Kuruyemişler Nasıl Saklanır?

Hayatımızın her anına neşe ve tat katan yegâne atıştırmalıktır kuruyemiş. Seyir zevkini ikiye katlar, sohbeti koyulaştırır, sağlıklı beslenmeye adım attırır ve hem sıcak hem de soğuk içeceklerin yanına oldukça yakışır. Bittiği takdirde gözler hemen yeni paketi arar. Her zaman tadı damağımızda kalan o en güzel kuruyemiş seçenekleri arasından en kalitelisini seçmek için, bu lezzetlere karşı özel bir ilginiz olması gerekir. Fakat kuruyemiş seçerken dikkat etmemiz gerekenler bir yana, doğru muhafaza yöntemlerini bilmek de bir o kadar önemli. Aksi takdirde tazeyken aldığımız kuruyemiş çeşitleri çabucak bayatlayıp keyfimizi kaçırabilir. Bu tarz tatsızlıklar yaşamamanız için size özel bir kuruyemiş saklama rehberi hazırladık. Haydi hemen okumaya geçelim!

Kuruyemiş nerede muhafaza edilebilir?

Yapısında bolca faydalı yağ, lif, vitamin ve mineral bulunduran kuruyemişler; dallarından koparıldıkları andan itibaren bir sürü çevresel etkene maruz kalırlar. Nem ve sıcaklık değişimleri tazeliklerini korumada en büyük düşmanlarıdır. Uzun süre çevresel etkenlere maruz kalan kuruyemiş, ne kadar taze olursa olsun kısa sürede bayatlar. İçerisindeki faydalı yağlarda yaşanan denge değişimi ‘bayat’ dediğimiz durumu ortaya çıkartır. Paketlenmemiş, ağzı açık bırakılmış olan kuruyemiş oksijen ile etkileşime girer. Serbest yağ asitleri kuruyemişe hücum ederken bir sonraki aşamada peroksitler, mantarlar ve küfler açığa çıkar. Özellikle bizim için oldukça zararlı olan aflatoksinler görülmeye başlar. Aflatoksinler, toksik özellik gösteren bir küf çeşididir. Buğday vb. tahıl gruplarında, Antep fıstığı gibi sert kabuklu kuruyemişlerde ve kuru incir gibi kuru meyvelerde bulunabilirler.  Aflatoksinler kanser hücrelerinde artışa, karaciğer rahatsızlıklarına ve sonucu ağır olabilecek daha pek çok probleme yol açabilir. Bu sebeple kuruyemişi doğru bir şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. Sizin için kuruyemişleri saklamada işinize yarayacak birkaç önerimiz var.

Cam saklama kapları

Kuruyemiş paketini açtıktan sonra, yeniden kapatabileceğiniz bir paketlemeye sahip değil ise cam saklama kapları güzel bir seçenek olacaktır. Cam saklama kapları, havayla teması bir raddeye kadar kestiği için uzun süreli olmasa da kuruyemişlerinizin tazeliğini korumasına yardımcı olacaktır. Kavanozlarınızı ışık görmeyen, oda sıcaklığında veya nispeten soğuk bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Kilitli buzdolabı poşetleri

Açılır kapanır paketlere sahip olmayan kuruyemişleriniz için bir diğer alternatif de kilitli buzdolabı poşetleridir. Bu poşetler de en az cam kavanozlar kadar oksijen ile teması kesmede faydalı olacaktır. Hatta dilerseniz kuruyemişlerinizi buzdolabı poşetine koyup buzlukta saklayarak uzun süreli bir koruma sağlayabilirsiniz.

Vakumlu cam kavanozlar

Büyük ihtimalle eğer iyi bir paketlemeye sahip kuruyemişleriniz yoksa saklamanın en güzel yolu vakumlu cam kavanozlardır. Vakumlu kavanozlar havayla etkileşimi tamamen kestiği için en uzun süreli korumayı sağlayacaktır. Etkisini artırmak için ise güneş görmeyen yerlerde saklamanızı tavsiye ederiz.

Kuruyemişte Türkiye’nin en güvenilir markası Tadım ailesi olarak iyi paketlemenin yanı sıra saklama kaplarının kuruyemişi muhafaza etmede en iyi seçenek olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden size özel olarak hazırladığımız saklama kaplarını, 300 ₺ ve üzeri alışverişlerinizde hediye ediyoruz! 😊

Kuruyemiş saklamanın püf noktaları

Bir kuruyemişin en büyük düşmanı nem ve güneş demiştik. Dolayısıyla onları saklamanın püf noktası da bu iki etkenden geçiyor. Haydi bu iki maddeyi biraz daha yakından inceleyelim.

Nem

Kuruyemişler, içerisinde nem bulunduran besinlerdir; tıpkı diğer birçok yiyecekte olduğu gibi. Hatta kuruyemişlerin kavrulmasında bu özellikten faydalanılır. Kontrol noktasında bir ısı uygulanarak nem oranı azaltılır. Bu şekilde kuruyemiş gevrekleşir. Fakat nem oranı oldukça hassastır. Bu yüzden güneşte fazla bekletilen kuruyemişlerde olduğu gibi fazla ısı uygulanarak kavrulan kuruyemişlerde de sıkıntılar meydana gelir. Fazla ısı, amino asitleri ve şekerleri tepkimeye sokar. Sonucunda da akrilamidlerin oluşmasına neden olur. Akrilamidler kanserojen olup sinir sistemini olumsuz etkileyebilirler. İşin özü kuruyemişlerinizi saklarken havayla temas etmemesine ve nem kapabilecek ortamlarda bulunmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Işık

Nem oranı ne kadar önemliyse, ışık ve hava da o kadar önemlidir. Hasat zamanı güneşte biraz fazla kalmış olan kuruyemişler tazeliklerini kaybederler. Bu yüzden onları saklarken de güneş ışığını görmeyen, karanlık ortamlar tercih etmeliyiz. Böylelikle sürekli ışığın yarattığı ısıdan etkilenmez ve tazeliklerini daha uzun süre koruyabilirler.

En sağlıklı seçenek: Paketlenmiş kuruyemiş

Kuruyemiş saklarken dikkat etmemiz gereken her şeyi sıralamış olsak da ‘hijyen’ faktörünü de göz ardı etmememiz gerekiyor. Zira paketli kuruyemişlerin daha sağlıklı olmasının bir sebebi var. Paketlenen kuruyemiş, raf ömründe artış yaşar. Yani bir kuruyemiş paketinin üzerinde yazan son kullanma tarihi, paket açılmadığı takdirde korunur. Artı olarak üretim tarihi ile de tazelik kontrolü yapmanıza yardımcı olur. Yazımız boyunca bahsettiğimiz nem ve hava faktörleri de paketlenmiş kuruyemişte en aza indirgenir.

Paketli kuruyemiş sektörünün öncü markası olan Tadım ailesi her ürününde tazeliğe ve iyi paketlemeye özen gösterir. Ürünleri paketlemede uluslararası standartları gözetir. Kuruyemişleri paketlerken, paketin içerisindeki havayı boşaltır ve yerine tazeliğini koruması için koruyucu bir gaz basılır. Yüksek kaliteye sahip paketler kuruyemişin ısı, ışık ve oksijen ile temasını kesmede birebirdir. Açılır kapanır özelliği sayesinde de ekstra bir çaba gerekmeksizin kuruyemiş en iyi koşullarda saklanmış olur. İşte tüm bu sebeplerle paketlenmiş kuruyemiş, türleri arasında en sağlıklı olanıdır.

Siz de üretim ve dağıtım sürecinin her alanında titizliği ile ad yapmış, tüm dünyada geçerliliğe sahip ISO 22000 Üretim ve ISO 9001 Yönetim Standardı belgelerine sahip Tadım kuruyemişleri ile keyfinize bakmak isterseniz, buraya tıklamanız yeterli olacaktır! 😊