Badem Ağacından Evimize: Badem Hakkında Her Şey

Lezzetli olduğu kadar faydalı da olan kaç besin biliyorsunuz? Badem işte onlardan biri. Badem; çaya, kahveye, tatlıya, salataya nefis bir uyumla eşlik eder. Sütü, yağı ve hatta maskesi bile yapılır! Bu kadar sevilen bir besinin nasıl yetiştiğini, nelere iyi geldiğini kısaca bir anlatalım dedik, çıtır çıtır okumalar diliyoruz. 🙂

Bademin tarihçesi

Bu besinin tarihi M.Ö 3000’lere kadar gidiyor. İlk olarak Orta Asya’da tüketiliyor, dönemin en ünlü ticaret yolu olan İpek Yolu sayesinde Mısır, Türkiye, Yunanistan gibi büyük medeniyetlere yayılıyor ve ardından İspanya, İtalya gibi ülkelerden Coğrafi Keşifler aracılığıyla ABD’ye taşınıyor. Bu şekilde tüm dünyada yaygınlaşan badem, insanlığın en popüler besinlerinden biri oluyor.

Badem nasıl yetişir?

Sofralarımıza sık sık konuk olan bu lezzet, aslında bir ağaçtan elde edilir. Badem ağacı, meyvelerini ilkbahar mevsiminde verir. Gülgiller familyasına ait olan bu ağaç, çoğunlukla Akdeniz ikliminde yetişmeye alışsa da Türkiye’nin hemen her yerinde meyve verebilir. Ancak nitelikli meyvelerini verebilmesi için çakıllı ve kumlu olan toprak türü en idealidir.

Bademin faydaları nelerdir?

-İştahla tükettiğimiz bu lezzet yüksek oranda demir içerir. Demir de, kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin normal oluşumunu destekler, vücutta normal oksijen taşınımına yardımcı olur. Ayrıca demir, bağışıklık sistemini destekler, hastalıklara karşı korur. Yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasında rol oynar.

-Yüksek oranda lif içerir. Lif, bağırsakların çalışma sistemini korur, sindirim sistemini destekler.

-Doymamış yağ ve tekli doymamış yağ içerir. Bu sayede kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

-İçerdiği protein ile kas gücünün artmasına yardımcı olur. Kas kütlesinin ve kemiklerin korunması için düzenli tüketilmesi önerilir.

-Bir diğer özelliği de kalsiyum içermesidir. Kalsiyum da bilindiği gibi kemiklerin korunmasına ve kalbin sağlıklı çalışmasına destek olur. Sağlıklı kemik ve diş yapısına sahip olmak için badem tüketebilirsiniz.

Bademin kullanım alanları neler?

Lezzetiyle ünlü bademin en favori kullanım alanı tabii ki yemeklerdir! Örneğin Tadım Çiğ Badem İçi ve Kavrulmuş Badem İçi ile her türlü pilav, tavuk çorbası, tavuk sote, salata çeşitleri, ballı süzme yoğurt ve aşure tatlısı gibi farklı lezzetler yapabilir, sofranızı taçlandırabilirsiniz.

Badem aynı zamanda iyi bir ara öğün alternatifidir. Gün içinde pratik bir şekilde tüketebileceğiniz ara öğün alternatifi arayışındaysanız sizin için iyi bir tercih olur! Ayrıca spordan sonra/önce enerji kazanmak için tüketebilir veya sadece atıştırmalık için yanınıza alabilirsiniz. Özetle, onu nasıl tüketsem diye sorarsanız çok geniş düşünebilirsiniz deriz. 🙂 Badem, kuruyemiş olarak tüketildiği gibi kozmetik sektöründe de sıkça kullanılan bir besin maddesidir. Örneğin saça sürülen badem yağının saçı daha canlı, sağlıklı yaptığı biliniyor. Bu yağ ayrıca cilde de sürülerek, nemlendirici olarak kullanılabiliyor.

Tadım badem ürünleri hiçbir katkı maddesi içermez ve her daim taze bir şekilde paketlenerek damak tadınıza sunulur. Ara öğünlerinizi, yapacağınız tatlınızı veya hazırlayacağınız yemeğinizi lezzetlendirmek üzere sizi buraya davet ediyoruz! 🙂