Veganların Olmazsa Olmazı: Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Veganlık, hayvan hakları başlıca olmak üzere hem kişisel sağlık sebepleriyle hem de çevresel fayda göz önüne alınarak hayvansal ürün kullanmamayı hedefleyen bir yaşam biçimidir.  Günümüzde de vegan yaşam tarzını benimsemiş pek çok birey vardır. Her ne kadar farklı alanlarda hayvansal ürün tüketimi reddedilse de veganlık hakkında en çok merak edilen konu beslenme biçimleridir. Örneğin süt ve süt ürünleri bu hayat stilinin beslenme düzeninde kendine yer edinmez. Daha doğrusu bu noktada hayvansal süt ve ürünleri dememiz daha doğru olacaktır. Zira kaju, badem, fındık, ay çekirdeği gibi birçok farklı kuruyemişten hayvansal ürünlere alternatif süt, peynir ve yoğurt üretilebilmektedir. Buna örnek olarak son dönemlerde oldukça popülerleşen badem, haşhaş, fındık, yulaf, hindistan cevizi sütü ve benzeri ürünleri gösterebiliriz. Özellikle badem sütü hem veganlar hem de sağlıklı beslenme stilini tercih eden herkes tarafından oldukça sevilmektedir. Peki neredeyse herkesin bayılarak tükettiği badem sütü nasıl yapılır? Haydi hem bu sorunun cevabı hem de daha fazlası için yazımıza geçelim.

Bademin ve badem sütünün yararları nelerdir?

Badem, doymamış yağ asidi içeren ve bu nedenle de sağlıklı bir yaşamı tercih eden herkesin gözdesi olan bir kuruyemiştir. Yapısında bolca demir, kalsiyum ve protein bulundurur. Böylelikle bağışıklık sistemini destekler, kansızlığa iyi gelir, kas ve kemik gelişimine katkıda bulunur. Bunların yanında bademden elde edilen badem sütü de oldukça faydalıdır. En büyük artısı ise laktoz içermemesi ve inek sütü gibi hayvansal besinlerin yol açabileceği protein alerjisine yol açmamasıdır. Bu durum özellikle küçük yaştaki çocuklar için büyük bir önem taşır. Zira protein alerjisi bu gruptaki çocuklar için diyabet gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Şimdi dilerseniz mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan badem sütünün nasıl yapıldığına göz atalım.

Hafif içimli bir lezzet: Badem sütü nasıl yapılır?

Badem sütü, bademin hoş aromasıyla beraber içimi oldukça hafif olan leziz bir içecektir. Biz az sonra vereceğimiz tarifte bademe ek olarak vanilya ve tarçın da kullandık. Ancak siz bu iki ürünü kullanmadan da pek âlâ badem sütü hazırlayabilirsiniz. 😊

Malzemelerimiz: 1 su bardağı Tadım Çiğ Badem, 1 tatlı kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı vanilya, 3 su bardağı su

Yapılışı: Bademinizi 1 gün boyunca 2 su bardağı suda dinlendirin. Ertesi gün yumuşayan bademleri kabuklarından ayırın. Gece boyu beklettiğiniz bademlerin suyuna 1 su bardağı su daha ekleyerek kabuksuz bademlerle beraber robottan geçirin. Bu aşamada dilerseniz tarçını ve vanilyayı da dâhil edebilirsiniz. Daha sonra sütü bir tülbent yardımı ile posasından ayırın. Hazır olan sütünüzü dolapta saklamayı unutmayın, afiyet olsun.

Posaları atmaya son: Badem unu tarifi

Biliyorsunuz ki daha iyi bir dünyada yaşayabilmemiz ve bu zamana kadar yaratılan tahribatı azaltabilmemiz için sürdürülebilir alışkanlıklar edinmemiz oldukça önemli. O yüzden de büyük küçük demeden elimizde var olan her şeyi en güzel şekilde dönüştürebilmeliyiz. Mesela az önceki tarifte süzmüş olduğunuz badem posalarını çöpe atmayıp yemeklerinizde yer verebileceğiniz badem ununa çevirebilirsiniz. Nasıl mı? Oldukça kolay!

Tülbentte kalan posanızı kurutmak için yağlı kâğıdın üzerine sererek kontrollü bir şekilde fırına verin. Kuruduğundan emin olduğunuz posayı yeniden robottan geçirin ve işte badem ununuz hazır!

Artık ‘badem sütü nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını, hatta badem ununun bile nasıl yapıldığını öğrendiğimize göre sizce de Tadım ailesinin tazecik Çiğ Badem’inden sipariş edip tarifleri denemenin tam zamanı değil mi? 😊