Nedir, Ne Değildir: Hiç Denemeyenler İçin Clubhouse Rehberi

Bu sıralar sosyalleşebildiğimiz tek alan sosyal medya. Yüz yüze diyaloğumuzun an itibariyle kısıtlı olması insanları alternatif yollar aramaya itiyor. Her gün bir yenisi çıkan platformlar ve uygulamalar da bu fırsatı kaçırmıyor. Son günlerde kendinden en çok söz ettiren uygulama ise Clubhouse oldu. Adını duymamak neredeyse imkânsız fakat uygulama hakkında fikir sahibi olup da hâlâ deneyimleyememiş çok insan var. Gündemin en tepesine oturan Clubhouse nedir, ne değildir gelin sizinle birlikte inceleyelim.

Giriş için önce davetiye

Clubhouse kendini kısaca ‘tüm dünyadan insanların birbirleriyle konuşarak ve karşısındakini dinleyerek bir şeyler öğrendiği yeni tür bir sosyal ağ’ olarak tanımlıyor. Bu senenin en çok indirilen uygulamalarından olan Clubhouse ülkemizde bu sene popüler olmasına rağmen aslında 2020 yılında erişime sunuldu. Uygulamanın Amerikalı geliştirici ekibi Alpha Exploration Co. sene sonunda tam 100 milyon dolar kazandı. Clubhouse yıllardır hayatımızda olan ve artık milyarlara ulaşan Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal uygulamalardan veya Zoom, Meets gibi toplantı uygulamalarından birçok yönde ayrışmasıyla dikkatleri üzerinde topladı. Uygulamanın en özel ve en çok konuşulan yeniliklerinden birisi, kullanıcı sayısını kısıtlı tutması. Uygulama gizemli yanını buradan alıyor diyebiliriz. Format ve kullanım açısından da diğer uygulamalara benzemeyen bu sosyal ağ için, kaydı tutulmayan podcast’lerden oluşan bir mecra diye özet geçebiliriz.

Clubhouse şu anda sadece iOS üzerinden hizmet veriyor. Android kullanıcıları uygulamaya erişmek için bir süre daha beklemek zorunda gibi. Fakat uygulama Android’e gelse bile kullanımına erişmek o kadar da basit değil. Çünkü daha önce popüler sosyal medya uygulamalarında görmediğimiz davetiye özelliği ile katılım yapılabilen bir platform. Aslında giriş yapmak istediğin ve kayıt olduğun andan itibaren uygulama seni bekleme listesine alıyor, eğer beklemek istemiyorsan yapman gereken şey ise uygulamayı kullanan bir kişi tarafından davet edilmek. Eminim birçoğumuz çevremizdeki insanlara Clubhouse davetiyesi sormuşuzdur. 

Öğretici bir platform

Uygulama sesli sohbet odalarından oluşuyor, kullanıcı ise bu odalara girip sohbete katılma fırsatı yakalıyor. Bu sayede hiç tanımadığınız insanlarla tanışma ve fikir alışverişi yapma imkânınız doğuyor. Uygulamada kendi odanızı kurma imkânı da var. Bu odalar üç farklı şekilde sınıflandırılmış. Bunlardan ilki ‘open room’ yani açık oda. Katılmak için herhangi bir kısıtlama yok, tüm kullanıcıların erişebileceği ve diğer kişilerle sesli şekilde iletişime geçebileceği oda türü. İkincisi ise ‘social room’: Adından da anlayabileceğimiz gibi belli bir sosyal çevrenin dahil olduğu odalar, yani bir ‘social room’ kurduğunuzda bu odaya sadece arkadaş listenizde bulunan kullanıcılar dahil olabiliyor. Son tip oda ise ‘closed room’ yani kapalı oda. Bu odaya sadece sizin seçtiğiniz kullanıcılar dahil olabiliyor, arkadaş listenizde bulunsa dahi önce sizin onayınızı almalı. Clubhouse’un bir başka güzel özelliği ise katıldığımız odalarda söz hakkı alabilmek için önce el kaldırma sistemi olması, aynı bir okul gibi! 

Artık herkes Clubhouse ağında

Uygulamada yüzlerce farklı konuda fikir alışverişi yapabilirsiniz. Neredeyse her konuyla ilgili bir oda mevcut; müzikten sinemaya, politikadan ekonomiye ilgi alanınız her ne ise onunla ilgili bir oda bulabilirsiniz. Hatta bu uygulamayı ünlü isimler dahi sıkça kullanıyor. Clubhouse kullanan bir arkadaşınızdan “Bir gün bir odaya girdim içeride İrem Derici vardı, saatlerce konuştuk” gibi ifadeler duymanız mümkün. Kendiniz de uygulamaya katılıp Edis, Bartu Küçükçağlayan, Barış Özcan gibi isimlerle sesli sohbet imkânı bulabilirsiniz. Globalde ise Asthon Kutcher, Jared Leto ve Drake gibi yıldızların uygulamayı kullandığı biliniyor. Sadece ünlüler değil, büyük şirketlerin CEO’ları ve önemli iş insanlarıyla da aynı odaya girebilir ve merak ettiklerinizi onlara iletebilirsiniz. Clubhouse uygulamasının bir diğer güzel yanı ise sabaha kadar bitmeyen sınırsız muhabbet, siz de bu duruma hazırlıklı olmak için size enerji verecek Tadım Fındıklı Bar’ı önceden kapmayı unutmayın!