Büyümeyen Çocuklara: En Az Bir Bölümünü İzlediğiniz Eski Çizgi Filmler

Çocukluğumuza dair içimizi ısıtan en güzel anılardır eski çizgi filmler. Bugün bile sevdiğimiz bir çizgi filmin herhangi bir bölümünü açıp izlediğimizde eski günlere döner, çocuklar gibi şen oluruz.

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklara armağan edilmiş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yeniden çocuk olmak isteyenler ya da “Ben hep çocuk kaldım!” diyenler için en az bir bölümünü izlediğinizi düşündüğümüz eski çizgi filmleri derledik.

Tom ve Jerry

Bir ev kedisi olan Tom ile aynı evde yaşayan fare Jerry’nin kedi fare oyununu yıllarca yüzümüzde kocaman bir tebessümle izledik. Çizgi filmin her bir bölümünü heyecanla beklememizin en büyük sebebi ise günün birinde evin hizmetçisi olan sarı çoraplı hanımefendinin yüzünü görebilmekti.

Bugs Bunny

Bugs Bunny, bu listedeki belki de en eski çizgi filmler arasında yer alıyor. İlk görünümünü 1938 yılında yapan çizgi filmin en güncel versiyonu ise 2005 yılında yayınlanmıştır. Elimizde havuçlarla bizleri ekran başına kilitleyen Bunny’nin “Nasıl gidiyor canım?” sorusunu duymaya belki de en çok şimdi ihtiyacımız vardır.

Taş Devri

Ailemizden birileriymiş gibi hissettiğimiz Çakmaktaşlar ve Moloztaşlar’ı unutmak ne mümkün! Modern çağda yaşananları Taş Devri’nde izleme olanağı sunan bu çizgi filmde iki ailenin sıkı dostluğuna seyirci olmuştuk. İş yaşantısını, aile hayatını ve arkadaşlık ilişkilerini eğlenceli bir dil ile işleyen Taş Devri sayesinde hepimiz Dino veya Hoppi gibi sevimli evcil hayvanlarımız olsun istemişizdir. Ayrıca “Yaba-daba-duu” diyerek gezinenlerimizin sayısı da az değildir diye umuyoruz.

He-Man

“Gölgelerin gücü adına, güç bende artık!” sözleriyle çok güçlü bir süper kahramana dönüşen Prens Adam ve Kâinatın Efendileri’nin, Gölgeler Şatosu’nun sırlarını düşmanlardan korumasını unutmamışsınızdır diye düşünüyoruz. Zira pek çoğumuz koltuklardan yapılan şatolarımızı kılıç niyetine savurduğumuz kumandalar ile korumuşuzdur.

Jetgiller

Bu çizgi film bir zamanlar cumartesi sabahlarının vazgeçilmeziydi. Uçan arabalar, robot hizmetçiler ve daha nicesiyle uzay çağında yaşamanın nasıl olacağını bize gösteren Jetgiller, hayal gücümüzün gelişmesinde büyük rol oynamıştı. Çocuk aklımız ile her ne kadar bu zamanlarda uçan arabalara sahip olmanın hayalini kurduysak da görüntülü konuşma Jetgiller’den hayatımıza dâhil olan tek şey oldu.

Şirinler

“Uzun uzun yıllar önce ormanın derinliklerinde küçük yaratıkların yaşadığı gizli bir köy vardı. Onlar kendilerine şirin derlerdi.” kelimeleriyle başlayan Şirinler’i muhakkak hatırlıyorsunuzdur. İyi ve kötü ayrımının net bir şekilde yapıldığı çizgi filmde baş kötümüz Gargamel’di. Kendisi her bölümde küçük sevimli canavarlarımızı yakalamaya çalışırdı. Zamanıyla hepimiz Şirine’yi Gargamel’in yaratmış olduğu bilgisini sindirmekte zorlanmış ve ormana geziye gittiğimizde gördüğümüz mantarların şirinlerin evi olma ihtimalini düşünmüşüzdür.

Cedric

“Sekiz yaşındaysanız hayat gerçekten çok güzel.”

Bazen bir çizgi filmi özetlemek için tek bir cümle yeterli olabiliyor. Okul ve ev hayatında yaşadığı zorlukları yatmadan önce günlüğüne aktaran Cedric’in mavi odasına en az bir defa konuk olmuşsunuzdur. Çizgi film ilk olarak Fransa’da yayınlanmış daha sonra birçok dile çevirisi yapılmıştır. Ancak en çok ilgiyi Türk izleyicileri tarafından görmüştür. Üzüme alerjisi olan Cedric’in imkânsız aşkı Chen’e “üzümlü kekim” diye hitap etmesi bugün bile birçoğumuzun dilindedir.

Pokemon

Pokemon, kart oyununa ve mangaya uyarlanmadan önce bir video oyunuydu. İleride büyük bir usta olmak isteyen Ash’in mecburen almak zorunda kaldığı başına buyruk Pokemon’u Pikachu ile yaşadıklarını zamanında büyük bir heves ile izlemiştik. Çizgi filmde her bir Pokemon’un kendine has güçleri ile ön plana çıkması ise her birinin kalbimizde ayrı bir yeri olmasını sağlamıştı.

Richie Rich

Çocukluğu 90’lara denk gelmiş olan her yetişkinin izlemiş olduğu bir çizgi film var sırada. Muhteşem varlıkları ve Dollar adlı köpeği ile Richie Rich, neredeyse hiç arkadaşı olmayan küçük bir zengin çocuğudur. 1994 yılında çizgi film ile aynı adı taşıyan bir film de izleyici ile buluşturulmuştur.

Çocukluğuna bir bakış atıp gülümsemek her zaman için çok güzeldir. Sıraladığımız çizgi filmler sana da zaman yolculuğu yaşattıysa en sevdiğin çizgi filmi açıp hemen izlemeni tavsiye ederiz. Söz konusu çocukluk ve eski çizgi filmler olunca yanına atıştırmalık bir şeyler istersen Tadım’ın Hurmalı Bar’ını deneyebilirsin. 😊