2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Ertelenmişken Hatırlayalım: Turnuva Tarihinden Unutulmaz Finaller

Türkiye’nin A grubunda yer aldığı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelendiği için heyecanımızı bir süre daha bastırmak zorundayız. Avrupa Futbol Şampiyonası tarihine şöyle bir baktığımızda, birbirinden çekişmeli karşılaşmaların yaşandığını görmemiz içten bile değil. Ancak biz bu kez sadece final karşılaşmalarına odaklanmak istedik. Turnuva tarihinin en çekişmeli 4 finalini sizlere sunuyoruz. Tadım Antep fıstığınızı tabağınıza koyun, bu keyifli karşılaşmaların hikâyelerini okumaya başlayın!

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği – Yugoslavya (1960)

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ilk finali olan bu karşılaşma, o günlerde olmasa da sonraki yıllarda tarihi karşılaşma olarak anılacaktı. Çünkü bu final karşılaşması, artık var olmayan iki ülkenin takımından oluşuyordu: Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti. 10 Temmuz 1960’da Paris’te gerçekleşen karşılaşmayı, SSCB Millî Takımı uzatmalarda 2-1 kazanarak şampiyonluğu elde etti. Bu final maçta dünyanın en iyi kalecilerinden Lev Yashin SSCB kalesini koruyordu.

Bu tarihi karşılaşmanın önemli anlarının tadını çıkarırken Tadım Kavrulmuş Fındık İçi paketinizi yanınıza almayı unutmayın.

Batı Almanya – Belçika (1980)

6. kez düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası final karşılaşması 22 Haziran 1980 tarihinde Roma’da gerçekleşti. Batı Almanya, 1972 ve 1976 turnuvalarıyla birlikte bu şampiyonada 3. kez final oynamıştı. 1980 turnuvasının diğer karşılaşmalarına nazaran büyük bir kalabalık tarafından heyecanla izlenen bu final maçını, 2-1 Batı Almanya kazanarak şampiyonluğu elde etmişti. İlk gol dakika 10’da Horst Hrubesch’dan (Batı Almanya) gelmişti. Bu aynı zamanda turnuva tarihinin en erken golüydü. Maçın kritik anlarını YouTube’dan izlemek için buraya tıklayabilir, keyfini Tadım Kavrulmuş Badem İçi ile çıkarabilirsiniz.

Danimarka – Almanya (1992)

Bu karşılaşma belki de Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en ilginç karşılaşmalarından biri… 1992 yılında Almanya ile beraber finale yükselen Yugoslavya Millî Takımı, ülkede çıkan iç savaştan ötürü Birleşmiş Milletler tarafından turnuvadan men edilmiş ve onların yerine ‘’Tatilden dönen’’ Danimarka karşılaşmada oynamıştı. Danimarka, Yugoslavya’nın finallere yükseldiği grupta ikinci sırada yer alıyordu ve Yugoslavya men edilince doğrudan turnuvaya katılma hakkı kazanarak, beklenmedik bir şekilde şampiyonluğu elde etmişti. Danimarka Millî Takımı’nın Teknik Direktörü Richard Møller Nielsen, takımının 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılacağını öğrendiğinde yazlığının mutfağını dekore ediyordu…

Turnuva tarihinde belki de bir daha asla yaşanmayacak olan bu unutulmaz finalin kısa bir özetini buradan izleyebilirsiniz.

İspanya – İtalya (2012)

Bu karşılaşmadan zaferle dönen boğalar, art arda üç büyük turnuvada şampiyon olan tek Millî Takım ünvanını elde etti. EURO 2008 ve 2010 Dünya Kupası Şampiyonu olan İspanya, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası final karşılaşmasında İtalya’yı 4-0 yenerek turnuva tarihinin en gollü final maçına da imza atmış oldu. Ayrıca bu karşılaşmayı dünyaca ünlü Türk hakem Cüneyt Çakır yönetmişti. David Silva’nın 14. dakikada attığı karşılaşmanın ilk golü, Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en erken 2. golü oldu. Bu bol gollü maçı, Tadım Kavrulmuş Antep Fıstık paketinizle tekrar izlemek için tıklayın.

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinden akıllara silinmeyen birçok an bugün internet üzerinden izlenebiliyor. Hatta final karşılaşmalarının tam kayıtlarına bile ulaşmak mümkün. Maç keyfinin vazgeçilmez lezzeti Tadım kuruyemiş ürünlerinden bir tabak oluşturun ve bu nostaljik seyir için geçin ekranın karşısına!