Lezzeti Baştan Çıkarır: Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fındık, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yetişip dünyaya yayılan bir lezzet tanesidir. Her haliyle yemeye doyamadığımız bu kuruyemiş eminiz ki sizin de vazgeçemediklerinizdendir. Dalından koparılan tazecik halinin, çayın yanında yediğimiz kavrulmuş halinin ve fındık ezmesi halinin tadı birbirinden farklı ve eşsizdir.

Her şeyin en sağlıklı şeklini tüketmeye özen gösterdiğimiz bu dönemde size vereceğimiz tarif ile fındık ezmesi gönüllerinizde yeniden taht kuracak. Ancak önce fındık ezmesinin sağlığımıza katkılarını öğrenelim.

Fındık ezmesinin faydaları nelerdir?

Tadıyla başımızı döndüren fındık ezmesi, sağlığımız için de oldukça yararlıdır. Ham maddesini oluşturan fındık, sağlıklı yağ tohumuna ve lifli bir yapıya sahiptir. Bu sayede sizi uzun süre tok tutarken doymuş yağ içermesi ile kötü kolesterol seviyesini düşürerek kolesterol düzeyinin korunmasını sağlar. Protein ve kalsiyum deposu olan fındık, günlük kas fonksiyonlarını desteklerken kemik ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda fındık ezmesinin romatizmayı azalttığı da gözlemlenmiştir.

Fındık ezmesi, doğal şeker içerir ve ekstra şeker eklenmediği takdirde kan şekerini dengeler; bu sebeple de şeker hastaları tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir. İçerdiği çeşitli vitaminlerle günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. Dolayısıyla fiziksel yorgunluğunuzu üzerinizden alır ve stres seviyenizi azaltır. Pek çok hastalığa karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve direnç seviyenizi artırır. Böylelikle fındık ezmesi, kanser riskinin azaltılmasında da yardımcı bir besin kaynağıdır.

Lezzetiyle Büyüleyen Fındık Ezmesi Tarifi

Fındık, zengin vitamin ve lif içeriğiyle kuruyemiş çeşitleri arasında parlayan bir yıldızdır. Sizlerle paylaşacağımız bu tarif sayesinde siz de eşsiz lezzetiyle tadanları büyüleyen bir fındık ezmesini evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

  • Eğer çiğ fındık içi kullanıyorsanız fırınınızı önceden 170 dereceye ayarlayıp ısıtın.
  • Fındıkları fırın tepsisi üzerine yayın ve 7 dakikalık pişme süresinde ara ara fırını açarak fındıkları karıştırın. 
  • Kavrulmuş fındık içi kullanıyorsanız, fındıkları bir tavaya alıp kısık ateşte yağını salıncaya kadar ısıtın.
  • Renk alan ve ısınan fındıklarınızı henüz sıcakken robota alın, üzerine yağı ekleyerek 15-20 dakikaya boyunca kıvamını alana kadar robottan geçirin. (Dilerseniz fındıkları tane halinde de bırakabilirsiniz.)
  • Tercihinize göre tatlandırıcıyı da ekleyip bir kez daha robottan geçirebilirsiniz.

Son olarak ezmenizi robottan alıp porsiyonlayın. Afiyet olsun.😊

Fındık ezmesi ile renklendirebileceğiniz tarifler

Yeni hazırladığınız sıcacık fındık ezmenizi yanında büyük bir bardak soğuk süt eşliğinde afiyetle tüketebilirsiniz. Ancak daha farklı şekilde yemek isterseniz de sabah kahvaltılarında ekmek üstüne sürerek, yapacağınız pancake harcına karıştırarak veya yulaf lapanızın içinde meyve ve farklı ezmeler ile kombinleyerek kullanabilirsiniz. 

Sabah kahvaltısında kullanmak istemiyorsanız hem kendiniz için hem de çocuklar için atıştırmalıkları daha sağlıklı hale getirmenin bir yolu var. Keklerinizi, kurabiyelerinizi, sütlerinizi tatlandırmak için de fındık ezmesi tercih edebilirsiniz.