Friends Dizisiyle İlgili Bilmediğiniz 11 İlginç Bilgi

Üzerinden seneler geçmiş olmasına rağmen tekrar tekrar izlenen dizilerden birisi Friends. Hem sıcak bir dostluk hikâyesi olmasıyla hem de unutulmaz aşk öyküleriyle 10 yıllık bir macera olan dizi hâlâ kendinden bahsettirmeyi başarıyor. Zaman zaman absürd bazen de çok tanıdık olan konularıyla unutulmaz diziler arasına giren bu yapım hakkında yeni şeyler öğrenmeye de devam ediyoruz. Sizin için Friends dizisi hakkında bilmiyor olabileceğiniz ve öğrendikten sonra “Ya böyle olsaydı?“ diye sormanızı sağlayacak 11 ilginç bilgi topladık. Açın Tadım Kavrulmuş Badem paketinizi, başlayın yazımızı keyifle okumaya! 🙂

1. Dizi İçin Düşünülen İlk İsim: Insomnia Café

90’lı yılların başında dizinin yaratıcıları David Crane ve Marta Kaufmann Insomnia Café başlıklı bir senaryo yazdılar. Farklı olan sadece başlık değil, neredeyse dizinin bütün gidişatıydı. Mesela dizinin üzerine en çok hikâye yazılan romantik ilişkisi Ross ve Rachel arasında değil, Monica ve Joey arasında yaşanıyordu. Dizi yayınlanana kadar Friends Like Us, Six of One gibi farklı isimler düşünülse de 1994 yılında ekranlara Friends ismiyle çıktı.

2. Courteney Cox, Rachel Karakterini Oynayacaktı

Friends oyuncuları arasında dizi daha başlamadan önce en ünlü olan oyuncunun Courteney Cox olduğunu söyleyebiliriz. Birçok reklamın yanında Bruce Springsteen’in “Dancing in the Dark” klibinde de oynamışlığı vardı. Dizinin yapımcıları onun Rachel rolünü oynamasında ısrar ettiler ancak Courteney “güçlü” karakterini çok sevdiğini söylediği Monica’yı oynamak için yapımcıları ikna etti. 

3. Kim Bu Ugly Naked Guy?

Monica ve Rachel’ın karşı apartmanında yaşayan bu karakterin bahsi dizide fazlaca geçmesine rağmen, sadece iki kere kısmen görebildiğimiz bu karakterin kimliği 2016 yılında nihayet ortaya çıktı. Yıllarca bizim için bir gizem olan bu karakter Jon Haugen tarafından canlandırılmış.

4. Dizinin Başlangıç Jeneriği (Opening Credits) New York’ta Çekilmedi

Eğer New York’a giderseniz ve tur rehberiniz size Friends’in ikonik jeneriğindeki çeşmeyi gösterdiğini söylerse ona sakın kanmayın. Her ne kadar Cental Park’taki Pulitzer Çeşmesi’nin önünde gibi gözükse de aslında gerçek çekim Warner Bros stüdyolarında yapılmış.

5. Joey’nin Yazı Tahtası

Dizi boyunca Joey’in yazı tahtasına resim çizmek dizi ekibinin, özellikle de Paul Swain’in göreviydi. Hayranlar dizinin yıldızlarından biri haline gelen resimlerin altında gizli anlamlar aramaya bile başladı. Hatta Joey karakterini oynayan LeBlanc’ın dizi bittikten sonra bu yazı tahtasını ve langırt masasını anı olarak aldığını söylememiz sizi çok şaşırtmayacaktır.

6. Phoebe Gitar Çalmayı Bilmiyordu

Lisa Kudrow onun için seçilen enstrümanı pek sevmemiş ve gitar yerine bongo çalmayı bile teklif etmiş. Sonunda onun için bir gitar hocası tutulmuş ama sonunda Kudrow Phoebe’nin birkaç akort bilmesinin yeterli olacağına karar vermiş. Ama nihayetinde hepimiz “Smelly Cat” şarkısını tam da bu yüzden sevmedik mi? 🙂

7. Bruce Willis Konuk Oyuncu Olarak Katıldığı Bölümden Para Almadı

Willis ve Perry birlikte The Whole Nine Yards filmini çekerken, filmin ilk gösterildiği hafta gişede ilk sırada olup olmayacağı hakkında bir iddiaya girmişler. İddiayı kaybeden taraf Bruce Willis olmuş ve sonuç olarak Ross’un sevgilisinin babası rolünü canlandırdığı bölümden kazandığı bütün parayı bir hayır kurumuna bağışlamış.

8. Senaryoya Eklenemeyen Hamilelik

Phoebe’nin kardeşinin üçüzlerinin taşıyıcılığını yaptığı bölümleri hepimiz hatırlarız. Peki Kudrow’un bu bölümler çekilirken gerçekten hamile olduğunu ve taşıyıcı anneliğin senaryoya bu nedenle eklendiğini biliyor muydunuz? Diğer taraftan, Cox da final sezonunda kızına hamileydi ancak dizide çocuğu olamayacağı yazıldığı için aksesuar ve kostümlerle hamileliği gizlenmeye çalışıldı.

9. Friends Canlı Seyirciyle Çekildi

Dizi boyunca duyduğumuz kahkaha sesleri aslında gerçekti. Dizinin bir bölümünü çekmek yaklaşık 5 saat sürüyordu ama yine de dizi 300 kişilik bir hayran kitlesinden oluşan canlı seyircinin önünde çekildi. “Peki her bölüm mü bu şekilde çekildi?” diye soracak olursanız, canlı seyirci ile çekilmeyen tek bölüm Ross’un Emily ile evlendiği sezon finali.

10. Jennifer Aniston Final Sezonunda Yer Almayabilirdi

Dizi biterken aralarında şöhreti en fazla yakalayanın Jennifer Aniston olduğunu söyleyebiliriz. O sıralar oynadığı filmler ve Brad Pitt’le olan evliliği bu şöhretin sebepleri arasında gösterilebilir. Söylentilere yöre Aniston’un bu yoğunluğu yüzünden dizi neredeyse erken bitecekmiş ancak sonrasında final sezonu için ikna edilmiş.

11. Friends Oyuncuları Yılda 20 Milyon Dolar Kazanıyor

Friends, 2004 yılında sona ermesine rağmen dizinin oyuncuları her yıl düzenli olarak 20 milyon dolar kazanmaya devam ediyor. Bunun nedeniyse final sezonu sözleşmesinde dizinin yeniden gösterimleri üzerinden elde edilecek gelirlerden yüzde 2 pay almayı yapımcılara kabul ettirmiş olmaları. Eski bölümlerini açıp yeniden izlediğimiz dizinin Warner Bros’a her sene 1 milyar dolar kâr getirdiğini söylesek çok da şaşırmazsınız değil mi?

Bu kadar nostaljiden sonra “Bir bölüm Friends açıp izleyeyim” diye düşünüyorsanız, dizi keyfinin ardından sizi mutlu edeceğini düşündüğümüz yaz filmleri yazımızı da okumanızı öneririz. Şimdiden keyifli seyirler! 🙂