Kaju Ağacından Evimize: Kaju Meyvesi Hakkında Her Şey

Orta ve Güney Amerika’dan bütün dünyaya yayılan kaju meyvesi, ağacından bizlere gelene kadar uzun bir yolculuk yapmış zamanında. Kuruyemiş dünyasının assolisti olan bu meyvenin hikâyesine hazırsanız başlıyoruz!

Kajunun tarihi

Kaju ağacının dünyada yaygınlaşmaya başlaması 16. yüzyılın başlarına denk geliyor. Bu yıllarda Brezilya’yı istila eden Portekizliler, bitkiyi keşfedip kendi topraklarına götürüyorlar. Brezilya’dan sonra Afrika kıyılarına ulaşan bu bitki, zamanla dünya çapında tüketilen bir besin oluyor. Günümüzde en çok Hindistan, Brezilya ve Afrika’da yetişiyor. 

Kaju meyvesi nasıl yetişir?

Kendine özgü şekli ve tadıyla çerez tabaklarının vazgeçilmezi olan bu kuruyemiş, ekvatoral iklimin hâkim olduğu bölgelerde yetişir. Kaju meyvesi yetişmek için kumlu toprağa ihtiyaç duyar. Büyüyen kajunun fıstıkları için gündüz sıcaklığı 10 derecenin altına inmemelidir. Ortalama 25 derece sıcaklık bu ağaç için ideal yetişme ortamıdır.

Kajunun faydaları nelerdir?

  • Kaju bitkisel yağ kaynağıdır. Bileşiminde bu yağların yanında, proteinler, karbonhidratlar, fosfor, demir, kalsiyum, sodyum, A ve B vitaminleri bulunur.
  • Kalp ve kolesterol hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Kaju, doyurucu bir içeriğe sahip olduğu için kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu özelliği ile sağlıklı atıştırmalık olarak ara öğünlerde tüketilebilir. 
  • Kalsiyum, magnezyum ve potasyum çerdiği için kemik sağlığını korur.
  • İçeriğindeki yüksek demir oranı sayesinde kan hücrelerinin oluşumunu destekler.

Kaju hakkında ilginç bilgiler

  • Sakız ağacıgiller (Anacardiceae) familyasından gelen kajunun isminin anlamı aslında şeklinden gelir. “Ana” (geriye ya da dışa dönük) ve “cardium” (kalp) olarak ikiye bölebileceğimiz kelime, ‘kalbi dışarıda’ anlamına geliyor.
  • Amerikan yerlileri bu bitkinin toprağın üzerinde olan her kısmını yenilebilir kabul etmişler. 
  • Bu bitki iki kısımdan oluşuyor. Biri meyve kısmı, diğeri ise kuruyemiş olarak tükettiğimiz çekirdek kısmı. Bu bitkide, çoğu kuruyemişten farklı olarak çekirdek kısmı meyvenin dışında gelişiyor.

Bu kadar bilgi edindikten sonra canı kaju istemeyen kalmamıştır. 😊  İsterseniz çiğ kaju fıstığı isterseniz işlenmiş kaju… O an hangisini tatmak isterseniz Tadım’ a bekleriz.

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi