Kafalardaki Soru İşaretlerini Siliyoruz: Çekirdek Kilo Aldırır mı?

Çekirdek; çay içerken, sohbet ederken, film veya dizi izlerken elimizden düşüremediğimiz bir lezzettir. Yerken çıkan “çıt” sesi bizi o kadar rahatlatır ki yedikçe yiyesimiz gelir. Asırlar boyunca merhem yapımlarında, yemek tariflerinde, yağ yapımında ve bitkisiyle beraber kumaş renklendirmesinde kullanılan çekirdek, ülkemizde yaygın olarak çerez amacıyla tüketilmektedir. Türk kültüründe de önemli bir yere sahip olan çekirdek, bir nevi sosyalleşme aracımızdır. Fakat çok sevmemize rağmen bir soru hep kafamızı kurcalar: “Çekirdek kilo aldırır mı?”.

Çekirdeğin faydalarını araştırdığımız bu yazımızda, sizler için “çekirdek kilo aldırır mı?” sorusuna nitelikli bir cevap vermek istedik.  Bakalım, güzel ayçiçeğinden elde edilen çekirdek, bizim için ne sırlar saklıyor.

Koyu sohbetlerin eşlikçisi çekirdek kilo aldırır mı?

Sizlere öncelikle ay çekirdeğinin besin değerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Ay çekirdeği, doymamış yağ ve lif açısından oldukça zengin bir yemiştir. Doymamış yağlar, vücudumuza gerekli enerjiyi vererek, olası rahatsızlıklara karşı bedenimizi güçlendirir. Lifler ise midemizde şişerek yer kaplar ve bu sayede bizi uzun süre tok tutar. İçerisinde bulunan sağlıklı yağlarla birlikte, protein, demir ve potasyum kaynağı da olan ay çekirdeği, tam anlamıyla bir besin deposudur. Düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Ancak her güzel şeyde olduğu gibi çekirdeğin de aşırı tüketimi, yararlarını gölgede bırakabilmektedir. Yine de “çekirdek kilo aldırır mı?” sorusunun cevabı, ‘’hayır’’ olacaktır. Çünkü çekirdek, tek başına kilo aldırma özelliğine sahip bir besin değildir. Aksine dengeli beslenme listelerinde zengin içeriği ile yer alan bir yiyecektir. Hatta sadece ay çekirdeğinin tüketildiği özel bir diyet bile bulunmaktadır.

Ay çekirdeğinin yapısında bolca faydalı yağ bulunur. Her ne kadar bu sebeple kilo ve sivilce yaptığı düşünülse de bu yargının arkasında yatan etken bambaşkadır. Ay çekirdeğini tüketmek değil, dengesiz tüketmek olumsuz etkilere yol açmaktadır. Özellikle tek bir öğünde, tüm günün porsiyonu kadar çekirdek tüketmek bu etkiye neden olmaktadır. Yani dengeli bir beslenme düzeni ile ay çekirdeğinden maksimum verim alınabilir. Ay çiçeğinin bize sunduğu bu eşsiz lezzeti, Tadım kalitesiyle gönül rahatlığıyla çıtlayabilirsiniz.

Ay Çekirdeğinin Faydaları

Keyfimizi yerine getirirken sağlığımızı da koruyan ay çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor!

  • Tam bir besin deposu olan süper yiyecek ay çekirdeği, metabolizmayı hızlandıran lifli bir yapıya sahiptir.
  • E vitamini kaynağıdır ve böylelikle kalp, damar ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine ve saçlarımızın kuvvetlenmesine yardımcı olur.
  • Çinko ve demir sayesinde kansızlık sorununa iyi gelerek vücutta normal oksijenin taşınmasını sağlar. Demir eksikliğinin sebep olduğu halsizliğe, bitkinliğe ve yorgunluğa karşı azaltıcı etki gösterir.
  • Potasyum ile normal kas fonksiyonlarına katkıda bulunur ve kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Böylelikle kan şekerini dengeler ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
  • Yoğun proteini sayesinde çocuklarda kemik gelişimini ve her yaş grubu için kas kütlesinin artışını destekler.
  • Doymuş yağlar sayesinde kan kolesterol düzeyini korur, kötü kolesterol ile savaşır ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Anksiyete bozukluğundan muzdarip olan bireylere adeta terapi gibi gelen çekirdek, stresin azalmasına yardımcı olur. Çekirdek yerken çıkan “çıt” sesinin paratoner görevi üstlendiği düşünülmektedir.
  • Selenyum ve magnezyum içeren ay çiçeği aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Vücutta oluşabilen kızarıklıkları ve şişkinlikleri azaltarak hasar gören hücrelerin onarılmasında rol oynar.

Ay çekirdeği, dengeli beslenme listelerinde mutlaka yer edinmelidir. Yemek listelerinizde yer alan her tarifinize ay çekirdeğini ekleyerek bu muhteşem yemişin faydalarından yararlanabilirsiniz. Ancak siz de çekirdeği, koyu sohbetlerin, çayların, en sevdiğiniz dizi ve filmlerin yanında çıtlamayı seviyorsanız, Tadım ailesinin Kavrulmuş Ay Çekirdeği’ne bir tık ile ulaşabilirsiniz.