın düşmanı dostumdur” felsefesiyle hareket eden Shang-Chi, babasının ezeli düşmanıyla yakınlık kurar. Dünyayı gezecek ve birçok kahramanla yolları kesişecek olan suikastçımızın hikâyesinin 3 Eylül 2021’de Amerika’da gösterime girmesi bekleniyor.

Eternals

IMDb: …

Gelelim oyuncu kadrosu ve olay örgüsüyle büyük bir merak uyandıran Eternals’a. Angelina Jolie, Richard Madden, Salma Hayek, Kumail Nanjiani, Kit Harington ve daha pek çok ismin yer aldığı yapım, oldukça güçlü bir kadroya sahip. Eternals hakkında daha önce hiçbir şey duymamış olanlar için kısa bir özet geçecek olursak: Göksel varlıklar, Dünya’ya inerek ilk insanların üzerinde deneyler yapıyor. Bu deneyler sonucunda da Eternallar ve kusurlu doğanlar, yani Deviantlar meydana geliyor. Yakından tanıdığımız Thanos da aslında bir Deviant’tır. Bir zaman sonra Eternallar, Dünya’yı terk ederek Titan’a taşınıyorlar ve insanları kendi haline bırakıyorlar. Filmde, Thanos’un Titan’ı yok etmesi ve Dünya’da da Blip (şıklatma sonrası yaşanan döneme verilen ad) yaşanması üzerine varlıklarını yeniden gösterme ihtiyacı hisseden Eternalların hikâyelerini izleyeceğiz. Yakın bir tarihte fragmanı yayınlanan Eternals, Marvel filmleri arasında unutulmaz bir yere sahip olacak gibi duruyor.

‘Spider-Man: No Way Home’ da bu yıl yayına girmesi planlanan yapımlardan olmasına rağmen Marvel, film hakkındaki bilgileri gizli tutmakta ısrarcı. Fakat yine de gelecek Marvel filmleri ve dizileri hakkında her geçen gün yeni bilgiler ediniyoruz. Marvel sinematik evreni sizi de içine çekiyorsa, film ve dizilerin en güzel eşlikçisi Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği ile seyre başlamanın tam zamanı!