Soframıza Gelmeden Öncesi: Ham Halleri ile En Sevdiğimiz Kuruyemişler

Günlük hayatımızda, yemeklerimizde, diyetlerimizde, ara öğünlerimizde sıkça tükettiğimiz kuruyemişler, ham hallerinde nasıl görünüyorlar hiç düşünmüş müydünüz? Dışarı çıkarken çantamıza attığımız fındık, çalışırken enerji vermesi için atıştırdığımız badem, televizyona bakınırken çerez tabağında görmek istediğimiz antep fıstığı, kaju ve daha niceleri… İşte kuruyemişlerin ham halleri!

Ham badem: Çağla

Bademin en ham haline çağla diyoruz. Baharın gelişinin müjdecisi olan çağla yenilebiliyor ama sadece yılın 20 günü çağlayı tüketebiliyoruz. Çağla aslında kayısının körpe haline de deniyor olsa da daha çok bademin ham hali olarak biliniyor.

Çağla, yaz mevsimi boyunca olgunlaşır gelişir ve çekirdeğinin içi zamanla bizim bildiğimiz, severek tükettiğimiz badem haline dönüşür.

Kuruyemişler arasında bir efsane: Kaju

Çerezlerimizin en lezzetlisi kajunun ham hali sizleri şaşırtabilir. Sağlıklı atıştırmalık olarak tercih edilen kuruyemişler arasında yer alan kajunun gelişim açısından benzerlerinden daha farklı bir hikâyesi var. Bizim kuruyemiş olarak tükettiğimiz bu lezzet, kaju meyvesinin çekirdek kısmıdır ve bu kısım meyvenin dışında büyür. Çekirdek kısmı alındıktan sonra meyvesi sınırlı bir şekilde kullanılabiliyor ancak en lezzetli ve en bilinen kısmı, bizlerin severek tükettiği kaju, son şeklini çekirdeğinden ayrıştırılıp paketlenme aşamasında alıyor.

Antep fıstığı

Yemiş olarak tüketilmesinin yanı sıra baklava denince akla ilk gelenlerdendir Antep fıstığı. Çikolata, dondurma, helva, salam gibi aklınıza gelebilecek çeşitli alanlarda kullanılan fıstığın yetiştirmesi zahmetli yemesi lezzetli. Ham hali ise ince ve kırmızı kabuklu. Olgunlaşma aşamasında meyvenin dış kabuğu saydam bir halden daha mat bir hale dönüşür, kırmızı olan kabuğu yumuşayarak sert kabuktan kolayca ayrışır hale gelir. Sonrası bizim bildiğimiz, yediğimiz muhteşem fıstık lezzeti…

Ceviz

Sağlıklı yağlar, çeşit çeşit vitamin ve mineraller içeren ceviz kocaman ağaçlarda yetişiyor. Henüz olgunlaşırken yeşil renkte bir kaplamayla sarılı olarak büyüyor. Olgunlaştıktan sonra toplanan cevizler bir güzel kurutulup kabuklu ya da kabuksuz olarak satılabiliyor. Sert bir kabukta yetişen ceviz sofralarımıza ise kabuksuz pirüpak şekilde geliyor.

Fındık

Fındığın ham haline ise hepimiz aşinayız. En çok tükettiğimiz kuruyemişler arasında yer alan fındığın ağacı kış aylarında çiçek açarak olgunlaşmaya başlar. Çiğ ya da kavrulmuş olarak tükettiğimiz fındık, yeşil ve çanak şeklindeki yaprakların içinde yetişir. Gelişimini tamamladıktan sonra içinden çıkarılarak isteğe göre kavrulur ya da çiğ haliyle tüketilir.