Futbol Dünyası İlhamını Kaybetti: Diego Maradona

Arjantin’den çıkıp dünya çapında efsane bir futbolcu olan Diego Maradona her zaman bir sporcudan fazlasıydı. Ölüm haberi de sadece spor dünyasını değil, tüm dünyayı sarstı. Onu yeşil sahalarda görmemiş yeni nesil bile arkasından gözyaşı döktü, ülkesinde ulusal yas ilan edildi.  

Onu anlatmaya kelimeler yetmez ama futbol dünyasında fırtına gibi esen Maradona’nın adını yaşatmaya katkımızın olması için hayatına yakından bakalım istedik.

Futbol hayatına nasıl başladı?

Arjantin’in Villa Fiorito kentinde 1960 yılında dünyaya gözlerini açan Maradona, henüz 10 yaşındayken futbol dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Bir yetenek avcısının fark etmesiyle birlikte mahalle kulübü olan Estrella Roja’da top koşturan Maradona’nın Los Cebollitas takımına geçmesi uzun sürmedi. Bu takımda oynadığı 136 maç boyunca hiç yenilmedi ve başarı serisi böylece başladı.

16 yaşında ise Argentinos Juniors takımıyla ilk lig maçına çıkan efsane, 1979 yılında FIFA Dünya Gençler Şampiyonası’na katılma fırsatını yakaladı.

İlk milli sınavını daha 16 yaşındayken 1977 yılında Macaristan karşısında veren Maradona, Arjantin formasıyla çıktığı 91 maçta 34 gol attı.

İlk büyük transferi: FC Barcelona

Henüz çocukken elde etmeye başladığı başarılar ona zamanla büyük takımlara gidecek yolu açtı. 22 yaşındayken yani 1982 yılında, İspanya devi Barcelona Futbol Kulübü’ne 12 milyon dolar gibi büyük bir miktarla transfer oldu. Bu ona en pahalı oyuncu unvanını getirdi.

Maradona burada kaldığı iki yıllık dönemde 58 maça çıkıp 38 gol attı.

Napoli çıkarması

Kariyerinin zirvesini yaşadığı ve futbolseverlere de zirveleri yaşattığı İtalya’nın Napoli takımına transferi 1984 yılında gerçekleşti. Napoli, kulüp tarihinin ilk ve en büyük başarılarını Diego Armando Maradona ile yaşadı. Yıldız futbolcu Avrupa’da iyi futbol oynayamayacağını söyleyenlere karşın Napoli’de adeta yıldızlaşarak takımına toplam beş kupa kazandırdı.

1991 yılına kadar bu takımda kariyerini sürdüren 10 numaralı yıldız daha sonra Sevilla, Newell’s Old Boys ve son olarak da eski takımı Boca Juniors takımlarında oynadı. 1997 yılında 37 yaşında aktif futbol kariyerini bıraktı.

Maradona’nın kazandığı kupalar

Takma adı “Tanrı’nın eli” olan ünlü futbolcu kariyeri boyunca birçok önemli kupa gördü. Özellikle İtalya’nın diğer takımlarına göre daha sıradan kalan Napoli’ye gittikten sonra takımı başarıdan başarıya taşıması, dünya çapında en çok konuşulan futbolculardan biri olmasını sağladı.

Maradona kariyerini işte bu kupalarla taçlandırdı:

  • Arjantin: FIFA Gençler Dünya Şampiyonası – 1979
  • Arjantin: Dünya Kupası – 1986
  • Arjantin Ligi: Boca Juniors – 1981
  • Barcelona: İspanya Kral Kupası – 1983
  • Barcelona: İspanya Lig Kupası – 1983
  • Barcelona: İspanya Süper Kupası – 1983
  • Napoli: Serie A – 1986-1987 sezonu & 1989-1990 sezonu
  • Napoli: İtalya Kupası:– 1987
  • Napoli: UEFA Kupası – 1989
  • Napoli: İtalya Süper Kupası – 1990

Takımlarına kazandırdığı kupalarla birlikte futbol seyircileri, eleştirmenleri, aktif ve eski pek çok futbolcu tarafından tüm zamanların en iyi futbolcusu olarak tanımlanan Diego Maradona, Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülüne de sahip oldu.

Teknik direktörlüğü de es geçmeyen ve bir zamanlar formasını taşıdığı Arjantin milli takımı başta olmak üzere Mandiyú de Corrientes, Racing ve Al Wasl FC gibi kulüpleri çalıştıran Maradona, kulübedeki en renkli isim olarak da futbol tarihine geçti.

Unutulmayacaklar arasına adını yazdırdı

Henüz çok küçük sayılabilecek yaşlardan bu yana hayatını futbola adayan efsane oyuncu sadece oynadığı oyunla değil, taraftarına karşı sergilediği duruşla da adını futbol tarihine yazdırdı. Renkli hayatı, siyasi görüşleri, özel yaşamıyla da çok konuşulan ve yaşarken efsane olan Maradona hayata gözlerini yumduktan sonra da unutulmayacak.

O zaman Maradona’nın efsaneleştiği maçlardan birini aç yine… Mesela belki 1986 Dünya Kupası’nda “Tanrı’nın eli”yle atılan o ünlü golü yeniden izlemek istersin, sana eşlik edecek lezzet de hazır: bir paket Tadım Kavrulmuş Kabuklu Yer Fıstığı.