Dijitalin Şampiyonları: Çok Konuşulan 2020 Filmleri

Koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Kabul edelim beklemediğimiz kadar ilginç bir yıl oldu ve ardından anmaya, konuşulmaya değer birçok şey bıraktı 🙂 Çoğu gününü evde geçirdiğimiz bu yıl boyunca pek çok film de izledik tabii. Yine bütün bir yılın muhasebesini yaptığımız o günlere gelmişken biz de sizlere bu yılın eşsizliğine yakışır 2020 filmleri arasından bir seçki hazırladık. İşte o filmler:

The Invisible Man – Görünmez Adam

Leigh Whannell’in yönettiği ve başrolünde Elisabeth Moss’u gördüğümüz bu yapım Cecilia Kass’ın çevresinde örülüyor. Varlıklı ve zeki bir bilim insanıyla birlikte olan ancak bu ilişkide fiziksel, duygusal her türlü şiddeti gören genç kadın çevresindekilerin de yardımıyla kaçmayı başarıyor. Daha sonra sevgilisinin öldüğünü ve servetinin büyük bir kısmını ona bıraktığını öğreniyor. Ancak bu onun ortaya çıkmasını sağlayacak bir tuzak mıydı? Sevgilisi gerçekten ölmüş müydü yoksa onu mu bekliyordu?

Tüm bu sorularla aklını kaçırma noktasına gelen Cecilia’nın öyküsünü izlerken gerim gerim gerilebilirsiniz. Ama biz diyoruz ki yanınıza bir paket Tadım Kavrulmuş Ay Çekirdeği’ni alın, stresinizi azaltın, gerilmeden filmi izleyin 🙂

I’m Thinking of Ending Things – Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum

Charlie Kaufman’ın, Ian Reid’in aynı isimli romanından ilhamla senaryosunu kaleme aldığı bu film klasik sinema anlatısını alt üst ederek hepimiz mest etti. “Her şeyi bitirmeyi düşünüyorum” dış sesiyle başlayan filmde Kaufman bize dünü, bugünü, arkamızda bırakamadığımız travmaları anlattı.

Filmde erkek arkadaşının uzakta bir çiftlik evinde yaşayan ailesiyle tanışmaya giden ama aynı zamanda ilişkisini bitirmeyi kafasına koymuş bir kadını görüyoruz. Evin bize tekinsizlik aşılayan atmosferinde hikâye akıyor, kimin bir şeyleri bitirmek istediği bulanık hale geliyor. Ve erkek arkadaşının farklı bir yola sapmasıyla hiçbir şey kadının beklediği gibi olmuyor.

Emma

Hayatta en sevdiği şey başkalarının aşk hayatlarına burnunu sokmak olan zeki, zengin ve bekâr kadın Emma’nın (Anya Taylor-Joy) hikâyesi Jane Austen’in aynı adlı romanında ilhamla beyaz perdeye aktarıldı.

Ana karakterimiz Emma, zengin bir babanın kızıdır ve evlenmek ona göre değildir. Ancak arkadaşlarına kısmet bulup evlendirmeye bayılır. Taa ki bir gün yakın arkadaşının evleneceği kişinin gizliden gizliye âşık olduğu adam olduğunu öğrenene kadar. 2020 filmleri içinde en çok izlenenler arasında olan bu filmin sonrasını anlatmayalım spoiler olabilir 🙂

The Trial Of The Chicago 7 – Şikogo Yedilisinin Yargılanması

Yakın dönem Amerika tarihinden bir enstantane sunan bu film, 1968 yılının ağustos ayında Chicago şehrinde düzenlenen Demokratik Parti Ulusal Kongresi sırasındaki Vietnam karşıtı protestolarla şekilleniyor. Savaş karşıtı protestolar düzenleyen ve devlet tarafından komplo ve ayaklanmaya teşvikle suçlanan yedi sanığın 1969 yılında görülen o meşhur duruşmasına odaklanıyor.

Yönetmen Aaron Sorkin her ne kadar yargılamayı odak noktasına almış görünse de mahkemedeki tanıklıklara eşlik eden flashback’lerle protesto sırasında yaşananları da gözler önüne seriyor.

The Old Guard – Ölümsüzlük

En çok konuşulan 2020 filmleri arasındaki The Old Guard, Yunan mitolojisinden çıkıp gelmiş bir grup ölümsüz askerin 21. yüzyılda geçen öyküsünü anlatıyor. Aslında bir çizgi roman uyarlaması olan filmin açılışında yer alan “Bu zaman, çağ ve çağlar hakkında ve aşk ve pişmanlık hakkında bir hikâye” yazısı filmin konusu hakkında biraz da olsa fikir yürütmemizi sağlıyor.

Peşlerine düşen ve ölümsüzlüklerinin farkında olan bir grup insana karşı mücadele veren bu askerlerin aksiyonlarını nefessiz bir şekilde izleyeceksiniz. Charlize Theron da filmin bonusu olacak.

Seçiminiz hangi filmden yana olursa olsun Tadım Ay Çekirdeği ailesi sinema keyfinize eşlik etmek için her zaman yanınızda!

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi