Efsane Bir Dönem: 90’lar Türkçe Pop Şarkıları

Geldik müzik tarihimizin efsane dönemine: 90’lar! 🙂 Ekranlarda tekrar tekrar oynayan şarkılar, top 10, top 20 listeleri, rengârenk klipler ve daha nicesi… Yılbaşı gecelerinin, doğum günü kutlamalarının vazgeçilmezi olan 90’lar Türkçe pop şarkılarından kısa bir seçki yaptık, buyurun dinlemeye.

Gir Kanıma – Harun Kolçak

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz sanatçı Harun Kolçak’ın efsane parçası Gir Kanıma, dönemin gençleri için adeta bir bekârlığa veda şarkısıydı. Kolayca akılda kalan sözlere ve melodiye sahip olan bu şarkı 90’lı yıllara damgasını vurmuştu. 

Gir Kanıma!

Hani bekarlık “sultantık” derdin

Yetti canıma!

Yaşarım ben senle, gir kanıma

Aya Benzer – Mustafa Sandal

Mustafa Sandal’ın 1999 yılında piyasaya sürdüğü Detay isimli albümde, Aya Benzer şarkısının dört ayrı versiyonu yer alıyordu. Şarkı kısa sürede öyle bir patladı ki yankıları günümüze kadar gelmeye devam ediyor 🙂 Herhalde sözlerini bilmeyen yoktur ama yine de hatırlatalım:

Aya benzer yüreğim

E doğal olarak takipteyim

Ah şu kaderi çözersem eğer

Bekle geliyorum aşkım

Türkçe pop denildiğinde akla ilk o gelir: Şımarık – Tarkan

Tarkan’ın 1998 yılında sürdüğü Ölürüm Sana adlı albümünde yer alan şarkı, kısa sürede müzik listelerinde birinci sıraya yükselmişti. Ama bununla da kalmamış tüm dünya çapında en çok dinlenen şarkılardan biri olmuştu. Ayrıca pek çok yabancı sanatçı şarkıyı cover’lamıştı. Şımarık, Tarkan’a MIDEM 1999’da Altın Plak kazandırmıştı. 

Arnavut Kaldırımı – Demet Sağıroğlu 

Demet Sağıroğlu’nun ilk stüdyo albümü Kınalı Bebek’te yer alan tekli Arnavut Kaldırımı, 90’lar Türkçe pop listelerinde sıklıkla yer alır. Şarkının klibini ünlü yönetmen Abdullah Oğuz üstlenmişti. Hatırlamak isteyenleri şöyle alalım.

Dün, seni gördüm rüyamda

Arnavut kaldırımlı taş sokakta

Ah bir dili olsa da bir, konuşsa

Anlatırdı masumca seni bana

Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk – Levent Yüksel

Levent Yüksel’in 1993 yılında piyasaya sürdüğü Med Cezir adlı albümünde yer alan parça, aynı zamanda sanatçının müzik sektörüne hızla giriş yapmasında büyük rol oynadı. Şarkının yer aldığı albüm pek çok dizi ve filmde kullanılmakla birlikte Hürriyet gazetesinin 2017’de yaptığı Türkiye’nin En İyi 100 Albümü listesinde dördüncü sırada yer aldı.

Gel

Sokağıma gel

Penceremi aç

Yatağıma gel

Hadi hazırım yeter ki

Onursuz olmasın aşk

Türkçe 90’lar Çalma Listesi

‘’Bana çalma listesi lazım, bunlar yetmez!’’ diyenler için bir de çalma listesi paylaşıyoruz. Basın oynat tuşuna, inlesin nağmeler! 😊

Bir ‘’Sürünüyorum’’ Uyarlaması: ‘’Yeniliyorum’’

Gülden Karaböcek’in efsane şarkısını aldık, bir güzel ‘kavurduk’ ve Tadım’ın yeni, eğlenceli paketleri Fıstıxx’ın neşeli maskotuna söylettik. Eğlenceli mi eğlenceli, her daim yenilir yutulur cinsten bir şarkı oldu, dinlemek için sizden bir tık alalım! 😊

Aklınıza daha fazla 90’lar Türkçe pop şarkısı mı geliyor? O zaman hemen uzun bir çalma listesi yap, topla sevdiklerini yanına ve eğlenmeye başla! 🙂 Dinleme keyfinin eşlikçisi Tadım Fıstıxx paketlerini de yanına almayı unutma! 🙂