Futbol Tarihinde Zirveler: Bol Gollü 7 Derbi Sonucu

Futbol, futbol, futbol… Meşin yuvarlağın peşinde 22 kişi koşturuyor, ardından milyonları coşturuyor. Dünyanın en çok izlenen sporu futbol, sadece bir atletizm faaliyeti değil; bir aşk, bir tutku, kimileri için aile. Ama bazı takımlar var ki futbol aşkını semt aşkıyla birleştirmiş ve milyonlarca insana tesir etmişler. Taraftarlarının hayatında yer etmiş bu takımlardan ikisi birbiriyle karşı karşıya gelince de adına derbi denmiş. Biz de size futbol tarihinde bol gollü, heyecanlı ‘derbi sonucu’ denildiğinde akla gelen yedi karşılaşmayı listeledik.

Beşiktaş 2-9 Galatasaray

Türkiye futbolunun iki devi; biri zamanında Beyoğlu’nu temsil ederken diğeri ise adından da anlaşılacağı üzere Beşiktaş semtiyle özdeşleşmiş. Fakat bu iki takımın taraftarları İstanbulla sınırlı kalmamış tüm Türkiye’ye yayılmış. Bizim sizin için seçtiğimiz bol gollü derbi ise 80 yıllık. Beşiktaş’ın eski mabedi Şeref Bey Stadı’nda oynanan maçta Galatasaray rakibini 9-2’lik büyük bir farkla mağlup ediyor. Beşiktaş sahasında oynadığı maça 7 yedekle çıkıyor. Bu maç aynı zamanda iki takım arasındaki en farklı galibiyet ve en gollü maç olarak da tarihe kazınıyor.

Fenerbahçe 6-0 Galatasaray

İstanbul’da aynı kıtanın yanı sıra kıtalararası derbiler de oynanmakta. Belki de futbol tarihimizin en çok konuşulan maçlarından birisi bu derbidir. 20 yıl geçmesine rağmen sarı-lacivertli kulübün taraftarları için bu maç hâlâ gurur kaynağıdır. Maç 6 Kasım 2002 tarihinde, ligin 6. haftasında, Fenerbahçe’nin 6-0’lık galibiyeti ile sonuçlanmıştır. Aslında 22 Eylül tarihinde oynanacak olan karşılaşma, iki takımın Avrupa maçları yüzünden 6 Kasım’a alınmıştır.

Celtic 5-1 Ranger

Bu derbi çok farklı, bu sefer konu ne şehirler ne de siyaset. Rangers ve Celtic arasındaki çekişmenin sebebi mezhep! Old Firm adı verilen ve dünyanın en büyük derbileri arasında sayılan bu mücadele İskoçya’nın en güçlü iki takımı arasında geçiyor. Rangers’ın 54 lig şampiyonluğu bulunurken, Celtic ise 51 şampiyonlukla rakibini neredeyse başa baş takip ediyor. Celtic takımını Katolikler tutarken, Rangers Protestanlar tarafından sahipleniliyor, yine aynı şekilde Celtics fakir kesim arasında popülerken Rangers zengin kesimin takımı olarak görülüyor. Hatta takımlarda oynayan bazı futbolcular korkudan mezheplerini gizlemek zorunda kalıyorlar. Anlayacağınız bu dev müsabaka çok köklü bir geçmişe sahip. Biz de size bol gollü bir derbi sonucu olarak, Celtic’in ezeli rakibini evinde 5-1 yendiği maçı sunmak istedik.

Flamengo 4-1 Fluminense

Olay futbol olunca akla gelen ilk yerlerden biri de Brezilya oluyor. Aslında sadece Brezilya değil tüm Güney Amerika kıtasında futbol bir kültür haline gelmiş durumda. Yıllarca Güney Amerika’nın iki devi Arjantin ve Brezilya’nın Dünya Kupası çekişmelerini izledik. Brezilya’da kısaca bu derbiye Fla-Flu diyorlar.

Bu derbinin öyküsü çok eskilere dayanıyor, 1911 yılında Fluminense’den memnun olmayan bazı topçular aynı şehir olan Rio’da Flamengo isimli yeni bir kulüp kuruyorlar, böylece bu ezeli rekabet başlamış oluyor. Aralarındaki ilk maçı Fluminense 3-2 kazanıyor. Gariptir ki iki takımın da maçları Rio’da bulunan Maracana Stadyumu’nda oynanıyor. Hatta 1963’te 194,603 seyirciyle dünya rekoru kırılıyor. 4-2’lik Flamengo galibiyeti ise 1991 yılında bir Campeonato Carioca finalinde yaşanıyor. Bu maç ikili arasındaki en önemli maçlardan sayılıyor. Flamengo’lu Gaucho şampiyonada attığı son gollerle birlikte gol krallığını elde ediyor; takımı ise kupayı.

Juventus 9-1 Inter

Skandallarla dolu bu derbi tarihinden bol gollü bir derbi sonucu seçtik. 1960 yılında, İtalya’nın en büyük derbilerinden biri olan Derby D’Italia, ülkenin iki büyük şehrini temsil eden Juventus ve Inter arasında oynanıyor. Juventus, Torino kentinin takımı olarak anılırken; Inter ise bir başka kuzey şehri olan Milan’ın takımı. Bu derbi Milan-Inter ve Roma-Lazio gibi şehir içi derbilerin gölgesinde kalsa da önemi asla göz ardı edilemez.

Derbi, 2006’da yaşanan “Calipoli” skandalı ile Juventus’un küme düşürülmesinin ardından Torino ekibi için farklı bir anlam kazandı. Siyah-beyazlıların kupası Inter’e verilirken, aynı zamanda o dönem Juventus forması giyen Ibrahimoviç de ezeli rakibe transfer olunca, iki takım arasındaki gerilim iyice arttı. Zebralar rakiplerini inanılmaz bir farkla, tam 9-1 mağlup etti.

River Plate 5-4 Boca Juniors

Brezilya’dan bahsetmişken Arjantin’den bahsetmeden bu listeyi kapatamazdık. Superclasico, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in iki büyük takımı arasındaki mücadeleye verilen ad. Bu derbinin de altında aslında bir futbol karşılaşmasından fazlası yatıyor. İki kulüp de başkentin La Boca adı verilen rıhtım bölgesinde 1900’lerin başında kuruluyor fakat daha sonrasında River Plate takımı şehrin varlıklı ailelerinin yaşadığı başka bir bölgeye taşınıyor. Bunun sonucunda da iki takımın arasındaki futbol derbisi bir yandan da kendi içinde sınıf mücadelesine dönüşüyor. Boca Juniors işçilerin ve halkın takımı olarak anılırken River Plate taraftarları ise kendilerini ‘Los Millonarios’ yani milyonerler olarak adlandırıyor.

Günümüzde ise bu sınıf farkı kaybolmuş durumda, iki takımın taraftar kitlesi Arjantinli futbol severlerin %70’ini oluşturmakta. Biz de bu efsane derbiden sizlere 1972 yılındaki bol gollü derbiyi seçtik. River Plate kendi evinde Boca’yı 5-4 mağlup ederken bu maç da kendi aralarında oynadıkları en bol gollü karşılaşma olarak tarihe geçiyor.

Futbol gerçekten günümüzde bir spordan daha fazlasına dönüşmüş durumda, siz de en heyecanlı maçları Tadım Kavrulmuş Tuzlu Yer Fıstığı ile taçlandırın. 😊