İçinizde Sonbahar Rüzgârları Estirecek 9 Sesli Kitap

Sarı, turuncu ve kahverenginin en güzel tonlarını bir araya getiren sonbahar artık kapımızda. Değişken havasıyla ruh halimizi bile etkileyen bu mevsimde birbirinden güzel sonbahar etkinlikleri ile hayatın tadını çıkartmaya çalışıyoruz. Kendimizi yeniliklere açıyor, klişelerden kaçınıyor ancak yine de onlara tamamen sırtımızı dönmüyoruz. Sizi bilmiyoruz ama sonbahar denilince bizim aklımıza ilk olarak kahveler, battaniyeler ve kitaplar geliyor. Parklarda, balkonlarda elde kahveyle okunan kitaplar sonbaharın en tatlı klişelerinden. Her ne kadar alışılageldik olsa da kitap okumak bu mevsimin en popüler etkinliği. Sanıyoruz ki bu durumun en büyük nedeni sonbaharın ruh halimiz üzerindeki etkilerini ruhun gıdası olan kitaplarla iyileştirmeye çalışmamız. Yani işin özü sonbaharda kitaplardan vazgeçmeye çalışmamız söz konusu bile değil. O halde bir değişiklik yapıp sesli kitap deneyimlemeye ne dersiniz? Kitabın teknolojiyle buluşma noktası olan sesli kitap bize; metroda, yürüyüşte, balkonda, kısacası dilediğimiz her yerde okumak istediğimiz kitapları dinleme imkânı sunuyor. Haydi lafı daha fazla uzatmadan klişelerden sıyrılmış bir sonbahar keyfi için size özel hazırladığımız sesli kitap önerilerimize geçelim.

Çizginin Dışındakiler- Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? (Malcolm Gladwell)

Zeki ve hırslı olan insanların başarıyı yakalamaları kaçınılmaz görülür. Peki ya diğerlerinin? Malcolm Gladwell, başarının arkasında yatan hikâyenin sadece bu olmadığını düşünüyor. İnsanların başarılarının altında, temelde aile yapılarının, doğum yerlerinin, bulundukları sosyal çevrenin ve daha nicesinin olduğunu savunuyor. Öyleyse bazı insanların neden daha başarılı olduklarına bir de Malcolm Gladwell’in penceresinden göz atmaya ne dersiniz?

Ayna Merdiven (Ferhan Şensoy)

Yakın zamanda kaybettiğimiz usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy’un yayımlanmış ilk hikâyelerini merak ediyor musunuz? O halde ‘Ayna Merdiven’i mutlaka okumalı, pardon dinlemelisiniz. Büyük ustanın edebiyat dergilerinde yayınlanmış olan ilk ‘bebeklerinin’ derlendiği Ayna Merdiven’de yer yer Sait Faik Abasıyanık ve Orhan Duru’dan da izler göreceksiniz.

Yaşamak Sakinlik İster (Özgür Bacaksız)

Çağımızın en büyük problemi sanıyoruz ki ‘hızlı’ olmaya çalışmak. Hayatı yakalamak, işlerimizde başarılı olmak, iyi bir aile kurmak ya da iyi bir insan olmak için hep hızlı olmamız lazımmış gibi hissediyoruz. Oysa Özgür Bacaksız, “Ne zaman çözümcü, üretken, başarılı, kazançlı ve en önemlisi de sağlıklı olursun biliyor musun? Yavaşladığında…”sözleriyle yaşamın püf noktasının ‘yavaşlamak’ olduğunu söylüyor. Kulak verelim mi dersiniz?

Harry Potter ve Sırlar Odası (J.K. Rowling)

“Bu bir komplo, Harry Potter. Bu komplo, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda bu yıl çok korkunç şeyler olmasına sebep olacak.”

Aslında Harry Potter serisi için söyleyebileceğimiz fazla sözümüz yok. Her kitabın her bir sayfası büyülü bir dünyaya açılan kapılar gibi desek yeterli olur sanıyoruz. Yaşadığımız dünyadan biraz da olsa uzaklaşmak, sonbaharın atmosferiyle sıcacık hislerle dolmak isterseniz, Harry Potter’ın dünyası sizi kucaklamak için her zaman hazır olacaktır.

Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry)

“İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir.”

İster çocuk ister yaşını başını almış bir yetişkin olun ‘Küçük Prens’ her okuyuşunuzda sizi aydınlatma özelliğine sahip bir kitaptır. Hani bazen okurken göremediğimiz ayrıntılara kulak vermek gerekir ya; işte o yüzden size tavsiyemiz ‘Küçük Prens’i bir de sesli kitap şeklinde dinlemenizdir.

Kızıl (Stefan Zweig)

1900’lü yıllara bir yolculuk yapmak ister misiniz? Sizi Stefan Zweig’ın gözünden bir tıp öğrencisiyle tanıştırma vakti geldi o halde… Tıp öğrenimi için Viyana’ya giden, ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaşmış, kendini oldukça yalnız hisseden, ‘kırılgan’ bir gencin hikâyesi anlatılıyor ‘Kızıl’da. Yaşadığı yalnızlığın ağırlığı ile hayallerinden vazgeçmenin arifesindeyken kızıl hastalığına yakalanmış küçük bir kızın yardım çağrısı bu genç adam için her şeyi değiştirebilir mi?

İnsan Ne ile Yaşar (Lev Tolstoy)

Sesli kitap listemizde klasikler olmazsa ayıp ederiz diye düşündük. Bu yüzden de sonbaharın temasına oldukça uyacağını düşündüğümüz Lev Tolstoy’un ‘İnsan Ne ile Yaşar’ı ile karşınıza geldik.

Pal Sokağı Çocukları (Ferenc Molnar)

Macar edebiyatının en ünlü romanlarındandır ‘Pal Sokağı Çocukları’. Hem küçüklerin hem de büyüklerin ilgisini çekebilecek ögelere sahiptir. Bir grup yoksul çocuğun oynadıkları arsayı korumak istemeleri üzerine şekillenen bu romanın öyküsünü eminiz ki seveceksiniz.

Mazarin Taşı (Arthur Conen Doyle)

Sherlock Holmes severlerin bayılacağı bir öneriyle geldik! Söz konusu ‘Mazarin Taşı’ olarak adlandırılan çalıntı bir elmas ve hükümetin onu bulması için Sherlock Holmes’dan başka çaresi yok… Şimdiden iyi dinlemeler diliyoruz. 😊

Sonbaharın renklerine ve ruhuna uyacak sesli kitap önerilerimiz burada son buluyor. Akıp giden kitapları dinlerken hem lezzetli hem de doyurucu bir seçenek arıyorsanız Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveler ile edebiyat zevkinizi ikiye katlayabilirsiniz! 😊