İçinizi Isıtacak Klasik Türk Filmleri

Klasik olarak adlandırdığımız bazı Türk filmleri vardır ki izlemeye doyamayız. Üzerinden yıllar geçse de televizyonda denk geldiğimizde kanalı değiştirmeyiz. Bazen özellikle açar, Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği eşliğinde izleriz hatta! 😊

Kimisinde dolan gözlerimizi kaçırmaya çalıştığımız, kimisinde kahkahalara boğulduğumuz, kimisinde de “Ben olsam ne yapardım” diye sorduğumuz o filmleri unutmak ne mümkün. İşte izlediğinizde içinizi ısıtacak, size nostalji yaşatacak filmlerden seçkiler!

Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli kitabından uyarlanmış bir film serisi olan Hababam Sınıfı, 1975 yılında bir daha çıkmamak ve belli aralıklarla izlenmek üzere hayatımıza girdi. Bizi güldürmenin yanında hayata dair altın değerindeki öğretici replikleriyle hatıralarımızdaki yerini hâlâ koruyor. Nasıl korumasın ki? Zamanında Kel Mahmut, İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Hafize Ana ve daha niceleriyle kocaman bir aile olduk. Bir okul bize tüm bu aile sıcaklığını, arkadaşlığı, dostluğu, masum haylazlığı taşıdı. 

Selvi Boylum Al Yazmalım

Kadir İnanır ve Türkân Şoray’ın başrollerini paylaştığı bu Türk filmi 1977 yılında beyaz perdede gösterildi. Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un romanından esinlenerek çekilen filmi izlerken bir damla gözyaşı dökmeyen yoktur diye düşünüyoruz.

Asya ve İlyas’ın öykülerinde müthiş bir aşka tanık olmuştuk. Ama sevginin emek olduğunun belki ilk defa orada ayırdına varmıştık. Cemşit’in yaptığı onca fedâkarlık, onca emek, bize başka bir şeyleri de gösteriyordu aslında… Sevgi neydi? Sevgi emekti…

Süt Kardeşler

Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Halit Akçatepe… Bu isimlerin olduğu hangi film güzelleşmez, hangi film hem güldürüp hem düşündürmez ki! Süt oğlan Şaban ile emir eri Ramazan, Melek Hanım’ın konağındaki curcunaya katılınca sormayın başlarına geleni. Bir yandan karışan isimler, bir yandan aşk, dahası bir de Gulyabani! İyisi mi bu filmi Tadım Kavrulmuş Bol Tuzlu Ay Çekirdeği ile izleyin.:)

dahası bir de Gulyabani! İyisi mi bu filmi Tadım Kavrulmuş Bol Tuzlu Ay Çekirdeği ile izleyin.☺

Turist Ömer

1964 yılında izleyiciyle buluşan Turist Ömer de klasikleşmiş Türk filmleri arasında. Sadri Alışık’ın hayat verdiği bu karakteri yıllardır unutmadan, bıkmadan izliyoruz. ‘Turist Ömer Uzayda’, ‘Turist Ömer Yamyamlar Arasında’ gibi eğlenceli versiyonları da olan filmi hangi televizyon kanalında görsek bitene kadar bakıyoruz, hiç de bıkmıyoruz☺ Serinin her filminde aynı şapka, gömlek ve pantolonla karşımıza çıkan Sadri Alışık’ın o meşhur selamı da yok mu, her şeye değer!

Kara Gözlüm

Kadir İnanır- Türkân Şoray ikilisinin ilk filmidir Kara Gözlüm. Balıkçı kızı Azize’nin bakışlarına tüm Türkiye olarak bu filmde hayran kaldık. Söylediği şarkıları ezber ettik, günlerce söyledik. Azize’ye aşık olan yakışıklı Kenan’ı sormayın gitsin. Tüm genç kızların Azize’nin yerinde olmak istediği film klasik deyince akla gelen Türk filmleri arasında… Şimdi bile “Sevemedim Kara Gözlüm” diye mırıldanıyorsunuz büyük ihtimalle! Belki kötü bir espri olacak ama bu filmi Tadım Bol Tuzlu Siyah Çekirdek ile seyretmek isteyebilirsiniz, ne dersiniz? 😊

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi