Çantaları Hazırlayın: Türkiye’nin Keşfedilmemiş Tatil Yerleri

Gitgide ısınan havalar, yaklaşan izinler derken neredeyse hepimiz tatil planları yapmaya başladık. Kontrolü elden bırakmamaya özen gösterdiğimiz bu planlarda sanıyoruz ki hepimiz rotalarımıza sosyal mesafeyi koruyabileceğimiz, daha sessiz ve daha sakin yerleri dâhil etmeye çalışıyoruz. Hâl böyle olunca da keşfedilmemiş tatil yerleri ilgimizi en çok çeken konular arasında yerini alıyor. Biz de sizler için bu konuya parmak basarak fazla el değmemiş tatil yerleri listesi hazırlayalım dedik. Arka fonda çalan uzun yol şarkıları ile tatil yolculuğunu başlatmak için sizi yazımıza alalım!

Fethiye’nin incileri

Tatil denilince akla ilk gelen rotalardan biri şüphesiz ki Fethiye’dir. Güzel Ölüdeniz’i, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu ile oldukça popüler olan bu tatil rotasına bir de farklı pencerelerden bakalım istedik. Sizin için Fethiye’ye oldukça yakın, birbirinden güzel ve ayrıca kafalardaki “Acaba çok kalabalık mıdır?” sorusunu silecek nitelikte üç seçenek sunduk. Buyurunuz beraber inceleyelim.

Küçük Kargı Koyu

Konumu dolayısıyla ulaşımın da rahat olduğu Küçük Kargı Koyu, Katrancı Adası’nın kuzeyinde yer alır. Ormanlarla çevrili olan koy harika bir plaja ve Sığla ağaçlarına sahiptir. Etrafa muhteşem bir koku yayan bu ağaçlar yerel halk tarafından ‘günlük’ olarak adlandırılır. Bu sebeple de adaya yer yer ‘Günlüklü Adası’ denildiğini duymanız oldukça mümkün. Dalış, kamp ve piknik aktivitelerinin rahatlıkla gerçekleştirilebileceği koy, tekne tatilleri için de güzel bir seçenektir.

Faralya/ Uzunyurt

İzole bir tatil geçirirken Fethiye’de yapabileceğiniz etkinliklerden geri kalmak istemiyor musunuz? O hâlde Faralya’ya bir şans vermelisiniz. Faralya, Ölüdeniz ile arasında 10 kilometre olan küçük bir köy. Çevresinde ise Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Saklıkent gibi oldukça meşhur yerler bulunuyor. Yoga otelleri ile kafanızı dinleyip sakin bir tatil geçirirken birden Babadağ’da yamaç paraşütü yapmak ya da Likya Yolu’nda yürüyüş yapmak isterseniz tercih etmeniz gereken yer kesinlikle Faralya olacaktır. Bu kadar aktivite karnınızın zil çalmasına neden olduğunda Faralya’nın güzel yerel mutfağına ya da Tadım Karışık Kuruyemiş Festival’e sığınabilirsiniz. 😊

Şövalye Adası

Adını zamanında bölgede yaşamış Rodos şövalyelerinden alan Şövalye Adası küçük olmasına karşın her adımda size eşsiz güzellikler vaat ediyor. Nüfusun ve konaklama yerlerinin bir hayli az olduğu ada, günümüz şartlarında izole bir tatil yeri arayışında olanlarımız için gayet ideal gibi gözüküyor. Ada, 15. yüzyıldan kalma kaleler ve sarnıçlarla bezeli. Üstelik keşif turları, yürüyüşler ve kano gezileri gibi birçok aktivite yapma imkânını da beraberinde getiriyor.

Kalem Adası- İzmir

Gelelim yazın bir başka meşhur rotasına: İzmir! Bademli köyüne bağlı olan Kalem Adası, Türkiye’nin Maldivler’i olarak da anılıyor. Son yılların popüler uğrak yeri Dikili’ye de oldukça yakın olan ada, huzuru ayaklarınızın altına seriyor. İncecik kumları, güzel plajları ve özellikle geceleri sizi kucaklayan eşsiz gökyüzü ile Kalem Adası şans verilmeyi kesinlikle hak ediyor. Çevresinde yer alan Killik, Zindancık ve Hanımın Koyu ile de rotanızda değişiklikler yapmanıza olanak sağlıyor.

Kerpe- Kocaeli- Kandıra

Tarihi milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayanan Kerpe, günümüzde Kandıra ilçesinin Kıncıllı Köyü’ne bağlı. Yazları adını duymaya pek de alışık olmadığımız Kocaeli, tatil yerleri arasında resmen bir cennet saklıyor! Karadeniz kıyısında yer almasına rağmen tabiri caizse çarşaf gibi bir denizle karşılaştığınız Kerpe, rotaya dâhil edilmesi gereken şirin mi şirin bir tatil kasabası.

Gideros- Kastamonu

Karadeniz’in hem yeşilini hem de maviliğini doyasıya izleyebileceğiniz harika bir yer! Kastamonu Cide’de yer alan Gideros’ta zamanında Amazon Kadınları’nın yaşadığı rivayet ediliyor. Dar bir ağza sahip olan Gideros bu sayede sizi Karadeniz’in hırçın dalgalarından uzaklaştırıyor, sakin bir koyda vakit geçirmenize yardımcı oluyor. Güzel plajları ve lezzetine hayran kalacağınız deniz ürünleriyle gözlerden uzak bir tatil yapmak isteyen herkes için iyi bir seçim.

Palamutbükü- Datça

İşte son zamanların parlayan yıldızlarından birisi daha! Popülerliğine karşın sadeliğinden, özgünlüğünden ve el değmemişliğinden hiçbir şey kaybetmeyen eşsiz bir güzellik Datça. Hâlâ tertemiz bir denizde yüzmeyi deneyimlemediyseniz Palamutbükü berrak deniziyle sizi hayrete düşürecektir.

Sizin için hazırladığımız Türkiye’nin keşfedilmemiş tatil yerleri listesi burada son buluyor. Ancak esas macera daha yeni başlıyor! Bir rotadan diğerine seyahat ederken ya da sadece plajda ayaklarınızı uzatmış keyfinize bakarken bir anda vuran açlığınızı bastırmak için Tadım Hurmalı Bar’dan daha sağlıklı ve pratik bir yol düşünemiyoruz! Şimdiden iyi tatiller. 😊