Ceviz İçi Gün Kurusu ile Birleşti

Ceviz, çok lezzetli ve bir o kadar da faydalı bir kuruyemiş. Tek başına tüketmenin lezzeti bir yana; dut kurusu, kayısı, incir kurusu, hurma, gün kurusu gibi kuru meyvelerle tüketildiğinde tadı bir başka güzel oluyor. Bu yazımızda ceviz içi ve gün kurusunun birleşiminden doğan lezzete odaklanacağız.

En lezzetli çift olmaya aday

Ceviz içi ile birçok kuruyemiş birleştirilerek yeniyor. Ama gün kurusu ve ceviz, benzersiz bir tat sunuyor! Ceviz alırken yanına bir miktar gün kurusu alırız ki lezzeti artsın, tadımız yerine gelsin. Bugüne kadar iki lezzeti de ayrı ayrı alıp birleştiriyorduk. İşte şimdi size bomba bir haberimiz var: Ceviz ile gün kurusu lezzetleri aynı pakette birleşti! Tadım farkıyla artık bu lezzet şölenini tek pakette yaşayabiliriz!

Kayısı nasıl gün kurusu oluyor?

Gün kurusunu hepimiz severek tüketiyoruz. Peki bu lezzetin çerez ve yemek tabaklarımıza nasıl geldiğini hiç düşünmüş müydünüz? Biz düşündük ve yazdık!

Kayısı hem taze hem de kurutulmuş haliyle tükettiğimiz, faydaları saymakla bitmez bir meyvemiz. Gülgiller familyasından geliyor. Orta Asya ve Kuzey Çin, kayısının anavatanı olarak kabul ediliyor. Çekirdeği ayrı kendisi ayrı faydalı olan bu meyvenin ülkemizdeki merkezi Malatya’dır. Kökeni Farsça’dan gelen ‘kayısı’ kelimesi, ‘qaysi’ veya ‘kaysi’ sözcüklerinden dilimizde türemiştir.

Gün kurusu, halk arasında ‘mişmiş’ olarak da bilinen şekerpare kayısılarının sarartılmadan kurutulmasıyla elde ediliyor. Kayısılar toplandıktan sonra yıkanıyor, süzülüyor ve başka bir işlem yapılmadan bol güneş alan bir yerde kurumaya bırakılıyor. Birkaç gün bekledikten sonra kayısıların çekirdekleri çıkartılıyor ve tekrar güneşte kurutulmaya bırakılıyor. Rengi koyulaşana kadar kurutulduktan sonra da afiyetle yeniyor.

Güneşte kurutulmuş kayısı yüksek lif içeriyor. Bu da bağırsakları düzenliyor ve sindirim sistemini destekliyor. Ayrıca açlık hissini bastırmaya yardımcı oluyor. İlave şeker içermeyen kayısı, diyet yapanlar için de bir hayli uygun ve uzun süreli enerji sağlıyor.

Ceviz nasıl yetişiyor?

Küçükken ağacının dallarına tırmandığımız, yerken ellerimizi kınaladığımız cevizin kalbimizdeki yeri büyük. Fakat onun popülerliği sadece içinde yaşadığımız yüzyıla ait değil. Ceviz, mitolojilerde ve imparatorluk zamanlarında da karşımıza çıkıyor. Örneğin Bizans İmparatorluğu’nda ona ‘Zeus Palamadu’ ya da ‘Kraliyet Kuruyemişi’ denirmiş.

Cevizin anavatanı ise Anadolu ve Balkanlar olarak biliniyor.

Ceviz yüksek oranda demir içeriyor. Bu da kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin normal oluşumunu destekliyor, hücrelerin bölünmesiyle yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasında rol oynuyor. Ayrıca içeriğindeki yüksek lif sayesinde bağırsakları düzenliyor, sindirim sistemini destekliyor. Çerez olarak tüketmenin yanında yemeklere, salatalara, mezelere katılan ceviz, gün kurusu ile birleşince tüm damaklara hitap ediyor!

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi