Haydi Tezgâh Başına: Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Ceviz, her türlü yiyecek ve içeceğin yanına eşlik edebilen aynı zamanda da eşsiz tada sahip olan bir kuruyemiştir. Neredeyse her tarifi güzelleştirmek ve lezzeti bir adım daha öteye taşımak için kullandığımız ceviz, hepimizin genel olarak bildiği üzere oldukça faydalı bir kuruyemiştir. Biz de bu yazımızda size hem mucize lezzet cevizin faydalarından hem de dünya çapında bir tat olan ceviz reçeli tarifinden bahsetmek istedik.

Cevizin saymakla bitmeyen faydaları

Yemelere doyamayacağınız ceviz reçeli tarifimize geçmeden önce ceviz hakkındaki bilgilerimizi biraz tazeleyelim. Ceviz ülkemizde genellikle eylül ayında hasat edilir. Dışında yeşil ve sert bir kabuk bulunur. Onun altında ise bizim görmeye aşina olduğumuz bir başka kabuk vardır. En iç kısmındaysa çerez olarak tükettiğimiz ceviz içi bulunur.

Cevizin saymakla bitiremeyeceğimiz faydalarını ise şu şekilde özetleyebiliriz:

Yüksek oranda demir içeren ceviz; bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kansızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelir ve gün içerisinde oluşan yorgunluk hissiyatının önüne geçer. Lifli bir yapıya sahip olmasıyla tokluk hissiyatı yaratır ve bağırsak florasını düzenlemede rol oynar. Şekli itibariyle beyine benzetilen ceviz, Omega 3 açısından oldukça zengindir. Böylelikle gerçekten de çocukların beyin gelişimlerinde etkin bir görev üstlenir.

Hem çiğ kuruyemiş olarak hem de yemeklerde kullanılarak tüketilebilen cevizin günlük hayatımızda yer edinmesi bu faydaları dolayısıyla oldukça önemlidir. Tadım ailesi de bu değerin farkında olarak sizi her daim taptaze ürünlerle buluşturmayı hedefler. O halde zaten hayranı olduğumuz Tadım Ceviz İçi’ni gölgede bırakamayacak ancak en az onun kadar akıllarda kalacak bir lezzete sahip olan ceviz reçeli tarifimize geçelim mi?

Leziz mi leziz ceviz reçeli tarifi

Her haliyle lezzetli olmayı başaran ve faydalarını saymakla bitiremediğimiz cevizin ham halinden yapılan reçelini hiç denediniz mi? Denemediyseniz ceviz reçeli için kolları sıvamanın tam zamanı!

Malzemelerimiz: 1 kg ham ceviz, 1 su bardağı kireç kaymağı, 1 kg toz şeker, 6 su bardağı su, 5 adet karanfil, 1 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı: Öncelikle ham cevizlerinizin temiz olması için kabuklarından ince bir katmanı soyun. Daha sonra büyük bir kavanoza veya aynı işlevi görebilecek herhangi bir kaba cevizlerinizi yerleştirin ve kabı cevizlerin üzerini geçecek kadar içme suyu ile doldurun. İki gün boyunca ham cevizlerinizi bu suda bekletin. Daha sonra günde 3 defa sularını tazeleyerek 7 günlük bekleme süresini tamamlayın. Süre dolduğunda ise cevizleri bu sefer kireç kaymağına yatırarak bir gün boyunca bekletin. Ertesi gün malzemeyi en az 3 kere bol su ile yıkayın ve akabinde dış kabuğunun yumuşamasına yetecek kadar (yaklaşık 20 dakika) kaynatın. Ocaktan aldığınız cevizleri soğuk suda dinlenmeye alın ve bir bıçak ucu veya kürdan gibi ucu sivri bir alet yardımıyla içindeki acı suyu boşaltın. Bu zahmetli aşamaları tamamladıktan sonra sonunda cevizleri şerbet ile buluşturabilirsiniz 😊. Su, şeker ve limonu kaynatarak şerbetinizi hazırlayın, ardından ceviz ve karanfilleri ekleyin. Şerbet koyu bir kıvam aldığında her reçel tarifinde olduğu gibi ocaktan alarak üzerini örtün ve 1 gün güneşte bekletin. Son olarak cevizler olmadan şerbetinizi koyulaşması için yeniden kaynatın ve soğuyunca kavanozlayın. Afiyet olsun 😊

Sizin için her daim tazeliği ön planda tutan Tadım çiğ kuruyemiş ve kuru meyveleri ile ceviz reçeli tarifinizi süslemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.