Euro 2020 İstatistikleri: Avrupa’da En Çok Oynanan Maçlar

1960’tan beri 4 yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bir yenisine sadece günler kaldı. Milli takımımızın da mücadele edeceği şampiyonluk serüveni, bu zamana kadar 15 kez düzenlendi. 10 farklı milli takımın galibiyet elde ettiği şampiyonada kupanın son sahibi 2016 yılındaki zaferiyle Portekiz olmuştu. Geçtiğimiz turnuvayla beraber 24 takımın mücadelesini izleyeceğimiz Euro 2020’de bu zamana kadar birçok karşılaşma gerçekleşti. Kimi zaman aynı takımlar birbiriyle eşleşti. İple çektiğimiz turnuvayı beklerken Avrupa’da en çok oynanan maçlar hangileri öğrenmek ister misiniz? Gelin Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde birbiriyle pek çok kez oynamak durumunda kalan takımlara göz atalım.

Çekoslovakya ve Almanya’nın uzun soluklu mücadelesi

Euro mücadelelerinin müdavimi haline gelen Çekoslovakya ve Almanya tam 5 kez karşı karşıya geldi. 1976’da başlayıp 2004’te noktalanan bu beraberliği biraz yakından inceleyelim.

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası 

Yugoslavya’da düzenlenen 5. turnuvaya 32 takım katılım göstermişti. Gruplardan çıkmayı başaran 8 takım çeyrek finale, iki aşamalı gerçekleşen maçlardan sonra ise 4 takım finale gitmişti. Batı Almanya Yugoslavya ile, Hollanda da Çekoslovakya ile eşleşmişti. Final maçı ise Batı Almanya ve Çekoslovakya arasında gerçekleşti. Çekoslovakya’nın oyuncusu olan Antonjn Panenka’nın bu maç esnasında gole çevirdiği penaltı tarihe geçti. Hatta daha sonra Antonjn’un penaltısı, bir teknik olarak kabul edilip ‘Panenka’ soyadı ile futbol terimleri arasındaki yerini aldı. Böylesine efsanevi anların yaşandığı maçın galibi ise tahmin ettiğiniz üzere Çekoslovakya oldu. 

1980 Avrupa Futbol Şampiyonası

Sıcak bir haziran ayında İtalya’da düzenlenen şampiyonanın finaline tam 8 takım kalmıştı. Yeni düzenlemelerle gerçekleştirilen ilk turnuvadaki final karşılaşmaları iki gruba ayrılarak yapıldı. İki gruptan birinci olarak ayrılanlar kupa için, ikincileri ise üçüncülük için mücadele verdi. A grubunda yer alan Almanya ve Çekoslovakya eşleşmesini ise 1-0 skorla Almanya kazandı.  

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası

İngiltere’de gerçekleşen mücadele Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 10. turnuvasıydı. Euro 96 olarak adlandırılan şampiyonada Euro ön adı da ilk defa kullanıldı. Ayrıca Türkiye’nin de ilk kez finallere katıldığı şampiyona olma özelliğine sahip. 

30 Haziran 1996’da oynanan final maçı Çekoslovakya ve Almanya arasında gerçekleşti. Bu arada ikili, daha öncesinde grup maçlarında da bir araya gelmiş ve Çekoslovakya Almanya’nın karşısında 2-0’lık bir mağlubiyete uğramıştı. Beraberlik yakalanan maç uzatmalara gitmiş, 95. dakikada Jürgen Klinsmann’ın asistiyle ve Bierhoff’un vuruşuyla atılan gol sayesinde kupanın sahibi Almanya olmuştu.

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası

Euro 2004’te şampiyona tarihi için önemli anlar yaşandı. 2004 yılında ilk defa açılış ve final maçları aynı takımlar arasında oynandı. D grubu maçlarında bir araya gelen Almanya ve Çekoslovakya mücadelesi ise 1-2’lik skorla Çekoslovakya’nın galibiyetiyle sonlandı. Portekiz’de gerçekleşen turnuvada Yunanistan olmazı oldurarak şampiyonluğa ulaştı. 

Almanya ve Hollanda’nın Bitmeyen Rekabeti 

İki takım 5 kez rakip olarak Avrupa’da en çok oynanan maçlar listesine adını yazdırdı.

1980 Avrupa Futbol Şampiyonası

Ev sahibinin, önceden oynanan maçlarla belirlendiği ilk şampiyonada Almanya ve Hollanda da ilk kez karşı karşıya geldi. A grubu maçlarında eşleşen ikilinin mücadelesinden Almanya 3-2’lik skorla galip ayrıldı.

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası

1984 sezonunun şampiyonu Fransa’nın elemeleri dâhi geçemediği turnuvaya Batı Almanya ev sahipliği yapmıştı. Yarı finalde eşleşen ikiliden gülen taraf Hollanda olmuş, daha sonra oynadığı finalle de şampiyonluğa erişmişti.  

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası

Tam anlamıyla ülke krizleriyle geçen bir turnuva senesi: 1992. SSCB’nin dağılması ve Yugoslavya’da çıkan iç savaş sebebiyle birçok ülke şampiyonaya katılım gösteremedi. B grubu maçlarında eşleşen Hollanda ve Almanya mücadelesini ise Hollanda kazandı.

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası

Savunma futboluyla kupayı Yunanistan’ın kaldırdığı Euro 2004’te D grubu maçında eşleşen ikili 1-1’lik skorla berabere kalmıştı. 

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası

Ev sahibinin oylama sistemiyle belirlendiği şampiyonada bu sefer B grubunda birbiriyle mücadele veren iki takımdan kazanan bir sayı üstünlüğüyle Almanya olmuştu. 

Ayrılmaz ikili: İtalya ve İspanya 

Bir turnuva arayla sürekli karşı karşıya gelen ikili, Euro şampiyonalarının favori takımlarından. Özellikle İspanya’nın başarıları dillere destan.

1980 Avrupa Futbol Şampiyonası

Ev sahibi olduğu şampiyonada İtalya, İspanya ile B grubu maçlarında eşleşmişti. İlk kez karşılıklı oynayan takımlar maçın sonunda berabere kalmıştı.  

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası

Almanya’da düzenlenen turnuvada A grubunda yeniden karşılaşan ikilinin maçından zaferle ayrılan bir sayılık üstünlükle İtalya olmuştu. 

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası 

Aklımızdan asla kazınamayacak anlarla dolu bir şampiyona: Euro 2008. Tüm Türkiye’nin yüreği ağzında izlediği maçlarda Semih Şentürk’ün atmış olduğu o güzel golü unutmak ne mümkün… Gerçekleştirdiği mucizelerin yetersiz kaldığı milli takımımız, yarı finalde Almanya’ya yenilerek şampiyonaya veda etmişti. İspanya ve İtalya’nın 3. karşılaşması olan maç ise çeyrek finallerde gerçekleşmişti. Uzatmalarda dâhi iki takımın da gol atamayıp berabere kalması üzerine penaltıya gidilen maçta, 4-2’lik skorla yarı finale çıkan takım İspanya olmuştu.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası 

Euro 2008’in şampiyonu İspanya, İtalya ile bu kez hem grup maçlarında hem de finallerde eşleşti. Final maçının sonunda İspanya 4 gol atarken İtalya’nın skoru bulunmuyordu. Böylelikle bir kez daha kupayı kaldıran İspanyol takım, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı art arda kazanan ilk takım olarak adını tarihe yazdırmıştı.

Avrupa Futbol Şampiyonası, bize her 4 yılda bir benzersiz mücadeleler izleme fırsatı sunuyor. Euro 2020’ye kısacık bir zaman kalmışken göz attığımız Avrupa’da en çok oynanan maçlar ise bu savımızı destekliyor. Heyecanla beklediğimiz turnuvada milli takımımızın da A grubunda ter atacağı maçları izlemenin keyfini Tadım Kavrulmuş Tuzlu Yer Fıstığı ile ikiye katlayabilirsiniz.