Son Dönemin Yükselişe Geçen Ulaşım Trendi: Elektrikli Scooter

Teknoloji geliştikçe şehirler büyüyor. Şehirler büyüdükçe alternatif ulaşım araçları kullanılmaya başlanıyor. Elektrikli scooter, son dönemde ulaşımın en yeni teknolojik gözdesi. Özellikle toplu taşıma ile ulaşımın yoğun ve zorlu olduğu büyük şehirlerde insanların kullanımına sunulan bu yeni teknoloji ilaç gibi geldi desek abartmış sayılmayız. Kısa mesafede olan ancak yürünmesi zorlu olan yollarda kullanılan bu araçlar şimdiden geniş çapta ilgi görüyor.

Elektrikli scooter yoğun trafiğe deva olur mu?

İşe gidiş ve geliş saatlerinde insan ve araç yoğunluğu yaşanabiliyor. Yoldaki araç ve yaya kalabalığı, taşıtlardaki insan kalabalığı, trafik ve park sorunu da şehir yaşamının gerçeklerinden birkaçıdır. Sürdürülebilir gelecek tasarımında önemli bir gelişme adımı sayılan elektrikli araçlar küçük ve kompakt yapıdadır.

Sahiplik yerine abonelik sistemi

Elektrikli scooter, ulaşım alışkanlıklarımıza faklı ve yeni bir çözüm sunuyor. Bu araçlar, bireysel ve toplu ulaşım gibi iki ana seçeneğe göre nispeten ucuz ve konforlu bir alternatif getirdiği için çok çabuk kabul gördü. Dünya genelinde elektrikli scooter satın almak yaygın bir davranış olmadığından genellikle paylaşım veya abonelik yöntemleri kullanılıyor. Paylaşım yönteminde elektrikli scooter sahibi olanlar araçlarını başkalarına paylaşıma açıyor ve scooter’ı kullanmadığı zamanlarda başkalarına kiralayarak bundan gelir elde edebiliyor.

Abonelik sisteminde ise elektrikli scooter’ın ait olduğu mobil uygulamayı indirerek üyelik sağlanıyor. Kart ve kullanıcı bilgileri tanımlandıktan sonra kullanmaya hazır hâle geliyor. Scooter’la gideceği yere varan insanlar, aracı bırakıp yerini işaretleyerek bir sonraki kullanıcının bulabilmesini sağlıyor. Böylelikle insanlar düşük maliyetli ve alternatif bir ulaşım yöntemini deneyimlemiş oluyorlar.

Elektrikli scooter’ların en kullanışlı özellikleri

Şehir içi ulaşıma ucuz ve kolay bir alternatif getiren bu araçların en kullanışlı özellikleri ise:

  • Hafif ve kolayca taşınabilir bir gövdeye sahip olması
  • Artan mesafeye uyumlu güçlü pillerin varlığı
  • Karanlıkta kullanım için geliştirilmiş ön ve arka ışıklar
  • İlk defa kullananlar için kullanım kolaylığının olması
  • Emisyon yaymayan, havayı temiz tutan çevreci bir felsefeye sahip olması

Şehrin ve toplu taşımanın kalabalığından kaçıp arkadaşlarla açık havada şöyle bir çekirdek çitlemek isteyenler! Elektrikli scooter ile yola çıkarken yanınıza Tadım Bol Tuzlu Siyah Çekirdek almayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun!