Avrupa Futbol Şampiyonası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her 4 yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası, 11 Haziran 2021’de final etabıyla yeniden aramıza dönüyor. Sonuncu turnuva 2016’da gerçekleşmiş, dünya çapındaki salgın nedeniyle 2020’de gerçekleştirilmesi planlanan turnuva 2021’e ertelenmişti. Dolayısıyla heyecanımızda uzayan bekleme süresiyle giderek arttı!

16’ncısı düzenlenen şampiyonada, millî takımımız da mücadele verecek takımlar arasında yer alıyor.  Final etabının ilk maçında, açılışın hemen ardından gerçekleşecek olan Türkiye-İtalya karşılaşmasını izleyeceğiz. Millî takımımızı destekleyip, Euro 2020’yi en iyi şekilde takip edebilmemiz için aklımızda soru işaretleri kalmasın dedik. Bu yüzden sizler için Avrupa Futbol Şampiyonası hakkında bilmeniz gereken her şeyi listeledik.

Avrupa Futbol Şampiyonası 60. Yıl Formatı

Euro 2020’nin aslen 12 Haziran- 12 Temmuz 2020 tarihleri arasında final etabıyla son bulacağını, ancak pandemi dolayısıyla bu tarihin 2021 yılına ertelendiğinden bahsetmiştik. 2020 yılında başlayan turnuva, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 60. Yılına özel bir format ile gerçekleştiriliyor. Bu formata göre, Euro 2020 tek bir ülkede değil 11 farklı kentte gerçekleştirilecek. Bu özel karar ise UEFA tarafından 6 Aralık 2012 yılında açıklanmıştı.

VAR sisteminin uygulandığı ilk Avrupa Futbol Şampiyonası

Euro 2020, UFEA’nın aldığı karara göre VAR sistemine tabi tutulacak. Böylelikle VAR sisteminin kullanıldığı ilk Avrupa Şampiyonası’na da 2020-2021 döneminde tanıklık etmiş olacağız. Bu yılda karşımıza çıkan başka bir yenilik ise ilk defa 24 takımın turnuva finallerinde boy gösterecek olması.

Turnuvanın formatı nasıl olacak?

Burada herhangi bir değişiklik olmadan 2016 yılının turnuva formatı takip edilecek. 6 final grubunu en başarılı şekilde bitiren ilk iki takım ve grupları üçüncülük ile tamamlayan dört takım, son 16 turuna devam edecekler.

6 grup 11 farklı kent

26 Mart 2020 ve 31 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen play-off karşılaşmaları ile final turuna katılacak 4 takım belli olmuştu. Çekilen kuralar sonrası dört takımın da eklenmesiyle gruplar şu şekilde son hallerini aldı:

A Grubu: Türkiye, İtalya, Galler ve İsviçre.

B Grubu: Danimarka, Finlandiya, Belçika ve Rusya.

C Grubu: Hollanda, Ukrayna, Avusturya ve Kuzey Makedonya.

D Grubu: İngiltere, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve İskoçya.

E Grubu: İspanya, İsveç, Polonya ve Slovakya.

F Grubu: Portekiz, Fransa, Almanya ve Macaristan.

A Grubu maçları Roma ve Bakü’de, B Grubu maçları Saint-Petersburg ve Kopenhag’da, C Grubu maçları Amsterdam ve Bükreş’te, D Grubu maçları Londra ve Glasgow’da, E Grubu maçları İspanya’da ve son olarak F Grubu maçları Münih ve Budapeşte’de oynanacak. Heyecanla beklenen grup maçlarında dişli rakiplerin karşılaşacağı F Grubu için ‘ölüm grubu’ ifadesi de sıklıkla kullanılıyor.

26 oyunculu kadrolar

Pandemi nedeniyle Euro 2020’de birçok değişiklik yapıldı. Kadrolar da bu değişikliklerin bir parçası oldu. 2004’ten beri düzenlenen turnuvalarda kadrolar, 23 oyuncu ile sınırlandırılıyordu. Ancak günümüz şartlarında hastalıkla mücadele edilirken oyuncuların hem psikolojik hem de fiziksel yüklerini hafifletmek adına bu sayı 26’ya çıkartıldı. Maç esnasında etkin olacak oyuncu sayısı ise yine 23 olarak belirlendi. 1 Haziran 2021’de onaya sunulan kadrolarda, ciddi sakatlıklar veya salgın hastalık riski taşıyan durumlar olması halinde ilk maçtan önce sınırsız sayıda değişiklik gerçekleştirilebilecek. 3 kalecinin var olacağı takımlarda fiziki bir yetersizlik sonucu turnuva esnasında kaleci değişikliği yapılabilecek. Ancak değiştirilen oyuncu tekrardan kadroya dâhil edilemeyecek.

Millî takımımızın final turnuvasında sahaya çıkacağı kadroda şu isimler yer aldı:

Kaleciler: Mert Günok, Uğurcan Çakır, Altay Bayındır.

Defanslar: Zeki Çelik, Mert Müldür, Kaan Ayhan, Merih Demiral, Ozan Kabak, Çağlar Söyüncü, Umut Meraş, Rıdvan Yılmaz.

Orta sahalar: Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı, Dorukhan Toköz, Ozan Tufan, Orkun Kökçü, Yusuf Yazıcı, İrfan Can Kahveci, Hakan Çalhanoğlu.

Forvetler: Cengiz Ünder, Abdülkadir Ömür, Kerem Aktürkoğlu, Burak Yılmaz, Enes Ünal, Kenan Karaman, Halil Dervişoğlu.

Avrupa Futbol Şampiyonası, bu yıl bir ilki gerçekleştirerek birbirinden güzel 12 farklı kentte düzenleniyor. Siz de modunuza ve maçınıza uygun 6 farklı Fıstıxx ürününden dilediğinizi seçip maç keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz.