Meraklısına: 2020’de En Çok Satan Kitaplar

Hayatınızda kitaplara büyük bir yer ayırıyorsanız bu yazımız tam size göre! En çok satan kitaplar arasında en sevdiğiniz yazarın yeni kitabı ya da uzun zamandır okumak istediğiniz kitaplardan birini bulabilirseniz, okumak için bir bahaneniz daha olur!😊 ‘’Kitapların aşkı adına’’ diyor ve listemize başlıyoruz!

Not: İdefix, Kitapyurdu ve D&R’ın çok satan kitaplar sıralamasından derlenmiştir.

Gülseren Budayıcıoğlu – Madalyonun İçi

2004 yılında yayımlanan Madalyonun İçi kitabı bu yıl dizi uyarlamalarıyla birlikte oldukça popüler bir hâle geldi. Psikolog Gülseren Budayıcıoğlu’nun yazdığı ve gerçek öykülerden oluşan bu kitabı okuyan elinden bırakamıyor.

Jose Saramago – Körlük

Adı bilinmeyen bir ülkenin, adı bilinmeyen bir kentine gizemli bir hastalık yayılır. Bu hastalık körlüktür. Birden bire herkesin kör olmaya başladığını düşünsenize! Böyle bir salgın ancak distopik bir dünya içinde anlatılabilirdi. Saramago o kadar etkileyici yazmış ki o dünyanın içinde birden kayboluveriyorsunuz.

Michael Ende – Momo

Momo büyük bir şehrin harabelerinde yaşayan küçük bir kız çocuğudur. Çok iyi bir dinleyici olan Momo bir gün ortaya çıkan ve insanların zamanlarını çalan duman adamlarla tek başına mücadele eder. Günümüz toplumunda yaşayan insanların zaman algısına gönderme yapan bu masal, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüş, pek çok kez sinemaya uyarlanmış, kitabı 40’tan fazla dile çevrilmiş ve en çok satan kitaplar arasındaki yerini korumuştur.

Masal okumayı seviyorsanız Momo, bir paket Tadım Karışık Kuruyemiş ile iyi gider.😊

Jose Mauro De Vasconcelos – Şeker Portakalı

Kendisi Brezilya edebiyatının klasiklerinden ve dünya çapında bestseller olan tatlı mı tatlı bir kitap. Büyüklerin dünyasında kimi zaman şaşıran kimi zaman üzülen Zeze’nin hayal dünyasını okuduğumuz ve hepimizin ilham aldığı bu kitap herkesin kütüphanesinde olmalı.

İlber Ortaylı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

“Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.” gibi daha nice cümleleri sevgili İlber Ortaylı’dan okuyoruz. Okudukça kendimizi sorguluyor, yapabileceklerimizin sınırlarını zihnimizde genişletmeye başlıyoruz. İşte böyle de güzel bir kitap. 😊

Paulo Coelho – Simyacı

Yine Brezilya edebiyatından bir kitap ile devam edelim. Simyacı, yazarın üçüncü kitabı. Eleştirmenler tarafından bir fenomen olarak değerlendirilen kitap, İspanyol bir çobanın hazine arayışını felsefi ve masalsı cümleleriyle bize okutuyor. Aslında okumak az kalıyor bu kitabı tanımlarken. İnsan içine giriyor ve yaşıyor.

George Orwel – 1984

George Orwel’ın distopik bir dünya şeklinde kurguladığı bu kitap her daim güncel! Ve bazılarımız kitabın karanlık dünyasında adeta nefes nefese koşuyoruz. Hâlâ bu dünyaya tanık olmadıysanız, okuyun, okutun. 😊

Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya

Tıpkı 1984 gibi distopik bir evrende geçen Cesur Yeni Dünya, annelik, babalık, çocukluk kavramlarının olmadığı, bu kavramların ayıp sayıldığı, çocukların kuluçka merkezlerinde üretildiği oldukça garip bir dünyayı anlatıyor. Neredeyse her yıl en çok satan kitaplar arasında gördüğümüz bu kitap bu yıl da severek okundu.

Madeline Miller – Ben Kirke

Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlere farkı bir pencereden bakan Ben Kirke, cadı bir tanrıçanın kendini bulma yolunda yaşadıklarını, düşündüklerini anlatan harika bir yapıt. Madeline Miller, Antik Yunan üzerine aldığı eğitimden sonra böyle bir kitap yazmış ve en çok satanlar arasına girmiş. Bizce bu yıl bitmeden okunması gerekenlerden!😊

Bircan Yıldırım – Ben Kazanmadan Bitmez

“Yeni dünya, bambaşka bir disiplin öğretiyor insanoğluna: Şikâyet etmemeyi, güvenmeyi ve olana teslimiyeti… Ne kadar şikâyete saparsan, o denli şükre davet edilirsin. Dengelenirsin. Şimdiye kadar şikâyet ettiğin ne varsa, hepsine şükretmeyi öğretiyor yeni düzen sana. Belki sarsarak, belki acıtarak, belki tokatlayarak… Belki sen anlayıncaya dek şiddetini artırarak… Çünkü ilahi düzen, vazgeçmemiştir senden. Sadece fark etmeni ve hak etmeni bekliyordur hayatı…

Merak etme…

Sen kazanmadan bitmeyecek bu hikâye…” diyerek okuyucusunu harekete geçirmeye çalışan Ben Kazanmadan Bitmez, en çok satan kitaplar arasına adını yazdırdı.

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi