Bir Oturuşta Bitirmelik: En iyi HBO Dizileri

HBO dizileri söz konusu olunca hangi birini izlesem hangisine başlasam gibi pek çok soru oluşuyor kafamızda. Çünkü HBO, çığır açan diziler, belgesellerden şimdiye kadar yapılmış en büyük gişe rekorları kıran filmlere kadar herkesin bahsettiği şovlara ve filmlere ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla biz dizi severler bu engin dizi okyanusu karşısında nutku tutulmuş bir kararsızlıkla hangi dizileri izleyebileceğimizi araştırıp duruyoruz. Gelin sizi bu kararsızlıktan kurtaralım ve HBO’nun yaptığı en iyi yabancı diziler deryasından bir damla sunalım.

The Sopranos (1999-2007)

IMDB: 9.2

HBO kanalında 1999 yılında yayınlanmaya başlayan The Sopranos, çok büyük bir izleyici kitlesini kendisine bağlamış zamanında. Yayında olduğu 6 sezon ve toplamda 86 bölüm boyunca bir İtalyan mafya aile üzerinden suç ve ahlak dengesi üzerinde etik ikilemleri ele alan bu dizide dikkatimizi çeken bir nokta da oyuncuların hepsinin İtalyan ya da İtalyan asıllı olmasıdır. 21 Emmy ve 5 Altın Küre gibi değerli ödüller alan bu dizi, Amerikan-İtalyan bir mafya babası olan Tony Soprano ve ailesinin hikâyesini anlatıyor. Hikâye, Tony’nin psikiyatriste gitmesi ile başlıyor. Psikiyatr Dr. Melf ile aralarında geçen şiddet, suç, adalet, aile, dostluk gibi konular izleyene farklı bir bakış açısı katıyor.

Westworld (2016-)

IMDB: 8.8

En iyi HBO dizileri arasında sayılan Westworld, teknolojik gelişmelerin nerelere varabileceğini anlatan ve en fazla izlenen yabancı dizilerden biri. Simülasyon ve gerçek olmak üzere iki ayrı dünyanın yer aldığı dizinin öyküsünde, parasını veren tüm insanlar eğlenmek için gerçek dünyadan bu hayali dünyaya geçebiliyorlar. Dizide, yaratılan simülasyon dünyasında robotlara odaklanılıyor ve ‘’acaba robotlar bilinç kazansa neler olabilir?’’ sorusuna bir yanıt aranıyor.  Dizide ev sahibi olan diğer dünyadaki robotların görünürde insandan bir farkı yok. Bu dünyada neredeyse her şey serbest. İnsanlar silah da kullanabilir, aşk da yaşayabilir. Fakat ya bir robot ile bir insanın yaşadığı aşk gerçeğe dönüşürse?

Six Feet Under (2001-2005)

IMDB: 8.7

Yine ödüllü bir dizi ile karşınızdayız. Altın Küre Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi Ödülü’ne layık görülen Six Feet Under, izleyenleri sürükleyen ve psikolojik incelemeleri ile şaşırtan bir dizi.  Temelde bir ailenin yaşamını anlatan bu dizide ailenin babası cenaze işleri ile uğraşır. Her gün faklı bir cenaze ile ilgilenir ta ki bir gün kendisi ölene kadar… Babanın ölümünden sonra aslında farklı yerlerde olan aile üyeleri bir araya gelerek birbirine tutunmaya başlarlar.  Ölümü ve ölümün insanlar üzerindeki etkilerini işleyen dizi, izleyenleri derinden etkileyen bir öyküye sahip. Karamsar bir atmosferi olan bu diziye renk katacak bir fikrimiz var! Tadım Barbekü Soslu Yer Fıstığı ile hem diziye hem damağınıza renk katabilirsiniz.

The Young Pope (2017)

IMDB: 8.4Kola ve sigara içen bir papayı Vatikan sınırları içerisinde hayal edebiliyor musunuz? Papa olarak görev yapan ilk Amerikalı olan Lenny Belardo, oldukça muhafazakâr çerçeve içinde işleyen Vatikan’ın katı kuralları dışında rahat tavırlar sergileyerek dikkatleri ve tabii ki olumsuz eleştirileri üzerine çeker. Jude Law’ın baş rolünde olduğu bu ilginç dizi tek sezondan oluşuyor. Tadına doyamayacağınız bu diziyi tadı damağınızda kalacak bir Tadım Ranch Soslu Yer Fıstığı ile de taçlandırırsanız keyfinize diyecek yok!

Lovecraft Country (2020)

IMDB: 8.0

Yeni yabancı diziler arasında popülerliği eline almış bir dizi ile yazımızı tamamlayalım. Aynı isimli romandan uyarlanan Lovecraft Country, HBO dizileri arasına bu yıl katıldı. İlk sezonu yayında olan dizimiz, fantastik ve korku türünde bir drama. 1950’li yılların Amerika’sında, kaybolmuş babasını arayan iki kardeş ve amcanın hikâyesini anlatan bu dizi aynı zamanda zamanın toplumsal atmosferine de değiniyor. 


Netflix dizilerini de takip ediyorsanız sizin için derlediğimiz yeni çıkan Netflix dizileri ile ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz:

2020’de Yeni Sezonu Yayınlanacak Netflix Dizileri!